Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1064
 

Barkodlu para piyasayı nasıl etkiler?

Barkodlu para piyasayı nasıl etkiler?
 

Konuya görsellik katmak için kendi tasarladığım basit bir çalışma.


Kâğıt paraların üzerinde barkod olması ve tıpkı kredi kartı ile yapılan harcamalar gibi nakit para ile yapılan harcamaların da, para üzerindeki barkodun okutulması zorunluluğu ile kayıt altına alınması ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Turizm araştırmacısı H. Ertuğrul Şahin, kâğıt paraların üzerine barkod konulmasının ve ayrıca cep telefonu ekranlarının sahte para tespit edici ışık yaymasının olası sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirterek şu açıklamaları yaptı:

Kişi ya da kurumlar para çalınma riskine karşı ellerindeki barkodlu paraları, oluşturulacak barkodlu para bilgi sistemine kaydettirerek, çalınması durumunda bu barkoda sahip paraların sistem dâhilinde geçersiz hale gelmesini sağlayabilirler.

Cep telefonlarının aydınlatma ışığı sahte paraları tespit edecek şekilde imal edilir ve ayrıca kameraları vasıtasıyla paranın üzerindeki barkodu okuma imkânı sağlanır. Bu şekilde hem sahte para olaylarının önüne geçilebilir ve hem de kişi cebindeki paraların barkodunu okutarak, barkodlu para bilgi sistemine kayıt yaptırır ve olası bir çalınma durumunda paraların sistemdeki geçerliliğini bloke edebilir. 3g teknolojisi bu iş için gayet rahat kullanılabilir.

Paranın değer kaybını önlemek üzere, örneğin 100 Türk Liralık para, yetkili makam kararı ile belirli bir zamandan sonra 110 Türk Liralık değere kavuşturulabilir.

Kamuda çalışanlara zam yapılması durumlarında ilave para verilmesi ve tedavüldeki paranın artması yerine, ilave barkod verilerek, ya da bu kişilere verilecek paraların barkod değerleri arttırılarak zam yapılmış ve ancak ilave kağıt para üretilmemiş olur.

Sistemin sonraki aşamasında, Türkiye’ye giriş yapan ya da halen dolaşımda olan yabancı paralar da TL barkodu ile TL değeri üzerinden kayıt altına alınarak piyasadaki yabancı paranın değer artışı kontrol altına alınabilir.

Bunların ilk etapta aklına gelen fikirler olduğunu belirten Şahin, bu konunun yetkili kurumlarca değerlendirilmesi ve tartışmaya açılması durumunda, barkodlu paranın hem olası faydalarının ve hem de muhtemel zararlarının daha açık olarak ortaya konulabileceğini belirtti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 584
Kayıt tarihi
: 07.02.07
 
 

Ertuğrul Şahin, 1968 Mersin doğumlu. Karadenizli. Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Biliml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster