Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
251
 

Bana rengini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim

Renkler, her insanın doğarken DNA kayıtlarına işlenmiştir. Bu yüzdendir ki, bazı renkler bize huzur ve neşe verirken, bazı renkler bizi karamsarlığa sürükler. Bebekler, daha doğdukları andan itibaren mavi renge karşı tepki verirler. Bu da, hepimizin daha renkleri tanımadan, anlamlarını öğrenmeden önce, içgüdüsel olarak onları genlerimizde taşıdığımızı gösterir.

Ünlü bilim adamı Newton, 1670 yılında, ince beyaz bir ışığın bir prizmadan geçmesini sağlayarak, yedi ayrı renk bulmuş ve bunları da dalga boylarıyla birbirinden ayırmıştır. Bu renkler; Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Koyu mavi  ve Mor olarak sıralanabilir. Bunlar aynı zamanda insandaki yedi çakranın da renklerini temsil eder.

Kırmızı, kök çakranın rengidir. Yaşama bağlanma, güç, kararlılık, tutku ve iddialı olmayı simgeler. Kırmızı aynı zamanda şehvet ve iştah rengidir. Bunun içindir ki pek çok yiyecek ve içecek firması, logolarında kırmızı rengi kullanırlar. Kırmızı giyen bir kadın, canlılığı ve enerji dolu olmayı simgeler. İddialıdır. Kırmızı aynı zamanda özgürlük ve hız sembolüdür. Spor arabalar genelde kırmızı renkte satışa sunulurlar.

Turuncu, ikinci çakranın yani sakral çakranın rengidir. Turuncu renk insanlar, duygusal, yapıcı ve neşelidirler. Sosyalleşme duygularını, neşeyi teşvik eder. Sindirim sistemi ve metabolizmaya destek olur, iştahı açar, yorgunluğu giderir. Aşırı kullanılmamak şartıyla, salonun özellikle fiskos köşelerinde uygulanabilir.

Sarı, solar pleksus, yani üçüncü çakrayı temsil eder. Sarı karakterdeki insanlar, pozitif, uyumlu ve olumlu insanlardır. Güven duygusunu artırır, zihinsel faaliyetleri hızlandırır, olumluluk ve canlılık özellikleri vardır. Bilgelik ifadesi olarak kullanılır. Canlılık, parlaklık ve heyecan verir. Dikkat çekicidir, ancak solgun olan sarı renkler, hastalığı simgeler. Sindirim, mide rahatsızlıklarına, sinirsel bozukluklarına iyi gelir. Zihinsel bir iş yapıyorsanız, sarı renkleri kullanmak yararlı olabilir.

Yeşil renk, kalp çakrasının rengidir. Sakinleştirici - dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Bedenin ritmik düzenini korumakta etkili, uyumlu ve dengeleyicidir. Sinir sistemi üzerinde etkisi tabi ve doğaldır, yüksek tansiyonda, kalple ilgili problemlerde ve yorgunlukta yeşil renk kullanılır. Yeşil karakterdeki insanlar genellikle barışçıl ve soğukkanlı olurlar. Güven vermek isteyen bankalar, logolarında yeşil rengi tercih ederler. Doğanın ve baharın rengidir. İç huzuru ve denge sağlar.

Beşinci çakra ise, sanatsal yaratıcılığı ve ilhamı tetikleyen Boğaz çakrasıdır. Bu çakra, mavi renk ile ifade edilir. Mavi karakterdeki insanlar, ciddi, ağırbaşlı, mantıklı ve biraz da melankolik insanlardır. Okullar, hastaneler ve hapishaneler, genelde mavi rengi tercih ederler. Ancak kimi zaman mavi renk, karşıdaki insanlarda, kuşku, şüphe ve intikam isteği yaratabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere, renklerin insan üzerinde olumlu etkileri olduğu kadar, olumsuz etkileri de vardır ve bu olumsuz etkiler mutlaka diğer renklerle bir araya getirilip, dengelenmelidir. Genelde mavi, mutluluğun rengidir. Psikoloji üzerinde barışçıl etki gösterir. Sanatsal yaratıcılığı, ilhamı tetikleyen bir renktir. Tansiyon düşürücüdür, boğaz sorunlarını çözer, iştahı azaltır. Sinir sistemini rahatlatır. Vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. Ayrıca solunum yollarının çalışmasını sağlar.

Altıncı çakra, Üçüncü Göz çakrasıdır; koyu mavi- indigo-lacivert renk ile temsil edilir. Tanrı ile iletişim kurabilen, geleceği öngörebilen bakma yeteneği olan fiziki bir gözdür. Bu renk; yatıştırır, düşünce gücünü arttırır, ciddiyet verir. İş görüşmelerinde tercih edilen kıyafet rengidir. Sezgisel yönleri artırır, kişiye derinlik verir. 

Son olarak, Taç çakra üst boyutlardan gelen mesajlarla birleştirir ve başın üzerinde bir baskı şeklinde hissedilebilir. Rengi mor'dur. Mor, frekansı en yüksek olan renktir. Orta Çağlarda mor, asaletin ve zenginliğin sembolü olarak kullanılmıştır. Mor karakterdeki kişiler, doğruları söyleyen, güvenilir ve mantık ile duygularını birleştirebilen, dengeleyebilen kişilerdir.

Sevdiğimiz renkler, kişiliğimizi ortaya koymaktadır. Aynı şekilde, her insan bir renktir... Kişiliği onun rengini yansıtmaktadır. Mavi bir arkadaş, sağduyusu ve mantıklı kararlarıyla size yol gösterirken; sarı bir arkadaş size enerji, canlılık ve heyecan verecektir...

Renginiz bol olsun,

Sevgi ve Işıkla...
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 345
Kayıt tarihi
: 03.02.16
 
 

19 yıllık akademisyen. Biyoenerjist. Thetahealing Uygulayıcısı ve Eğitmeni. Aile Dizimi Moderatör..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster