Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2940
 

Bardağa dolu tarafından baktığını söyleyenler boş tarafın da hesabını vermek zorundadırlar

Bardağa dolu tarafından baktığını söyleyenler boş tarafın da hesabını vermek zorundadırlar
 

Sen olanla övün, ben olmayanla dövüneyim… Bardağın boş tarafı niye boş? Dolu tarafına bak, mutlu ol. Çığlıkları boş ver, kahkahaları duy. Sorunlardan kaçış için uydurulmuş abuk sabuk bir söz. Tabii ki her şeye olumsuz bakmak doğru değil. Arabesk şarkılar eşliğinde acı gözyaşı nereye kadar. Her şeye olumsuz bakmak insanı çıkmaza sokar.

Tamam da bardağın boş tarafı durup dururken boş kalmadı herhalde. Bardağın dolu tarafı kahkaha ise boş tarafı da gözyaşı. Gözlerini kapat, mutlu olanlara bak, lay lay lom yaşa. Belki bardağın dolu tarafı boş tarafı sayesinde doldu. Dolu tarafı dolduğu için boş tarafı boş kaldı. Belki sen 300 liralık adidas ayakkabı giydiğin için benim ayakkabım yok. Bu durumda senin adidasını mı örnek alalım?

Bardak tamamen dolu olsa bu tartışma hiç olmayacak. Sen bardağın dolu tarafına bakıyorsun; çünkü dolu bardakla içmeye alışmışsın. Bardak tamamen boş ise neresine bakacaksın? Tamam, dolu tarafından bak; ama boş tarafını da unutma. Bizler boş bardaklara alışmışız. Yok, görmedik bardağımızın dolduğunu. Onun için gözümüz hep o boşlukta.

Konulara olumlu yaklaşmak, eksileri değil artıları görmek, pozitif olmak elbette doğru yaklaşım; ama bunu yapanlar dolu bardaklara alışıyorlar ve bardakları hiç dolmayanları göz ardı ediyorlar. Küçük başarılarla yetinip bunlara hak etmedikleri değerler vermek de cabası. Bardağın dolu tarafı söylemi art niyetli insanlar için de bir yararlanma alanı olup hırsızların/sömürücülerin kandırma tuzağı olabilir.

 

NAHİDE ÇELEBİ, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olaylara OLUMLU bakmakta OLUMSUZ bakmakta insanı aptallaştırır. Doğru yöntem olaylara GERÇEKÇİ bakmaktır. Ben Kerim Korkut akıllıdır desem veya akılsızdır desem senin gerçekliğin değişir mi? Sen ne isen o'sundur. Bu nedenle de OBJEKTİF ve GERÇEKÇİ olmayan her bakış açısı yanlıştır. Ben olaylara hep pozitif, olumlu bakıyorum diyen insanlar bence aptaldır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 01.07.2015 8:47
Cevap :
Bugüne kadar okuduğum en güzel yorumunuz.Ben bu konu için "nötr" kelimesini kullanmıştım.Aradığım düşünce buydu işte. Ne aradığımı bilmediğim için yazıya dönüştüremedim.İşte deha denilen şey böyle ortaya çıkıyor.  01.07.2015 19:38
 

Ne bardağa bakmak istiyorum ne boş ve nede dolu tarafını görmek istemiyorum.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.06.2015 11:39
Cevap :
Evet haklısınız,ben de öyle...  30.06.2015 22:30
 

Bütün fidanlara,bahçenin tüm çiçeklerine su vermek için havuz doldurulur,ama herşeye maydanoz olan ve her şeyi bilen skandallar kralı paşa babımız(!)sadece meyve veren ağaç ve güllere su verir de yarınlarda tomurcuklanacaklara ve gülleneceklere su vermez ise bahçenin yarıdan fazlası çoraklaşıp yoksullaşarak kurur...Çook çok haklısınız Kerim bey dostum.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 28.06.2015 13:05
Cevap :
Yazılarımın özünü sizin yorumlarınızdan anlıyorum. Ben rasgele bir şeyler yazıyorum sonra siz bunu yorumlayarak analiz ediyorsunuz. Teşekkürler,saygılar selamlar.Ağustosta Gülhane toplantısına gelebilseniz de sizinle tanışsak. Ben kişi ve toplantı ayırmıyorum, beni kabul eden her yere giderim.Şeytanla bile toplantı yaparım.  29.06.2015 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5515
Toplam yorum
: 14103
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster