Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
879
 

Bandırma Yazıları : Bir öykücü, Mahir Ünsal Eriş…

Bandırma Yazıları : Bir öykücü, Mahir Ünsal Eriş…
 

uludagsozluk.com


  Aslında bir “Harika Öykücü” demeliydim. Çünkü bana göre böyle insanlar öyle kolay kolay yetişmiyor. Yazar kısmı; iyi yazar kısmı, ben inanırım ki, insanoğlunun en seçkin cinsleridir. Biraz nazlıdırlar. Biraz kendilerine özgü davranışları vardır. Belki onlar biraz farklıdırlar. Fakat o farklılıkları, bize değişik bir insanoğlunu getiriyor ve o insanoğlu anlattığı öyküleriyle hem kendisinin hem de insanoğlunun dünyadaki öyküsünü  anlatıyor.

“Ben de, “Yazar”ım… diyen çoktur da bu işi hakkıyla beceren enderdir. Bu dünyaya bir Sait Faik, bir Haldun Taner kaç yüz yılda bir gelebilir… Evet, her yüyılda sürü sepet yazar ortaya çıkıyor, ama onlardan acaba kaç tanesi kalıcı… Herkes kendi çevresine baksın, kendi kentine, ilçesine baksın… kaç tane doğru dürüst yazarınız var? O, ender sanatçılarınıza yazarlarınıza karşı görevlerimizi, takdirimizi nasıl gösteriyoruz.

Bandırma, Gönen, Erdek çevresini ele alalım. Buralarda yetişen, tarihe, edebiyat tarihine geçen kaç tane sanatçı var? Söyleyin bakalım ?

Parmakla gösterilecek kadar az değil mi? İsterseniz ben size iki üç isim sayayım, siz de bana sayarsınız :

Gönen’den Ömer Seyfettin, Sezen Özol (Tütün Türküsü ;Çanakkale Askerine Rütbe Gerekmez; Kurtuluş Savaşçıları) ; Özgür Özol (Ilgana)

Bandırma’dan :  Salah Birsel ; Selçuk Aybek ; ve nihayet Mahir Ünsal Eriş (Aslında doğum yeri Çanakkale, olsun…)

Mahir Ünsal Eriş’ten Edirne’de yaşayan bir MB arkadaşımız , Ali Gülcü, vasıtasıyla haberdar oldum. “Mahir’i tanıyor musun..?” diye sordu. Kitaplarını okuduğunu ve çok etkilendiğini , Bandırma’da yaşadığın söyledi. Arkadaşımın zevkine güvendiğim için , o sırada Erdek’de bulunduğumdan, hemen oradaki kitapçıları araştırdım ve iki kitap çıkarttığını öğrendim . Birinci kitabı : “Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde” ; ikinci kitabı ise : “Olduğu Kadar Güzeldik”. Kitapları, hemen orada, Erdek Gazinolarında okumaya başladım ve her ikisini de iki gün içinde bitirdim.

Ve kitaplar beni sarsmıştı. Karşımda Panait İstrati, Sait Faik yolunda yürüyen, şimdilik belki de onların verimiyle, doğurganlığıyla karşılaştırılmayacak ama büyük bir yazar olma yolunda kararlı bir insanla karşılaştım. Bir büyük öykücüyle.

Mahir Ünsal Eriş buraların insanı Bandırma’lı, Erdek’li ve nihayet Kapıdağ’lı bir yazar… Bütün öyküleri bu çevrelerde geçiyor. Bu bakımdan insana, her an yazarla veya yazarın öykülerinde geçen tiplerle karşılaşabilecekmiş gibi geliyor.

Çevre, Bandırma Erdek Gazinoları.. Oteller, Kapıdağı… Ve genellikle buraların gariban, hayatını zor bela kazanan, bazen de hırsızlık yapmaktan çekinmeyen mujik insanları… Tabii öyküler de daha çok o insan tabakalarından çıkıyor. En büyük dramalar.

Mahir’in öykülerini okurken, aklımdan kaç tane film oldu çıktı… İyi bir senaryo yazarı aslında onun öykülerinden sürü sepet film yada dizi yapabilir. Bundan sonra da çok daha başka eserler vereceği belli. Çünkü, belli ki, Mahir kendisini, sanata, edebiyata adamış bir yazar. Böyle bir adanmış yazarın, unutulmasına imkan yoktur. Mahir Ünsal Eriş daha şimdiden Bandırma Edebiyat tarihine ve Türkiye Edebiyatına ismini kazımıştır. Siz isterseniz onu tanımaya çalışın ve çalışmayın ama Mahir Ünsal  Eriş artık var. Bundan sonra insanlar onun kitaplarını bulup okumaya mecburlar.

“Mahir Ünsal Eriş (d. 1980) , Trakya Üniversitesi Grafik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Halen aynı üniversitede doktora öğrencisidir. Genç yaşlardan beri çevirmenlik yapan Eriş, çeşitli dillerden çok sayıda kitap, makale ve öyküyü dilimize kazandırmıştır. Öykülerini topladığı Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitabı ise 2012 yılında İletişim Yayınları'ndan çıktı. Öykülerinde naifliği ve yalın diliyle dikkat çeken Eriş halen öykü yazma uğraşını çeşitli edebiyat dergilerinde sürdürmektedir.”

Mahir Ünsal Eriş kitabında kendisini şöyle tanıtıyor:

“Abim Atatürk’ü çok severdi, bense Allah’ı. Babam, annemi ve Galatasaray’ı severdi, annem de Ringo’yu. Babam yorgun bir adamdı. Gündüz vardiyasındayken her gün, çalıştığı taşocağında sanki onca kayayı sırtına vurup ordan oraya sürüklemiş gibi, kalan son canıyla eve gelir, çoğunlukla da tek kanallı televizyonun bitmek bilmeyen ana haber bülteni sona ermeden uyuyakalırdı, akvaryumun karşısındaki ikili koltukta.”

Yaz bitince kalabalığın günbegün seyreldiği, ahalinin biz bize kalıp bıkkınlıkla merabalaşıp mahsunlaştığı, her gürültünün ikindi vakti ağır usul söndüğü bir sahil şehrini düşünün... Boş masaları döven yağmurları, kirlenmiş kıyıları, eprimiş güneş şemsiyelerini... Buna, seksenli yılların sakaletini, iğreti kaygılarını, katıksız korku olan çaresizliğini ekleyin.”

Mahir Ünsal Eriş, bir sahilde oturmuş, can sıkıntısından esneyen, kendi çocukluğuna bakıyor; renkli, yuvarlacık, pütür pütür bir çocukluk anlatıyor bize. “Komen! komen!” diye ateş eden oğlan bebelerini, mobiletleri, leblebi tozunu, Kaynanalar Parkı’nı, Kız Meslek’in kızlarını, Klinsmann’ı, Evrenos’u, Allah’ın yanına aldığı iyileri, kale zindanındaki prensesleri resmediyor.

Bakalım, Mahir’le bir gün bu gazinoların birinde karşılaşacağız, ama ne zaman bilemiyorum.

Onu saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Biliyorum ki, yaptıkları yapacaklarının öncüsüdür. Yeni kitapları, çalışmalarını merakla bekliyoruz

 

Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, "Bangır bangır Ferdi çalıyor evde" isimli romanı biliyorum. Romanın ismi çok ilgi çekici gelse de, fırsat bulup bi türlü okuyamadım. Kendisini tebrik ediyorum. MB de yazdığından bahsetmişsiniz, halen yazıyor mu? Eğer yazıyorsa hangi isimle yazdığını yazarsanız, okumaktan zevk alırım. Tanıtım için teşekkürler, selamlar.

n. 
 20.01.2014 22:39
Cevap :
Sayın Veldet, bazı yanlış anlamalar var,özür dilerim. Mahir'in MB'da yazdığını bilmiyorum. Görmedim. Ama adını MB'da yazan bir arkadaştan (Ali Gülcü)aldım. O tanıttı bana. Ben de hemen merakla okudum. "Bangır bangır Ferdi Çalıyor Evde" de bir öykü kitabı. Anladığım kadarı henüz Romanı yok Mahir'in ama "Çeviri" üzerine çalışıyormuş. Ben de şahsen tanımadım. Tanımak isterdim. Kitaplarını sevdim. Çok ilginç yaşantılar. Biraz Rus yazarlarını andırıyor anlatımı. Umarım ,okursanız beğeneceksiniz. Saygılar, selamlar efendim  20.01.2014 23:21
 

Sevgili hocam, mükemmel anlatımınız ve tanıtımınız sayesinde, emek, adalet ve sevgi renklerinin tılsımını sırtında taşıyan bir ailenin çocuğu olan Mahir Ünsal Eriş'in kitabını henüz okumadan, bir ilgi ve sempati sahibi oldum. Adını ve kitaplarını bir yere not ettim. Zaman bulabildiğim sakin ve sağlıklı bir dönemde kitaplarını okumaktan haz duyacağımı belirtmek isterim. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 19.01.2014 10:31
Cevap :
Umarım Mahir Ünsal Eriş'in kitaplarını seversiniz Refik Bey. Zevler çok tartışmalıdır ama ben genç yazarı beğendim. Saygılar efendim.  19.01.2014 13:07
 

Sayın Ceyhan, Sayın Mahir Ünsal Eriş'i kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Sayenizde bilgilendim teşekkürler, selam ve saygılar. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.01.2014 7:20
Cevap :
Bir bakıma gençleri tanıtmak görevimiz olmalı. Neler var, yeşeriyor fakat farkında bile olmuyoruz. Hele bu "sözel edebiyat" çağında. Hürmetler Nahide Hocam.  19.01.2014 13:10
 

Daha iyi yerlere geleceğine inandığım, son dönemde okuduğum en samimi kalem…

Ali Gülcü 
 19.01.2014 0:09
Cevap :
Sağol Sayın Ali Gülcü, ben de sizinle aynı kanıları paylaşıyorum. İnşallah öyküyü ve yazmayı devam ettirir ve Türk Edebiyatına güzel şeyler kazandırır. Teşekkürler, iyi günler.  19.01.2014 0:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster