Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
3044
 

Balyoz kararının gölgesinde zam yağmuru! Akaryakıt, içki ve Tapu harçlarına zam...

Balyoz kararının gölgesinde zam yağmuru! Akaryakıt, içki ve Tapu harçlarına zam...
 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek günlerden beri bütçenin kara deliğinden bahsedip, zam sinyalleri veriyordu.

Mehmet Şimşek kendi kabine arkadaşlarını bile eleştirirken, aslında bu eleştirileriyle toplumu yapılacak zamma hazırlıyordu. Zamma hazırlanan toplum, bu zamlara bir tepki gösterir mi?

Ben vatandaşın başına ‘balyoz’ gibi inen bu zamlara bir tepki göstereceğini sanmıyorum. Bu zamları vatandaş öylesine benimsedi ki; Balyoz sanıklarına verilen cezalara, balyoz sanıklarının gösterdiği tepki kadar bile tepki göstereceğini sanmıyorum.

Önce sigaraya zam yapıldı! Arttırılan Özel tüketim Vergisiyle sigaraya yüzde 20 yansıyan zam, tiryakileri epey zorlayacağa benzer.

Sigaraya yapılan zam, bütçenin kara deliğini kapatmaya yeter mi?

Pek yeteceğe benzemiyor…

Zaten bunların arkasının geleceği belliydi…

İktidar partisi zam kalemleriyle halkı ters köşeye yatırdı diyebiliriz. Herkes elektrik ve doğalgaz’a zam yapılacağını beklerken, onlar akaryakıt, tapu harcı ve alkollü içkilere zam yaptılar.

Demek ki; elektrik ve doğalgaz’a zamlar daha sonra yapılacak! Zaten diğer kamu hizmetlerine gizliden gizliye zamlar yapılıyor. En çok tüketilen tüketim mallarına yapılan zamlar herkesi etkiliyor. Bu zamların gerekçeleri hazır! Vergiyi tabana yayma!

Biz gelelim Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe giren zam kararına; akaryakıta 30 kuruş, tapu harçlarına binde 4, alkollü içkilere ise 30 liraya varan zam geldi. 

Bir süredir üzerinde çalışılan tedbir paketi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan karara göre, kurşunsuz benzin ve motorin ile LPG'de litre başına 30 kuruş vergi artışı yapıldı.

Alkollü içeceklerde ise değişen oranlarda artırıma gidildi. Karara göre rakıda 11 lira, likörde 30 lira, cinde ve votkada 12 lira olmak üzere artış yapıldı. 

Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20'ye çıkarıldı. 

Görüldüğü gibi zamlar en çok tüketilen mamullere ve en fazla vatandaşın uğrak yeri olan tapu dairelerindeki işlemlere yapıldı.

Bu zamlar cevahiri kurtarır mı?

Bence kurtarmaz!

Şöyle; Balyoz davası karara bağlanmış, balyoz sanıklarının tepelerine balyoz indirilmişken, vatandaşların başı balyozsuz bırakılırsa olur mu?

Balyoz cezalarıyla meşgul olan Türk halkı, bu zamları görmezden gelecek diye, böyle bir zamanda zammı uygun görüyorlar. Yakında bir başka dava sonuçlanır veya yeni bir gözaltı dalgası başlatılır. O zaman da diğer ürünlere zam yapılır. Böylece bütçenin kara deliği kapatılır.

Biliyorsunuz önümüzdeki yıl yerel seçimler yapılacak. Bunun anlamı, seçim zamanına kadar zam yapılmayacak demektir. O halde gelecek yılın zamlarını bu günden yapalım ve önümüzdeki yılı kurtaralım değil mi?

Neyse biz vatandaş olarak böyle sürprizlere alışığız.

Onlar zam yaptıkça, onlar adaleti kendilerine yonttukça, onlar ekonomiyi kendilerine iyileştirdikçe oyları artıyor. Haklılar! Böylesi bir ülkede istediğin zaman, istediğin zammı yapabilirsin.

Kim sesini çıkarabilir ki?

Sesini çıkaracaklara, yargının keskin kılıcı ile gerekli düzenlemeler anında yapılıyor.

O yargının keskin kılıcı her nedense, ülkeyi bölmek isteyen terör örgütü destekçilerine işlemiyor. Onlar için sınırda ‘çadır Mahkeme’leri bile kuruluyor.

Netice itibarıyla, her halk, hak ettiği şekilde yönetilirmiş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eee, surıyeden gelen muhalif olduklarını söyleyen teröristlere her ay kişi başına 1200 tl nasıl ödenecek, vergiler artacakki ödenebilsin, bu vergilerde balyoz kararları ile gündemden bahsedılmeden çaktırılmadan kondu, ALLAH yardımcımız olsun

hasan murt 
 24.09.2012 19:50
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Kendi insanına 739TL'yi çok gören dindar ve kindar insanların yönettiği bir ülke!.. Selamlar, saygılar...  25.09.2012 16:56
 

Merhaba Mesut bey. Olurmu hiç onlar halkı düşünüyorlar. Balyoz gölgesinde sadece acısı anlaşılmasın diye şeyediyorlar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 23.09.2012 13:26
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Evet, şey ediyorlar(!) Selamlar, saygılar...  25.09.2012 16:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2626
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster