Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
583
 

Bankacılıkta IBAN devrimi

Bankacılıkta IBAN devrimi
 

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferine konu olan hesap numaraları değişecek ve uluslararası standartlara göre oluşturulan 26 karakterli (IBAN) hesap numaraları kullanılacak. IBAN'ın yeni bir hesap çeşidi veya banka kodu değil, para transferine konu olan her hesaba ait bir IBAN numarası olacak.
Mevcut sistemde bankalardaki hesap numaralarında bir standardın olmadığı, 1 Ocak tarihinden itibaren hesap numaralarında bir standardın sağlanacağı IBAN uygulaması ile ulusal ve uluslararası ödeme işlemlerinde para transferlerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması sağlanacak. Ortaya çıkabilecek hatalardan ve gecikmelerden kaynaklanan maliyetlerin de azalacağı belirtildi.
IBAN matematiksel olarak kontrol edilebildiğinden, hesap numaralarının hatalı yazılmasıyla oluşan para transferinin gerçekleşmemesi veya paranın yanlış hesaba gitmesi gibi hatalar en aza inecek. IBAN doğrulaması, sadece geçerli bir IBAN kullanıldığınında göstergesi.
Türkiye'de IBAN uygulamasına konu olan hesap numaralarının 26 karakterden oluşuyor. Örnek olarak "TR 02 00001 0 1111111111111111" gösterilebilir. Bu konu hakkında geniş bilgi www.ekonomiofisi.blogspot.com/ adresimde mevcut.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3091
Kayıt tarihi
: 16.02.09
 
 

Yıllardır yazmadım... Şimdi yine devam.. Haftanın belirli günleri... Çünkü eskisi kadar vaktim yo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster