Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
306
 

Balıklar sizden özür dilerim !

Balıklar sizden özür dilerim !
 

Ülkem insanımın  yapısı bellidir. Bir olay oldu mu ortalığı hemen ayağa kaldırır, kısa bir süre geçtiği zaman olanları unutur ve eski tas, eski hamam devam eder durur. Ülkemde yakın zamanda Afyon Dinar depremi, Takiben Gölcük  depremi, arkasından Düzce depremi ve son olarak ta Van depremi. 1995 ten günümüze uzanan zaman. Toplam 16 yıl oldu. Bu sürelerde ahkamlar kesildi. Ölenler öldü.  Sonuç elde var sıfır. Olay anında ah, vah dedik.  Sonra unuttuk ve sonuç sıfır olarak yola devam.

Seller oldu. Bağırdık ve çağırdık. 10 gün sonra unuttuk ve dere yataklarına ev yapmaya devam ettik.  İdare edenlerde görmesi gerekeni görmedi. Sonuç yine sıfır. Bir daha ki seli bekler olduk. Nasıl, tabi ki unutarak.

Terör yıllardır devam eder. Mehmetçik ölünce hemen aynı nakaratlar başlar “Dökülen kanın hesabı sorulacak.”  Ölen öldüğü ile kalır. Bir ana ise hep ağlar. İşte o anayı görmeyiz ve ertesi gün yaşam gülerek devam eder. Kısa bir süre sonra  bir fidan daha yok olur.  Nakaratlar aynen devam eder. Ertesi gün unutulur.

Yaz döneminde orman yangınları olur. Binlerce ağaç, canlı varlık yok olur. Nakarat devam eder. Gereken tedbirler alınacaktır. Ertesi yıl yine ciğerlerimiz yanar. Ağaçlar yok olmaktadır. Ama biz unutmaya devam.

Hep bunları yaşarız ve unuturuz. İşte o zaman bir teşbihte bulunuruz. “Toplum balık hafızalıdır” deriz.  Olaylar bunları ispatlar. Nede çabuk unutmayı biliriz. Lakin ders çıkarmadan.

Geçenlerde asalak bir insanı gördüm. Kendine faydası olmayan, topluma faydası hiç olmamış,  devlete hiç faydası olmamış. Sadece kendi için yaşamış ve üretmeden tüketen bir insanı gördüm. O anda “Balık hafızalı”  benzetmesi aklıma geldi.  Hafızası kısa süreli bile olsa yararlı bir yaratık.  Balığın yararları araştırıldığında çok olduğu görülmektedir.  Ülkemde hafıza olarak balık hafızalı deyimine uyan ve aynı zamanda ömrü boyunca  sadece   asalak olarak yaşayan  insanların çokluğunu gördüm. İşte o zaman “Balıkları” düşündüm.  Hafızası insanoğluna göre kısa olabilir. Ama yararı biliyorum ki bu asalak insanlardan daha fazla.

İşte o zaman ”hafızanızı teşbih olarak kullandığımız için kusura bakma Balık kardeş“ demek istedim. ” Kusura bakmayın balıklar, bizim asalaklar sizin kadar bile olamadı”. Saygılar…

www.selcukefendi.com sayfasında yayınlandı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Zaten o yüzden değilmidir ki unutmayı, aynı kazığı sürekli yemeyi meziyet sanıyoruz. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 12.12.2011 16:10
Cevap :
Aynen katılıyorum, ve bir insan olduğumdan o zaman utanıyorum. Teşekkürler...   12.12.2011 21:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 550
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 13.02.11
 
 

Ben kimim? Ben 55 yaşında hekimlik sanatını icra eden bir kişiyim. Adım Selçuk Şensöz. Bugün için..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster