Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '13

 
Kategori
Ev / Bahçe
Okunma Sayısı
2708
 

Balkondaki mucizeli güller

Balkondaki mucizeli güller
 

Tek dalda önce mor, sonra kırmızı, daha sonra pembe açan gül.


Bundan beş, altı ay önce bir dostumuz  gül dikme mevsimi size bir deste gül fidesi göndereyim dedi. Gönderdiği fideleri  balkonumuzdaki özel saksılara bizzat kendim özenerek seçtiğim gübreli toprağa, diktim.

Geriye kalan üç adet fideyi birlikte ayrı bir saksıya kökleri sağlam olsun diye hayli derinliklere bıraktım. Nedense bu en son diktiğim güllere ayrı bir ilgi gösterdim. Diğer güllerin yeri geniş bunların yeri dar, bunlar benim gülüm olsun dedim. Dalların dik durmalarına dikkat ettim. Toprakla boğmak istemedim ayrıca alttan hava almaları için saksıların altına özel bir destek yaptırdım

Misafir ağırladığımız, yemek yediğimiz, çay içtiğimiz bu balkon aynı  zamanda oturma yerimiz. Diğer çiçekler içinde ben üçlü gülüme bakar dururum. Tek, tek dikilen güller yavaş, yavaş açtı. Benim güllerden haber yok. Beni tuttu acabalar toprağını mı beğenmedi, çok derinliklere mi diktim, güneşten mi, yerimi uygun değil diye düşünmeye başladım.

Bazen yanına yaklaşır ne oldu sana gülüm derim. Dediler ki bu saksıda ki güller yaprak açar gül açmaz. Bu arada unutmadan söyleyeyim gül dalı öncelikle ve özellikle saç telleri gibi dikenler açar, dikenler güçlenir. Dikenler büyüdükten sonra yapraklar ve güller açar.  

Bizim güllerden ses seda yok. Sabahları balkonda çay içerken onunla konuşurum. Nasılsın bak sana açmıyor diyorlar. Açmazsan sana küserim, Üç ay gibi bir zaman geçti, dallar büyüdü dikenler çoğaldı, yapraklar açtı. Hep ona yakın oturur onu seyrederim.

Bir gün sabah yine erken  balkona gittiğimde, benim gülümün tek bir dalında yeni gelişmeler yeni hareketler var. Ancak bu gelişmeler sadece bir dalda  gül açılacak ve dünyaya merhaba diyecek Tam on beş gün sonra tek dalda bir adet mor gülümüz açtı. Böyle bir rengi tarif edemem. Rüzgârın esmediği anlarda bile mor gül diğer dallarla dans eder durur gibi beni sevindirdi.

Bir on beş gün sonra bu kez yine aynı dalda tam kırmızı renkli bir gül daha açtı. Dün yine aynı dalda bu kez tam pembe bir gül açtı. Bu yazıyı yazdığım sıralarda  aynı dal bir gül daha açmak üzere ben bu açılacak gülün beyaz olacağını tahmin ediyorum. Gelenler hayretler içinde seyrediyorlar. Aynı dalda dört ayrı renkte gül nasıl olur. 

Kıymetli okurlar ilgi olmadan sevgi olmuyor. Bir çiçek böyle ilgiye sevgiye hasret ise bir insanın, nasıl sevgiye hasret olduğunu düşünün. Ben gülün kendisine gösterilen ilgiden, sevgiden duygulandığını ve benim gösterdiğim ilgiye, sevgiye cevap verdiğini düşünüyorum. İlgi insanı sevgiye, sevgi insanı saygıya, her üçü de mutluluğa götürür.

Diğer çiçekler beyaz, kırmızı güller açtılar, yaprak döküp yenilerini açıyorlar. Onlara biraz haksızlık ettim galiba. Ne yapayım dördüz gülüm hayli nazlıydı. Onunla daha çok ilgilendim, o da ilgime karşı beni sevindirdi. Diğer güller kusura bakmasın. 

Bu konuyu çok merak ettiğim için biraz araştırma yaptım gördüm ki, sadece bizim balkondaki gülümüz aynı dalda değişik güller açmıyormuş. Akyazı’da çiçek yetiştiriciliği ve satışını yapan Yaşar Curoğlu yetiştirdiği çiçeklerin içinde tek dalda 3 farklı renkte gül olduğunu fark etmiş.

Yaşar Curoğlu’nun çiçeği de değişik renklerde güller açmış. Buna çok şaşıran Curoğlu yoldan geçenlere ve iş yerine uğrayanlara her hangi bir aşılama ve doğal işlem yapmadığını doğal şekilde yetiştirildiğini, bunun Allah’ın bir hikmeti olduğunu ,iş yeri sahibi gülün bir sembol haline geldiğini, gülü satmayacağını ve kuruyana kadar saklayacağını söylemiş.

Bizde her şeyin ticari yönü düşünülüyor. Böyle bir gül satılır mı? Sayın Curoğlu.

Yukarıda anlattığım gibi benim de hiçbir aşılama ya da özel bir çabam olmadı. Benim gülüm dediğim çiçeğim tek dalda kendiliğinden üç ayrı renkte üçüz doğurdu, dördüz olacak bunun beyaz olacağını tahmin ediyorum. Sonucu kıymetli yazarlarımıza yazacağım yorumlarda bildiririm.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

 

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, güzel her yerde güzel! İnsanın içinde olan bir duygu balkonda çiçek yetiştirmek. Benim Gece Sefası, Ful'lerim de var balkonumda. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.09.2013 16:13
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP: Haklısınız güzel her yerde güzeldir. Selamlar, saygılar.  17.09.2013 18:03
 

Güllerinize hayran kaldım...:) Emeğinize sağlık. Saygılar,

Hanife MERT 
 08.09.2013 15:06
Cevap :
Kıymetli Hanife MERT : Bizim balkon güllerin hikayesini kısaca yazdım.Aynı dalda açılmak üzere olan gülün rengini merak ediyorum, henüz dünya yüzünü görmedi.Acaba aynı dalda dört renkli gül mü olacak yoksa üçlü mü kalacak, onu merak ediyorum.Tabi sonucu siz kıymetli yazarlarımıza arz edeceğim.Zahmet,zaman ve güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum. Size,kıymetli eşinize ve çocuklarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.  08.09.2013 16:28
 

Okurken mest olduğum çok hoş bir yazı. Doğaya, çiçeklere ilgim fazla. Bizim de Antalya'daki evimizin balkonunda güllerimiz var, kırmızısı yeni ve taze. Diğerleri ağaçlaştı, yenilenmeyi bekliyorlar. Sanıyorum kocaman saksıların tamamı kök olmuştur. Çiçekler insan dilinden anlıyorlar bunu uzmanlar da söylüyorlar. Ben de onların yapraklarını okşarım bazen konuşurum ama çoğu kez gülümseyerek...Selamlar kardeşime...

Yurdagül Alkan 
 06.09.2013 18:13
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Başımın Tacı bacım,çok güzel bir yorumla beni sevindirdiniz.Onlara neler söyledim, neler, karşımda çok akıllı,bilgili ve anlayışlı insanlar konuşur gibi.Utanırım söylemeye yeminle şarkılar bile söyledim.Elbette bu harika güzellikleri seyrederken İnsan Yüce Yaradanın gücünü, kudretini bir kez daha iyi anlıyor.Zaman zahmet ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Bacıma saygılar sunuyorum.Tüm ailesiyle birlikte sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.09.2013 17:50
 

Valla balkonda mucizeler yaratmışsınız dostum. Bir dalda farklı renkleri de ilk kez sizden duyuyorum! Bence sevginiz ve ilginizle oluşmuştur. Bakalım dördüncü beyaz mı olacak, bize de bildirin. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 06.09.2013 15:09
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin :Dün iki yazıyı neden yayına verdiğimi arz etmiştim." Gözyaşlarımı sele verdim" için yorum alınca " Balkondaki gülleri görmemişler ve ondan yorum yazmadılar diye düşündüm.Aslında görenler de hayrete düştü biraz araştırma yaptım böyle bir durum var mı diye baktım Akyazı ilçesinde aynı olay zuhur etmiş biraz sessizliğe büründüm.Dost kardeşim utanırım kendimden söz etmeyi yeminle söylüyorum bende konuyu sevgiye, ilgiye bağladım.Yani resmen ayrımcılık yaptım.Sana ne oldu, niye açmıyorsun, neler söylemedim ki şarkılar bile söyledim.Sonuç tek dalda üç ayrı renk ya sabah ya bir sonra ki gün dördüncü gülün rengini bildiririm.Hakkınızı helal ediniz,Zahmet ettiniz,Selam ve saygılar sunuyorum.İçten dileklerimle hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.Sizi Allah'a emanet ediyorum.  06.09.2013 15:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1953
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster