Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
56
 

Baltalar ve Saplar

Balta, Sap ve Demir

Bir ormanı kesen balta demirden yapılır. Demir ise bir maden olarak toprakta bulunur. Toprakta bulunan madenler arasında en fazla bulunan olması fiyatından da belli olduğu üzere hurdası en ucuz madenlerden biridir.

Elbette topraktaki demir madeni ağacı kesmez, öncelikle topraktan çıkarılması işlenmesi ve uygun alt yapılar kullanılarak, demirden onlarca tür yapılır. Çelik bir demir madeninin basitçe dönüştürülmüş halidir. Bıçak, tencere, jilet, aklınıza ne gelirse hemen her alanda kullanılır. Özellikle çelik önemli bir ara mal olarak binlerce çeşidi vardır. Bu bile başlı başına bir bilim dalıdır. Japon çeliği, İsviçre, Alman, İngiliz, gibi çelikte önemli ülkeler vardır ve bu sanayi dalı dahi başlı başına sırrı saklanan tamamen ticari bir üstünlük aracıdır. Sanayi ile haşır neşir olanlar onlarca yüzlerce çeşit çelik olduğunu bilirler.

Demirin işlenmesiyle balta yapılır. Kesme bıçağı yapılarak sertleştirme işlemi ile elmas diye tabir edilen keskin uçlar imal edilir. Balta da en nihayetinde bir demirdir.

Topraktan çıkan demir işlenir, balta yapılır.

Ağaç kesilerek baltaya sap yapılır. O da normalde ağaç olmasına rağmen dayanıklı olması için özenle kesilmesi dal budaklı yerlerinin ayrılması gerekir ki kırılmasın.

Ağacı kesmek, sapı ağaçtan yapılan kendisi gibi kökleri de toprakta olan demir filizlerinin çıkarılması işlenmesi ile elde edilir. Ağaca en yakın maden demirdir. Çünkü toprakta ağaç köklerinin en yakın komşudur.

Bu yazının amacı tabi ki balta, ağaç, sap ve demiri anlatmak değildir.  Mevzu insandır. İnsan da uygun şekillerde işlenerek, balta, sap olduğunda veya “bir baltaya sap olduğunda” keseceği babası, kardeşi, en yakın akrabası olmak zorundadır. Esas olan baltaya sap olmak değil, sapı tutanın iradesine hükmetmektir.

İnsan olarak bir an şöyle geriye yaslanıp, hangi baltaya sap olduğumuzu; balta, sap, demir, çelik, odun ve ağaç hatta toprak mı olduğumuzu ve iradenin kimde olduğunu bilmek, anlamaya çalışmak zorundayız…

Bazı okurlar olayların sonucunu, nedenini doğrudan Allah’a bağlayabilirler. Bu ise sorumluluktan kaçmanın en basit yolu olur…

Her odun hangi dağın odunu, her demir hangi madenden çıkan demir olduğunu bilmeyebilir. Hatta bilse de biz bunu anlayacak durumda değiliz. Belki de biz bilmiyoruz. Bunu anlamak gerçekten çok zordur...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1732
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ihti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster