Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
6632
 

Barış Manço' nun hastalığı neydi?

Barış Manço' nun hastalığı neydi?
 

Kanal D' de rahmetli Barış Manço, ben ve Savaş Manço Sn. Güler Kazmacı' nın canlı yayın konuğuyduk. Seyircilere, kendisinin ülkemizi adeta bir kültür elçisi gibi temsil ettiğini ve Japonya konserini insanların ağlayarak izlediğini hatırlatıp onu alkışlattırdığımda, her zamanki sempatik hareketiyle " O kadar büyütmeyin canım " demişti.

Hayır sevgili Barış Manço hiç büyütmemiştik. O meşhur konserde Japon devlet adamının Türk bayrağını nasıl bir coşkuyla salladığını hatırlayanlar çok iyi bilir. Evet sen hızlı yaşadın, çok gezdin, çoğumuzun hayatında bir kere bile görmesinin zor olduğu yerleri evlerimize taşıdın. Kısacık hayatına ömürler sığdırdın. Dolu yaşadın, dünyada ayak basmadığın yer bırakmadın. Kültür elçisi oldun ülkemizin. Antikacı olduğumuz halde, en güzel antika hikayelerini senden dinledik, senden öğrendik eşyaların ruh hallerini. Bize kültür ticaretinin nasıl sevilerek yapılacağını öğrettin. Esprilerin dünya esprileriydi. Muhabbetlerin "adam olacak çocuk" programının "büyüklere dersler "versiyonuydu sanki bizim için. Hayatın her rengini yaşamaya çalışan, ışık saçan bir ruhun vardı.

Antika hastalığı, en zararsız hastalıklarından biriydi Barış Manço'nun. Sabahın erken saatlerinde görürdük bazen onu Horhor Antikacılar Çarşısında. Bütün esnafla arkadaş gibiydi. Çoğunlukla üstü açık spor arabasını otoparka indirmeyip, kapının önünde bırakırdı. Bir keresinde kendisini uğurlamak için beraber antika çarşısının kapısına çıktığımızda, üstü açık arabasının içinde çocukları bulmuştuk. Başka biri olsa tepki gösterirdi. O ise adam olacak çocuklara gülerek bakıp, oralı bile olmamıştı. Hep adam olacak çocukların büyüdüklerinde, kendisini cumhurbaşkanı seçeceklerini esprili bir şekilde gündeme getirirdi. Evet adam olacak çocuklar büyüdü ama sen yoksun aramızda Barış Manço.

Seni genç yaşta kaybettik. Cenazeni tarihi bir törenle götürdük Mihrabat Tepesi'ne. Bizler ve yakınların sadece son görevimizi yerine getirebildik yakışır vaziyette. Daha sonra sınıfta kaldık ailende, bizde. Mirasına sahip çıkmaktan vazgeçtik, çok sevdiğin piyanona bile sahip çıkamadık. Haciz kamyonlarında dolaştırdık rezilce. Sen herşeyi yakıştırmıştın kendine. Sadece ölüm yakışmadı sana. Ölümüne bile hikayeler uyduranlar çıktı, bazı planlara kılıf uydurmak için zekice. Sana layık olamadılar ve sahneden silindiler sessizce.

Başkanlık yaptığım antika çarşısında sen asansörün kapısına yaklaştığında sana jest olsun diye Dağlar dağları çalardım. Seni kaybettikten sonra çarşıda yaptığım ilk anonsta hiç unutmuyorum aynen şunları söylemiştim. "Sevgili dostumuz Barış Manço'yu kaybettik, hepimizin başı sağolsun. Fakat o bizim için hiç bir zaman ölmeyecek. Zaman zaman çarşıda onun parçalarını duyarsanız, bilinki asansörümüzün kapısında ya da esnaflarla birarada. Onu hiç unutmayacağız" Evet bu anonstan sonra yıllar geçti. Fakat Horhor Antikacılar Çarşısı'nda senin sesin hiç susmadı. Anılarımızda hep bizimle birliktesin. Seni ve esprilerini çok özledik.

Az daha unutuyordum; Barış Manço'nun en büyük hastalığı neydi biliyormusunuz? Kalbi vardı Barış Manço'nun. Hemde öyle bir kalbi vardı ki, dünyanın en güzel kadınlarını içine alacak kadar büyük bir kalbi vardı. Öyle bir kalbi vardı ki, dünyanın bütün aşklarını yaşayacak kadar sevgi doluydu. Sevgi ve aşk hastalığı vardı onda. Dostları için yapamayacağı fedakarlık yoktu. Bizler en yakınlarımıza ve dostlarımıza sevgi göstermekten kaçınırken, Barış Manço tüm dünyaya sevgi dağıttı. Onların sevgilerini bizlere taşıdı. Ve kalbi dayanamadı bu tempoya. Şimdi ise aşıklar tepesi Mihrabat'ta boğazın sırtlarında dinleniyor. Seni hiç unutmadık, unutmayacağız sevgili Barış Manço.

Metin Özkaya

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Barış Manço benim için çok özel... Bu yazıyı okurken gözlerim yaşardı... Onu unutmadığınız için... unutturmadığınız için... teşekkür ederim.. saolun...

anise 
 09.06.2007 22:36
Cevap :
Teşekkürler Anise Hanım bu anlamlı yorumunuza. Barış Manço müzik tarihimizin çok önemli isimlerindendir. Tabiki unutmayacağız ve unutturmayacağız. Sevgilerimle  10.06.2007 18:48
 

Sevgili Barış Manço' yu çok güzel anlatmışsın. Onu özlediğimi bir kez daha farkettim. Yüreğine sağlık. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 08.05.2007 10:29
Cevap :
Teşekkür ederim Esma Hanım. Aslında sizinle ve sayfalarınızla tanışmak bir şeref oldu benim için. Barış Manço'nun yakın dostlarından biri olduğunuz gibi, bloglarınız eskiden yayınlanan "Hey dergisi"ni anımsattı bana. Yorumunuza teşekkür ederim.  08.05.2007 10:38
 

barış mançoyu vefatından önce o kadar yakın takip etmezdim.vefat ettikten sonra anladımki aslında her şarkısını adım gibi biliyormuşum.adam olacak çocuğu sürekli izliyormuşum.aslında farkında değilmişim ama onu cidden yakından takip ediyormuşum.seviyormuşum.vefatından sonra bir çok şey yazılıp çizildi.hiç biri umurumda değil,inanmıyorum.ben adam olacak çocuktum ve adam oldum:)

ScReAm 
 17.04.2007 9:12
Cevap :
Bazı sanatçıların değeri onu kaybettikten sonra ortaya çıkıyor. Barış Manço'yu hepimiz yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Sevgi ile kalın.  17.04.2007 13:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3158
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster