Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
73
 

Barışın güvencesi, yeni anayasa!

TBMM.de görüşmelerin sürdürüldüğü yeni anayasa çalışmalarında her ne kadar kimi olumlu gelişmeler olsa da son aşamada birilerinin masadan kaçmak için bahaneler yaratmayacağının garantisi yok.

Kaldı ki, siyasi partilerin çok önceden ilan ettikleri kırmızı çizgiler konusunda ne kadar esneyebileceklerini, hangi noktalarda uzlaşabileceklerini tahmin etmek de kolay değil.

Kuşkusuz varlık nedenleri gereği siyaset yapan ve her yeni durum ya da gelişmeden siyasi rant elde etmeye çalışan siyasi partilerin vicdanına bırakılmayacak kadar önemli bir konu, demokratik bir anayasa yapılması.

Bu nedenledir ki; işi yalnızca meclise ya da siyasi partilere bırakmak doğru olmayacağı gibi, gerek zamanlaması, gerekse de çerçevesi tüm toplumu yakından ilgilendirdiği için, tüm toplum katmanlarının sürece müdahil olması bir zorunluluktur.

Anayasa yapmak teknik bir konu olduğu için şu aşamadan sonra işin teknik yönüne ilişkin önerilerle kafa karışıklığı yaratmanın bir anlamı yok. Ama yeni, sivil, demokratik bir anayasanın hiç zaman geçirilmeden, tüm halkı kucaklayacak, herkesin anayasası olacak biçimde yaşama geçirilmesi konusunda hepimizin yapacağı çok iş var diye düşünüyorum.

Meclisteki çalışmaların hızlandırılması, ayrıntılarla zaman geçirilmemesi, gerektiğinde kimi konularda fedakarlık yapılabilmesi noktasında yasama ve yürütme üzerinde toplumsal baskı oluşturmak her zaman mümkündür.

Bunu yaparken de alışılmış yöntemlerden vazgeçip, farklı görüşlere sahip olsalar da, bir hedef ve amaç uğruna ortak akıl üretebilecek kişi ve grupların bir araya gelmesi, ön yargılardan arınmış olarak tüm toplumun yararına olacak bir anayasanın gerekliliği ve vazgeçilmezliğini sürekli gündemde tutmalarında yarar vardır.

 Ülkenin dört bir yanında oluşturulacak bu tür platformlar ve çalışma grupları sayesinde anayasa konusu her koşul ve ortamda konuşulur, istenir, beklenir ve yaşamsal önemi vurgulanmış olur.

Böylesi bir toplumsal talebin oluştuğunu gören siyasi partilerin ve iktidarın; anayasa gibi ülkemizdeki tüm sorunların çözümünde anahtar olacak, barış sürecinin güvencesi bir konuyu savsaklama, erteleme şansı kalmayacaktır.

Böyle bir sosyal ve siyasi iklimin oluşması için ülkesini seven, sorumluluk duyan, insani ve vicdani duyarlılıkları olan herkesin, tüm kişi ve kuruluşların kendisini görevli sayması gerekir.

Bir daha bu ülkede kardeş kavgaları olmasın, insanlar korkularına esir düşmesin, faili meçhul cinayetler yaşanmasın, kimse darbe yapmaya teşebbüs edemesin, askeri ve bürokratik vesayet sona ersin, eşit yurttaşlık temelinde insan hakları, özgürlük, demokrasi ve barış egemen olsun istiyorsak eğer; her birimizin yapacağı çok şey vardır. Ve hiç birimizin bu görevden kaçma, yok sayma lüksü yoktur.

Böyle bir ihtiyaçtan yola çıkarak Bodrum da yeni anayasayı önemseyen farklı siyasal görüşlere sahip kişiler bir araya gelerek bir platform oluşturduk.

Şimdilik BODRUM DİYALOG GRUBU olarak adlandırdığımız bu platforma süreç içinde sorumluluk duyan ve katkı koymak isteyen herkesi davet edeceğiz. En kısa sürede anayasa konusunda panel, sempozyum, konferans türü etkinliklerle konunun canlı, sıcak tutulması, gündemde kalması için çaba göstereceğiz.

Öyle sanıyorum yurdun dört bir yanında başlatılacak ya da daha önce başlatılmış bu tür çalışmalarla kamuoyunun duyarlılığı artırılarak, konunun asıl muhatabı anayasa yapımcılarının üzerde bir toplumsal baskı oluşturabiliriz.

İşte o zaman, siyasi önyargılar, parti çıkarları, kişisel hırs ve komplekslerden kurtularak, ortak bir hedefe yönelik birlikte iş yapabilme becerisini ve niyetini geliştirebiliriz.

Yeni, sivil, demokratik bir anayasanın en kısa sürede hayata geçirilebilmesi için haydi sen de elini taşın altına koy.

AYHAN ONGUN(Eğitimci-Yazar) 15.01.2013  BODRUM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakın ben size bugünden söyleyeyim: Bütün bu sivil anayasa, demokratik anayasa hamasetinin arkasından ne çıkacak biliyor musunuz? Her zaman olduğu gibi dağ yine fare doğuracak. Biliyorum siz bana şimdi inanmayacak, belki de kızacaksınız ama perşembenin gelişini çarşambadan görmek gibi bir adetim vardır ve sizde o perşembeyi mutlaka günü geldiğinde yaşayacaksınız ama bana yine de hak vermeyeceksiniz. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 15.01.2013 16:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 156
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Barış içinde, birlikte yaşayabilmek adına insan ve emek odaklı paylaşımlardan yanayım.   Öğretmen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster