Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '16

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
381
 

Balkan müziğinin ustaları Divanhana müzik grubu ve İrfan Tahiroviç

Balkan müziğinin ustaları Divanhana müzik grubu ve İrfan Tahiroviç
 

Grup Üyeleri: Naida Catic (vokal), Neven Tunjic (piyano), Nedzad Mušovic (akordiyon), Azur Imamovic (bas gitar), Rifet Camdzic (davul) ve Irfan Tahirovic (perküsyon).


Geleneksel Balkan müziğinin en önemli temsilcilerinden Divanhana, 22 Ekim'de İstanbul İş Sanat Kültür Merkezi'nde müzikseverlerle buluştu.

Divanhana grubunun kurucularından ve perküsyon sanatçısı İrfan Tahiroviç, çocukluk yıllarında ilçemizde de yaşamış Saraybosnalı sanatçı…

Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yaşatma Derneği Eski Başkanı Hamdi Buğday ve Dernek 2.Başkanı Cengiz Coşkun’un yakını olan İrfan Tahiroviç, 07.02.1983 yılında Saraybosna’da doğdu. 1992 yılında ailesi ile birlikte ilçemizde Boşnak mülteci olarak iki yıl yaşayan İrfan, ilkokul eğitimine Karacabey Cumhuriyet İlköğretim okulunda devam etti. 

1990 yıllarda Kosova, Makedonya, Türkiye/Karacabey, İsveç ve Almanya gibi birçok ülkede mülteci olarak ikamet eden Tahiroviç ailesi, şu anda Saraybosna’da yaşamlarına devam ediyor. Baba Lutvo Tahiroviç Saraybosna televizyonunda program yapımcılığı yapıyor. 

Karacabey’deki akrabalarını ve yaşadığı günleri hiçbir zaman unutmayan İrfan’ı, İstanbul’daki konserinde Karacabeyli dostları da yalnız bırakmadı. Karacabeyli Barış Coşkun ve arkadaşları ile konser sonrası hasret giderdiler. İlçemizi en yakın zamanda ziyaret etmek, hasret gidermek istediğini söyleyen sanatçı, Karacabey’de konser vermekten de mutluluk ve heyecan duyacağını söylüyor.

"Geleneksel Balkan müziğinin en önemli temsilcilerinden Divanhana, bu coğrafyanın müziğine klasik müzik, jaz ve poptan esinlenen yeni düzenlemelerle yeni bir soluk getiriyor ama alışılmıştan da uzaklaşmıyor. Grup, Bosna-Hersek geleneksel müziğini sınırlarının ötesine taşıyıp, tüm Balkan coğrafyasının farklı notalarını “Sevdalinka” ile harmanlıyor.

Divanhana, Sarajevo Müzik Akademisi’nde genç bir öğrenci topluluğundan doğan bir grup. Kuruluş tarihi ise 2009’un başlarına dayanıyor.

İlk albüm “Dert” 2011 Şubat ayında Balkanlar’ın büyülü sesi ve başarılı müzisyeni Vanja Muhovic ile Almanya’daki Osnabrück Fattoria Musica stüdyosunda kaydedilmiştir. Albüm dünya müziğinin en önemli yapımcılarından biri olan Walter Quintus tarafından, iki yıl süren etnomüzikoloji araştırmaları sonucu Mayıs 2011’de tamamlanmıştır.

Son olarak grup 2015 boyunca kendilerini adadıkları yaratıcı çalışmalarını “Zukva” isimli albümlerinde topladılar.

Albüm, adını Bosna-Hersek’in ve tüm Balkan coğrafyasının sembolü ekşi bir elma olan “Zukva”’dan almıştır.

“Zukva” tüm Balkanlar’da ve dünyada ileri gelen plak şirketlerince yayımlanmıştır."

Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve dünyanın birçok ülkesinde Boşnak müziği ile konserlerine devam eden Divanhana grubunun İstanbul’daki muhteşem konserine Suzan Kardeş de eşlik etti. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 266
Kayıt tarihi
: 06.10.07
 
 

Ortaokul yıllarında Milliyet Çocuk Dergisinde şiir ve köşe yazıları ile amatör yayın hayatına baş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster