Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '17

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
690
 

Bandırma yazıları: Bandırma il olmalı...

Bandırma yazıları: Bandırma il olmalı...
 

 
Kamuoyunda yine güzel haberler dalgalanıyor. Bandırma yeniden il olmak için hevesleniyor:
 
“.. 38 ilçe il oluyor. Türkiye haritası tamamen değişiyor. Bağlı bulunduğu illerden büyük ekonomi ve coğrafyaya sahip yaklaşık 38 ilçenin çıkarılacak olan bir Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile il yapılacağı Ankara kulislerinde dolaşıyor.. 38 ilçenin il olma durumunda ise 81 olan il sayısı 119'a çıkacak…”
 
Marmara’nın parlayan yıldızı, 150 bine yaklaşan nüfusuyla Güney Marmara'nın en modern ve en kalkınmış şehri Bandırma artık il olmayı hak ediyor. Bu durum, TBMM'de gündeme getirildi, meclisten onay için talep gönderildi ancak Bandırma il yapılmadı. 50 ilden daha  büyük olan  Marmara'nın incisi Bandırma  il olmayı çoktan hak etmiş bir kent. Bandırma konum ve yapı olarak da il olmayı hak ediyor. . 
 
Son yıllarda Bandırma, Balıkesir'den 10 kat daha gelişti ve Balıkesir ilinin sanayi ve ticaret merkezi haline geldi. Bu inkar edilemez.
 
Bandırma’yı görenler, içinde bulunanlar bu kent için : “inanılmaz derece güzel…” diyorlar. Bu doğrudur.  Bandırma’yı gören, biraz kalan , bu kentin güzellikleri karşısında çarpılır. Eleştirecek söz bulamaz. 
 
“Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza , Bandırma’nın il olmasına yönelik çalışmalar başlatıldığına ilişkin duyumlar aldığını söyleyerek, Bandırma’nın hinterlandı ile birlikte il olmaya hazır bir yer olduğunu belirtti. Son dönemde Balıkesir Belediyesi ile yaşanan sorunlara değinen  Mirza , şu an İller Bankası tarafından öngörülen payın %40’ı kesilerek Büyükşehir’e gönderiliyor. Benim hesaplarıma göre Büyükşehir olmaktan dolayı Bandırma’nın 50 milyon kaybı var. Çanakkale ve Yalova’dan daha büyük olmamıza karşın onların bütçeleri bizim 3-4 katımız. Devlet yatırımları ilk önce il merkezine geldiği  ve oradan dağıtıldığı için bir çok alanda Bandırma gerekli yatırımları alamamaktadır. Bandırma, Balıkesir’in topladığı verginin %38’ini karşılar ama nedense bunun karşılığını alamaz. Bandırma bir çok önemli sanayi kuruluşunun yanı sıra  Türkiye’nin 5. Büyük limanına sahip. Gelişmişlik sıralamasında Türkiye’de 23. sırada. Balıkesir merkez ise 33. sırada.  Bandırma bir il olmanın bütün özelliklerini taşımaktadır,” dedi.  (banses.9.Haz.07)
 
Aslında Bandırma’nın il olmamasını gerektirecek hiç bir neden yoktur. Önemli ulaşım yolları üzerinde bulunan;  sanayisi , turizmi çok gelişmiş bir ilçenin hala il olmaması yadırganacak bir durumdur.
 
Bir başka düşünce:
 
“Bilindiği gibi Bandırmalılar hiçbir zaman kendilerini  Balıkesir’in bir parçası olarak kabul etmezler. Ve plaka olarak kendilerine 10.5 plakasını uygun görürler. Ama herhalde yakında plaka numaraları 82 olabilir…”
 
İnternet’te bir Erdek’li bu konuda şunları söylüyor: “bir Erdek’li olarak söyleyebilirim ki, Bandırma'nın Balıkesir'e karşı tek olumsuz yanı şiddetli poyrazıdır. Diğer her şeyde Bandırma Balıkesir'den üstündür. Ulaşımı daha güçlüdür. Nüfusuna göre hizmet düzeyi yüksektir. Limanı ülkedeki sayılı ticari limanlardandır. Sanayisi oldukça gelişmiştir. Poyrazını da enerjiye dönüştürebildiğini düşünürsek Balıkesir Bandırma'ya karşı geride kalmaktadır. Bandırma il olduğu takdirde Erdek, Gönen, Marmara ve belki de Manyas da kendisine bağlanacağından Balıkesir'in şu andaki ekonomik gelirlerinin de azalacağını düşünürsek Bandırma il olursa bu karşılaştırma daha da vahim hal alır. ..”
 
Bir başka okuyucu da Balıkesir- Bandırma karşılaştırmasını şöyle yapıyor : 
 
“Anne tarafı Bandırmalı, doğma büyüme Balıkesirli biri olarak şöyle katkıda bulunabileceğim karşılaştırmadır:
 
-Balıkesir büyümeye çalışır, Bandırma gelişmeye…
-Balıkesir'de fabrika açılmaz, tüm büyük üretim alanları belli ailelere aittir ve bu durumun değiştirilmesi teklif dahi edilemez; Bandırma'da ise endüstriyel girişimcilik ve fırsat eşitliği almış yürümüştür.
Sosyal yaşam bazında:
-Balıkesir'de akşam sekizden sonra sokakta otuz yaşın üstünde insan bulamazsınız, Bandırma ise her daim canlıdır.
- Balıkesir halkı yabancıyı -kendi ilçesinden gelmiş bile olsa- sevmez. Bandırma için aynı şeyi söylemek güçtür. “ demektedir.”
 
Son olarak Bandırma’nın il olması konusunda Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza şunları söylüyor : “… Bandırma il olması durumunda büyük bir sıçrama yapacaktır. Üretimde, ihracatta söz sahibi olacaktır. Bandırma eğitim düzeyi  yüksek bir kenttir. Bandırma’ya il olması konusunda çok sözler verilmiş bu sözlerin hiç biri tutulmamıştır.” Büyüşehir Yasa’ını da eleştiren Mirza , her yıl yaptığımız Ramazan etkinlikleri  Büyükşehir engeline takıldı. Bizim Ramazan etkinliklerimiz halkın eğitimini de içine alıyordu, şimdi gördük ki her telden çalınan bir panayıra dönüşüyor. Bandırma’ya bu yakışmıyor. Yetki karmaşası var. “Sahil Bandı; Ana Caddeler bizim …” diyorlar. Bu Büyükşehir Yasası’nın yanlışlıklarından  kaynaklanıyor. 110 km. öteden gelip Bandırma’yı yönetmeye çalışıyorlar. Balıkesir büyük bir hinterlanda sahip . Bu kadar büyük coğrafyayı Balıkesir merkezden yönetemezsiniz. Bu yerinden yönetim ilkesine de aykırıdır. Bandırma’nın il olması elzemdir. Bekliyoruz ve hakkımızı istiyoruz.” (bansesgazetesi.com) 
 
Bandıma daha çok CHP’ye oy vermiş bir kent olarak tanınsa da, Belediye seçimlerinde zaman zaman AKP’li zaman zaman CHP’li Belediyeler kenti yönetmiştir. Şimdiki Belediye Başkanı da CHP’lidir. Ama Bandırma’ya AKP’nin “İL” statüsü tanıması, belki kentin oy potansiyelini de AKP yönünde değiştirebilir.  AKP’nin bunu da hesaba katması gerekir.
 
Bandırma bugün olmazsa yarın il olmaya mutlaka hak kazanacaktır, bunu herkes biliyor, buna herkes inanıyor. Adalet’in gecikmesi , bir gün adalet’in tecelli etmeyeceğini göstermez. Olsa olsa Bandırma’lı biraz daha sabırla bekleyecektir. İşte o kadar. 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neden olmasın...

Şahin ÖZŞAHİN 
 18.06.2017 18:30
Cevap :
Bandırma il olsun..! Bandırma il olsun..! Destekleyenler sağolsun...?  19.06.2017 11:00
 

Sizi mikro milliyetçi gördüm Erdal hocam, şaka bir yana sizin adınıza sevinirim, selamlar, saygılar.

Nizamettin BİBER 
 18.06.2017 13:01
Cevap :
Yani şimdi doğruyu söylüyoruz diye.. mikro milliyetçi mi olduk..!? Olsun.. Hak versinler "Makro!" bile oluruz... Sen sağol Nizamettin Bey.  19.06.2017 11:03
 

"Bekleyen derviş,muradına ermiş."Beklerse Bandırmalılar da muradına erer.Sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 17.06.2017 15:38
Cevap :
Biliyorsun Hüseyin bir de "Ölme eşeğim ölme..." kıssası vardır. Bu gidişle artık Bandırmalılar da bu uğurda şehit olacaklar... Saygılar.  17.06.2017 21:05
 

Neyse federatif yapi tamamlaninca, self determination ile ister il olursunuz ister devlet...!

Newyorker 
 17.06.2017 0:12
Cevap :
Sana da aynı yanıt : "Ölme eşeğim ölme..." Selamlar Newyork'lu.  17.06.2017 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 660
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster