Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '10

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
9622
 

Bana Bir Atatürk Masalı Anlat Baba

Bana Bir Atatürk Masalı Anlat Baba
 

Çınar, Anıtkabir yolunda...


Çocuklarımıza, Atatürk sevgisini aşılayabilmenin önemini her geçen gün daha iyi anlıyorum. İnsanın geçmişini, kime ve kimlere borçlu olduğunu öğrenmesi ve değer verebilmesi çok önemli. Hele bir de bu bilgilerin, küçük yaştan itibaren anlatılması, çocuğun kendisine örnek alabilmesi açısından çok önemli olacak diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde Çınar, yine uyumayacağım diye sorun çıkarınca, babası da ‘Hadi oğlum sana Atatürk masalı anlatayım’ dedi. Atatürk'ün doğum tarihi, annesinin, babasının, ve kız kardeşinin ismini, hangi okulda okuduğunu, gerçek adının Mustafa Kemal olduğunu, karga kovaladığını, bandırma gemisini ve bu gemiyle nereye gittiğini, İlk hedefiniz Akdeniz'dir ileri sözünü, düşmanı denize döktüğünü, çocuk bayramını, cumhuriyeti ilan ettiğini ve şuan nerede olduğunu kısa ve öz olarak, öğrenmesi gerektiği kadarını masal olarak anlattı.

Bütün bu anlatımlar, bir kaç gün üst üste devam etti. Devamında da televizyonda Dersimiz Atatürk filmini görünce de ‘Anne Anıtkabir’ diye yüzünde gülücükler açtı. Filme gitmek ister misin diye sordum, büyük bir sevinçle evet dedi. Film gününe kadar, hergün filmden ve Atatürk'den bahsetmeye devam ettik.

***

Film, tam anlamıyla küçüklere göre hazırlanmış. Hani şöyle tam film tadında değildi. Daha çok ismi gibi gerçekten ders tadındaydı. Sanırım özellikle de bu şekilde yapılmışdı.

Filmi kısaca anlatmak gerekirse; Bir gurup ilköğretim öğrencisinden, öğretmenleri tarafından Atatürk hakkında sunum hazırlanması isteniyor. Bu öğrencilerden birinin de dedesi tarihçi olduğu için onun bu sunuma destek olması bekleniyor.

Tarihçi dede, torunu ve diğer çocuklara sunumda yardımcı olabilmek için çok değerli vaktini ayırıyor. Çünkü konu Atatürk ve anlatılacak çok şey var.

Atatürk'ün çocukluğunu, okul hayatını, askeri yaşamını, kısaca hayatını, kurtuluş savaşını, cumhuriyetin nasıl kurulduğunu resimler, haritalar, canlandırmalar, ara ara tarihten gerçek görüntüler ve değerli sanatçıların katılımlarıyla anlatım renklediriliyor ve bu şekilde çocukların sunum yapacakları güne kadar devam ediyor. Son olarak da çocuklar Anıtkabir ziyareti yapıyor.

***

Babasının anlattıkları ve filmde öğrendikleri birbiriyle örtüşünce bizim minik fare daha da bir mutlu oluyor. Filmin Çınar'a en önemli etkisi, Atatürk'ün her iki kuruş bulduğunda kitap almasıydı. Ortalama, 4000 kitap okuması. Çınar, parmaklarıyla bu rakamı göstermeye çalıştığında bütün parmaklarını açıp ‘ Çok kitap okumuş Anne’ diyor. Filmden sonra kitaplarına daha bir değer verir oluyor, kendine Atatürk'ün kitap okuma sevgisini örnek alıyor.

Ufaklığın, Atatürk ve Anıtkabir sevgisi çok eskiye dayanıyor aslında. Anıtkabiri geçtiğimiz sene gezmişti ve çok hoşuna gitmişti. Tek anlıyamadığı şey, Atatürk'ün nerde olduğuydu?

Şimdi bana ‘Anne neden ben Atatürk'ün kucağına oturamıyorum neden?’ diye soruyor.

Ölümü anlatmak zor. Atatürk'ün hasta olduğu için bize veda ettiğini, cennete gittiğini ve Anıtkabirde uyuduğunu anlattım.

Çınar, şimdi hergün babasına Atatürk masalı anlattırmaya devam ediyor. Atatürk gibi askeri okula gideceğini, ülkemizi düşmanlardan koruyacağını anlatıyor.

Çocuklarımıza vatan ve insan sevgisi aşılıyabilmenin en kolay yolunun Atatürk’ü anlatmak olduğunu düşünüyorum. Dersimiz Atatürk filmi de tam olarak bunu yapıyor. Bence eğitmenlerimizin, çocuklara izletebileceği güzel bir tarih filmi. Çünkü, Atatürk’ün vatan sevgisini, insani değerlerini, eğitime verdiği önemi, kitap ve çocuk sevgisini özellikle vurgulayan bir film.

Senin yolunda, senin gibi çocuklar yetiştirebilmek dileğimle sevgili Atam.

Sevgilerimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir evlat yetiştirme yönündeki örnek davranışlarınızı tebrik ederim.. Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 02.04.2010 19:38
Cevap :
Elimden geldiğince, gücümün yettiği yere kadar Atatürkü öğretmeye devam edeceğim. Çok teşekkürler çok naziksiniz. Saygılarımla...  03.04.2010 8:52
 

Çınar çok şanslı bir çocuk, buna ben de katılıyorum. Önemli olan bir çocuk dünyaya getirmek değil, O' nu doğru değerlerle büyütüp, farkında bir birey haline hazırlayabilmek. Çok emek gerekiyor, çok. Küçükken masal tadında verilen bilgiler, hafızalarından hiç çıkmıyor. Kutluyorum sizi.

mea culpa 
 27.03.2010 15:20
Cevap :
Çok teşekkürler sevgili mea clpa, gerçekten söylediğiniz gibi çocuklar masalları unutmuyorlar. Birşeyler öğretmenin en kolay ve etkili yolu masal. Söz konusu Atatürk oluncada daha bir güzel. Bütün kutlamalar eşim Kemal'e. Çünkü onun çok emeği var. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için.  27.03.2010 15:45
 

yaşama dair iyi şanslarının da daima olmasını diliyorum.. Çocuk yetiştirmek emek isteyen zorlu bir yol, siz ve eşinize de kolay gelsin... Sevgilerimle..

Siel Vertu 
 26.03.2010 21:18
Cevap :
Çok teşekkürler elimizden geldiğince ona doğruları öğretmeye çalışıyoruz. Sağol arkadaşım güzel dileklerin için. Sevgilerimle...  27.03.2010 8:47
 

Öncelikle yazınızı çok çok beğendiğimi, yaptığınız şeyin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Bu ülkenin özelikle de sizler gibi çağdaş bir yaşam düşleyen ve bu düşlerin gerçekleşebilmesi için şimdiden çocuklarına doğru yolu çeşitli vesilelerle anlatan ebeveynlere fazlasıyla ihtiyacı var. Sizin de yazınızda belirttiğiniz üzere bunun da ön koşulu yakın tarihimize sahip çıkmak ve olabildiğince çocuklarımıza bu bilinci aşılamaktır. Başarılı yazılarınızın devamı dileklerimle.

Özlem ATASOY 
 26.03.2010 8:35
Cevap :
Geleceğimiz çocuklarımız... ne kadar güzel söylemişsiniz. Bende bunun için uğraş veriyorum inan. Elimden geldiğince faydalı olabilmeye, bilmediklerimi de öğrenip, öğretmeye ve kendi ulusuna sahip bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorum umarım faydalı olabilirm.Çok teşekkürler. Saygılarımla...  26.03.2010 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 574
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 4556
Kayıt tarihi
: 26.03.08
 
 

Hayatı sevmek ve düzgün yaşamak isterken bulurum kendimi. Yaşamın bana verdikleriyle yetinmeye çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster