Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '14

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
3452
 

Bankadaki paraya vergi mi geliyor?

Bankadaki paraya vergi mi geliyor?
 

Hükümetin faiz artışının etkili olmaması halinde devreye alacağı önlemler arasında bankalardaki döviz hesaplarına ek gelir vergisi getirilmesinin olduğu söyleniyor. Ancak bu yöntemin kayıtdışını özendirebileceği uyarısı yapılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz artırımının sonuçlarını göreceğiz. Döviz ve borsaya olumlu bir etkisi olmazsa farklı yollara başvurabiliriz. Alışılmışın dışında bir paket hazırlıyoruz” açıklamaları bankacılık sektörünü hareketlendirdi.

Sektör yetkilileri Başbakan Erdoğan’ın ne tür önlemler alabileceği ve hangi araçları kullanabileceği konusuna kafa yorarken, Ankara’dan gelen bir duyum finans kulislerini hareketlendirdi. 

Bankacılık sektöründe konuşulanlara göre, ekonomi yönetimi bankalarda tutulan dövize yani Döviz Tevdiat Hesaplarına (DTH) ilave gelir vergisi getirmeyi planlıyor. 

Merkez Bankası verilerine göre, 24 Ocak itibarıyla mevduat bankalarındaki döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 122 milyar dolara ulaştı. Hesaplar son 1 yılda 14 milyar dolar artış gösterirken, bu hesapların seçimler ve siyasi belirsizlik ortamı nedeniyle daha da büyümesi bekleniyor.

Verilere göre döviz hesaplarındaki paranın yüzde 58’i bireysel yatırımcılara ait. Geriye kalan 51 milyar dolar ise kurumsal yatırımcılar olarak tanımlanan şirketler ve ticari işletmelere ait hesaplarda tutuluyor. 

Halen bankada dövizi olan vatandaşlar sadece yüzde 15 stopaj vergisi ödüyor. Hükümet döviz kurundan elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi konusunda fikir jimnastiği yapıyor. Buna göre sistem şöyle işleyecek: Örneğin bankada 10 bin doları olan bir vatandaş kur artışından TL bazında yüzde 15 ek gelir elde etti. Elde ettiği bu gelir üzerinden ilave bir gelir vergisi ödeyecek. 

Bankacılar buna ne diyor?

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, “Böyle bir uygulamanın artı ve eksileri olacaktır. Artıları vatandaşların bir bölümü yasal düzenleme başlamadan döviz satacaktır. Dolayısıyla kısa vadede piyasaya ciddi bir döviz girişi olacağı için dolar ve avro’nun ateşi düşecektir. Ancak orta ve uzun vadede insanlar paralarını bankalara yatırmak yerine, evlerinde tutmayı tercih edecektir.

Dolayısıyla kişisel hesaplara getirilecek herhangi bir ilave vergi kayıtdışılığın da artmasına neden olacaktır” yorumunu yaptı.

Bankacılık kulislerinde döviz mevduatı munzam karşılıklarının indirebileceği konuşuluyor. Bu sayede bankalarda ve piyasada daha fazla döviz olacak. Bu durum döviz talebini frenlerken, doların bollaşmasıyla döviz de değer kaybedecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütçe açıklarını kapatabilmek için hükümet de şaşırdı. Galiba daha boş kutular var sırada hemşerim, selamlarla...

Yurdagül Alkan 
 07.02.2014 19:41
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Buna sinekten yağ çıkarma yöntemi diyorlar:)) Selamlar, saygılar...  10.02.2014 14:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster