Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
218
 

Balistika 2010 sistemi tüm faili meçhulleri çözer mi?

Balistika 2010 sistemi tüm faili meçhulleri çözer mi?
 

Uygulanan ‘İleri demokrasi’ ve “Usta”ların yönetiminde Türkiye adeta uçuyor!

Bilim alanındaki gelişmeleri bir duysanız küçük dilinizi yutarsınız!..

Ülkemizin en önemli bilim kurulu olan TÜBİTAK, mahkemeye beş ayda bir bilgisayar tarama programını göndermese de, (Odatv davasının raporu) akla hayale gelmeyecek projelere imza atıyor.

Zaten Odatv raporunu da bu tür yeni çalışmalar yüzünden yazıp gönderemedi(!)

Neyse biz gelelim tüm dünya tarafından takdirle izlenen yeni buluşumuza: Bundan böyle faili meçhul olaylar, TÜBİTAK ve Emniyet’in güç birliği sayesinde tarihe karışıyor!

TÜBİTAK ve Emniyetimizin birlikte geliştirdiği “Balistika 2010” (Akıllara şöyle bir soru gelebilir. Neden 2010 denildi? Bu tür soru benim de aklıma geldi. Şöyle düşündüm: ‘İleri demokrasi’ye o tarihti geçtiğimiz için olabilir!) adlı sistemle tüm faili meçhul olaylar aydınlatılacakmış.

Bu sistem sayesinde faili meçhul cinayetler bir bir çözülecek, bunu gören dünya ülkeleri, bu sistemi bizden satın alacaklar ve buradan döviz sağlayacağız.

Sistemin içeriğine bakmakta fayda var. İşte Balistika 2010 hakkında tüm bilinmeyenler...

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ile Emniyet Kriminal Dairesi dünyada kullanılan en iyi balistik inceleme sistemlerinden birini geliştirmişler.

Balistika 2010 adı verilen sistem ateşli silahlar ile meydana gelen terör ve asayiş olaylarının faillerine çok kısa sürede ulaşılmasını sağlayacakmış.

Sistemle deliler ve olay bilgileri ilk kez tek merkezde depolanacak, 3 boyutlu incelenecek ve arşivlenen tüm veriler karşılaştırabilecekmiş.

Şu anda kullanılan sistemde; tabanca ve tüfek gibi ateşli silahların kovan ve mermi çekirdekleri üzerinde bıraktıkları izleri inceleyen uzmanlar, bu izleri karşılaştırarak kovan ve mermi çekirdeklerinin aynı silahtan atılıp atılmadığını tespit ediyor. Haliyle bu iş emek ve zaman istiyor.

Fakat "mukayese" işleminin balistik verilerin arşivlendiği bölgelerde ayrı ayrı yapılması ve her geçen gün artan delil miktarı, yeni delillerle arşivdeki kayıtların karşılaştırılmasını zorlaştırıyordu. Bu nedenle elde edilen bilgilerle farklı kriminal olaylar arasındaki ilişkileri aydınlatmak mümkün olmuyordu.

"Balistika 2010 Geliştirme" projesi sayesinde, çeşitli olaylarda ele geçirilen silahlarla, merkezi veri tabanında bulunan ve silahı tespit edilemeyen olayların verilerini karşılaştırma imkânı tanıyacakmış.

Sistemin en önemli özelliklerinden biri de daha fazla ayrıntı ve daha az hata veren üç boyutlu veri alma ve gösterme yeteneğine sahip olmasıymış.

Mukayese verileri ve eşlik eden bilgiler, sistem sayesinde bir arada saklanarak sorgulanabilecekmiş

Balistika 2010 Balistik Görüntü Analiz ve Tanıma Sistemi, yapılan testleri başarıyla geçerek balistik uzmanlarından tam not almış.

Görüldüğü gibi bu ülkede kim iyi şeyler olmuyor diyebilir ki?

İşte bazen böylesine iyi şeyler de oluyor. Ancak bunu halkın yararına kullanmak çok önemli!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2896
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster