Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
1125
 

Bambaşka bir deneyim; “Karanlıkta Diyalog”

Tamamen karanlık bir dünya. Görme duyusunun tamamen yitirilmesi ve kalan duyularla dünyayı tanıma, hayatta kalma mücadelesi. Tuzaklarla dolu bir dünya. Her an önüne çıkan bir engel. Günlük hayatın rutinlerinden habersiz, bir caddede ya da sokakta yürüme mücadelesi. Bir elektrik direğinin, bir çöp kovasının ya da bankın tehlikeli bir engele dönüştüğü bir parkur. Diğer yanda dokunarak, koklayarak, dinleyerek anlaşılmaya çalışılan bir dünya. Dokunduğunun ne olduğunu anlamaya çalışmak. Anladığında detaylarını inceleyerek zihinde canlandırmak.

İşte bütün bu tecrübeler, görme engellilerin her gün, her saat ve her dakika yaşadığı, artık bir rutin haline geldiği bir yaşam biçimi oluyor. Gayrettepe metro içinde hergün önünden geçtiğiniz “Karanlıkta Diyalog” mekanını henüz keşfetmemiş iseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Görme engellilerin yaşam biçimini alabildiğine tecrübe edebileceğiniz bir mekan.

Herşey güleryüzlü genç arkadaşların sizi yönlendirmesiyle başlıyor. Gişeden biletinizi alır almaz saatiniz gelene kadar alabildiğine bir ilgi ve destek başlıyor. Labirente girmeden önce elinize görme engellilerin değneklerinden veriliyor. Son yönergeleri aldıktan sonra, bir ustanın ellerine teslim ediliyorsunuz. Belki normalde sokakta görseniz göz ardı edeceğiniz görme engelli rehberiniz, zifiri karanlık labirentin içinde bir anda kahramanınız oluyor. O andan itibaren sizin eliniz ayağınız ve pusulanız oluyor. Onun sesinden dünyayı tanıyorsunuz.

Ortalama 7-8 kişi ile girdiğiniz labirentin içinde görme yetinizi kaybettiğiniz anda, önyargılarınızı da kaybediyor, kibarlık, yardım ve destek duyguları kazanıyorsunuz. Karanlığın içinde normal tepkilerinizden tamamen sıyrılarak, biraz çaresiz, biraz tedirgin ve en önemlisi yanınızda sizinle olan bir diğer kişiye yardım isteği ile doluyorsunuz. Çünkü onu çok iyi anlıyorsunuz.

Bu interaktif uygulamayı Türkiye’ye getiren Hakan Bey ve Kerem Bey, çok güzel bir uygulamaya imza atmayı başarıyor. Labirentte 90 dakika boyunca gezerek bambaşka bir sanatsal deneyim kazanırken, diğer yanda görme engelli vatandaşlarımızın durumunu da anlamak kolaylaşıyor.

İşin ilginç yanlarından biri de, ortalama 90 dakika süren bu deneyimin süresini çok daha kısa hissetmeniz. Bir buçuk saat geçmesine rağmen labirentin sonunda 30-40 dakika geçmiş gibi düşünmeniz ilginç bir durum olarak aklınızda kalıyor.

Bu eşsiz deneyimi bize yaşatan Hakan Bey ve Kerem Bey’e, güler yüzleriyle, sıcacık tavırlarıyla çalışan bütün arkadaşlara ve en önemlisi henüz 3 yıldır görme engelli olmasına rağmen, bu durumu sindirerek müthiş enerjisiyle bizlere eşsiz bir tecrübe yaşatan Özden Bey’e sonsuz teşekkür ederim.

Rehberimiz Özden Bey’in çıkışta çok önemli bir uyarısı oldu. Engelli vatandaşlarımız yardım etme isteğimize, zaman zaman ters tepkiler verse de, lütfen bir başkasının yardıma ihtiyacı olduğunu unutmayın dedi. Çok da haklı. Engelli vatandaşlarımıza her nerede olursa olsun yardım etmekten çekinmeyelim. Çünkü unutmayın ki hepimiz birer engelli adayıyız.

Karanlıkta Diyalog 19 Ocak 2014 tarihine kadar Gayrettepe Metro istasyonu girişinde olacak. 9 yaş sınırı olan interaktif uygulamada Tam biletler 25TL, indirimli biletler ise 19TL. Mutlaka gidin ve bu deneyimi yaşayın.       

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 405
Kayıt tarihi
: 01.05.12
 
 

Konservatuar mezunu tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve eğitmen. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster