Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

21 Temmuz '13

 
Kategori
Kent Yaşamı
 

Balkonsuz ruhlar

Balkonsuz ruhlar
 

İyi bir üniversitenin İnşaat Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan genç danışanım, umutsuzca mesleği konusundaki karamsarlığından sözetmişti birkaç ay önce.
 
Mantar gibi türeyen konutlardan ve dağ taş hafriyat, inşaat ve gürültü manzaralarından muzdaripti.
 
Nasıl bir kariyer planı yapacağı konusunda Türkiye' deki yapılaşmayı düşündüğünde oldukça sıkıntı duyuyordu; yaratıcılıktan ve estetikten uzak, yeşil alanların hızla yok edilerek çoğalan kerameti kendinden menkul gayrımenkul halleri danışanımın idealizmiyle hiç örtüşmüyordu!
 
E-5' in her iki yanı, Göztepe' den köprüye doğru giden mevcut bütün yeşil alanlar, tamamen beton yığını yani görüntü kirliliği denebilecek bir durumda şimdi. Ülkemizde gelişmişliğin ölçütü artık lüks konut ve AVM. Bu kadar betona, binaya yatırım yapan bir ülkede bilim ve sanat' ın paralel seyrinden sözedilebilir mi?
 
Başka bir danışanım çocukluğundaki Suadiye' den söz etti birkaç seans önce. Kocaman bahçe içindeki evlerinden, bahçede yetişen sebzelerinden, komşuyla paylaşılan ağaçtaki meyvelerinden.
 
Evlerinden biraz uzaktaki sahilde bağlı duran teknelerine yiyecek ve içeceklerini alıp ailece binip açıldıkları akşam sefalarında, Maksim Gazinosu' ndan gelen sesten o akşam Zeki Müren' in olduğunu anlayıp etraflarındaki diğer teknelerle beraber bunun keyfini nasıl çıkardıklarını anlatırken, o duyguları neredeyse beraber yaşadık.
 
Çocukluk anılarından en etkileyici olanı ise bahçelerinde çadır kurup, Hacivat-Karagöz oyununu seansı 1 liraya çocuklara oynatarak harçlığını nasıl çıkarttığı idi.
 
Bugün, Caddebostan Sahil' de sırtımı bu sefer denize verip o muhteşem evlere daldım gittim. Ne kadar şanslı olduklarını düşündüğüm 3-4 katlı evlerdeki insanların en çok, envai çeşit çiçeklerle süslenmiş balkonlarını çok kıskandım.
 
Çocukluğumun balkon sefalarını nasıl da özlemiştim. Bu civardaki bütün evlerin balkonları vardı ve o balkonların hepsinin bir ruhu da vardı. Çiçekler, şemsiyeler, masa ve sandalyeler. Balkon demir ve duvarlarında özenle yerleştirilmiş süs bitkileri. 
 
Ruhsuz binalarınızla balkonlarımızı yok ettiniz. Artık modern hayatın yaşam alanlarında balkonlarımız yok. Özellikle mi böyle projelendiriliyor diye düşünüyor insan; ruhsuzlaşalım, ıssızlaşalım diye!
 
Mahalle yok, bakkal yok, selamınızı alacak esnaf yok, yaptığı reçelden bir tabak da size uzatan komşu yok!
 
Ruhumuza iyi gelecek ne varsa, şehrin çoğu cadde ve sokaklarında yok artık.
 
Sığınaklarımıza tıkış tıkış tıkılıp, robotik ve mekanik bir şekilde giriş-çıkış yapmamız, poker surat ortalıkta dolaşmamız için elinden geleni arkasına koymayan bir zihniyet, 'Gezi ruhu' ile yeni nesil çoğunluğun buna "dur" demesine şahit olmakta. 
 
Demek ki neymiş? Herşey insana uymak zorundaymış!        
Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ruharımızın bazan eğlenmek için gittikleri ne kadar süslü,dinlendirici ve güzel yollar varsa hepsini kapattılar ne yazık ki,sayın Arıkan.İnşallah gelecek kuşaklar bu gerekli va anlamlı duyarlılığı gösterirler umuduyla sağlıcakla kalınız.Çok önemli bir konuyu gündeme taşımış olduğunuz için çok sağolunuz.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 26.07.2013 12:49
Cevap :
Çok teşekkür ederim ilginize...  26.07.2013 21:28
 

Çok haklısınız Sayın Yazar, Ben de çok eski caddebostanlı olarak bahçelerinde koştuğumuz, oynadığımız, meyve ağaçlarından envai çeşit meyveler yediğimiz, balkonlarda Şezlonglarda oturarak sefa yaptığımız günlerin özlemi içindeyim. İşte bu özlem değilmi bizi İstanbul'dan uzaklara, Ege, Akdeniz'de bir köye götüren. Bahçe,toprak özlemi. Sevgi ve selamlarımla

GOKOYA 
 23.07.2013 15:06
Cevap :
merhaba, evet siz de haklısınız, ilginize teşekkürler...  23.07.2013 16:21
 

O kadar güzel anlatmışsınız ki, gözlerimize, ruhumuza şevk veren yeşil azaldıkça insanlığımızdan da gittikçe uzaklaşıyoruz. Beton yığınları zamanla ruhumuzu öldürüyor, stres ve getirdiği olumsuzluklar bizleri hayattan uzaklaştırıyor. Her şeye yön veren insanlar umarım bundan sonra doğal çevreye de önem verir. Yüreğinize sağlık, sevgi ve selamlarımla...

Mukaddesçe konuşan satırlar 
 22.07.2013 14:33
Cevap :
merhaba, ilginize çok teşekkür ederim...   23.07.2013 14:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2297
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster