Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1140
 

Barnabas İncili

Barnabas İncili
 

Kitap  : Barnabas İncili

Tür     : Araştırma - Orijinal Eser

Puan  : 10 üzerinden 10

Dinimiz İslam'da tüm kitapların ve peygamberlerin aynı yaratıcı, Allah'ı, zikrettiği ve onun yoluna davet için bir aracı oldukları öğretisi yer alır. Ayrıca İslam'da dört büyük peygamberin her birinin bir sonra gelecek olanı müjdelediği ve bu bilginin kendilerine indirilen kitaplarda da bulunduğuna inanılır.

Dünyanın aynı yaratıcıyı anlatmayı amaç edinmiş üç peygamberinin de birbirinden tamamen farklı inanışları bulunan üç ayrı ümmetinin bulunmasının sebebi olarak ise son kitaptan önceki kitapların içeriklerine insan müdahalesi olması gösterilir. Zaten insan müdahalesi olmasaydı sürekli yeni kitaplara ve peygamberlere ihtiyaç olmazdı.

İşte bu kitapta tüm Hristiyanların şiddetle reddettikleri bir İncil'in orijinal yazmalarının Türkçe tercümeleri yayınlanıyor. Bilindiği üzere Hristiyanlar Hz.İsa'nın 12 havarisinden 4ü olan Matta, Marko, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme alındığı öne sürülen İncil nüshalarını temel kitap olarak kabul ederler. Ancak Hz. İsa'nın 12 havarisinden birisi olan Barnabas'ın el yazması İncili'ni reddeder, bunun Müslümanların uydurması olduğunu söylerler. Hatta bu kitleye göre Müslümanlar içlerindeki hasetten ötürü böyle bir İncil'i oturup kendileri yazmış bile olabilir. Bu ve benzeri iddiaları çoğaltmak pekala mümkün ve kolaydır.

Kitapta yüzlerce yıl gizli kalan bu İncil'in nasıl günyüzüne çıkarıldığı uzun uzun anlatılmış. Ben bu kısımlara hiç girmeyeceğim. Hz.İsa'nın mucizeleri, Allah yolunda mutlak barışa daveti, kendisinden sonra gelecek ve kainatın uğruna yaratıldığı Hz.Muhammed (S.A.V)'den bahsederken insanın içini ürperten o tevazusu ve hayranlığı sizi derinden etkileyecek.

Hz.İsa'nın bir peygamber gibi, Allah'ın oğlu olmak gibi aşırı bir iddiadan uzak, yalnız ve bir tek barış için verdiği büyük mücadeleyi kitapta içiniz ürpererek okuyacaksınız. Bu İncil nüshasının insan müdahalesine son derece az uğradığının en açık delili (tabi ki inananlar için) Kuran'ı Kerim'le dil olarak büyük paralellik göstermesi. Tıpkı Kuran'ı Kerim okurken içinizde beliren o ürpertinin benzerini bu kitabı okurken de hissedeceksiniz. Birbirleri arasında 600 küsür yıl bulunan ve farklı milletlere indirilmiş bu iki kitabın aynı dille, aynı amaçta yazılmış olması da inanmayanlar için üzerinde oturup düşünülmesi gereken bir noktadır diye düşünüyorum.

Kitabın giriş kısmında Hristiyanların Barnabas İncili'ne dair müslüman iddialarına nasıl yanıt verdikleri ve kitabın yazarının da bu iddiaları nasıl cevaplandırdığını okurken eminim siz de heyecanlanacaksınız. Ancak ne ben ne başkası ne dersek diyelim. İnsanoğlu inanmak istediği şeye inanmaya devam edecektir. Kuran'da da bu durum zaten açıkça belirtilmiştir. Görmek istemeyen gözlerin önünde perde bulunmaktadır. Tıpkı Hz.Muhammed'in duasıyla ikiye ayrılan Ay'ı gören kafirlerin buna rağmen Allah'ı inkar etmeleri gibi...

Neyse mevzu derin mevzu. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Barnabas İncili'nin tam orijinal metnine ulaşabileceğiniz bu eser'i okurken eğer Kuran'ı Kerim'i de okumuşsanız derin bir uyanışa sürüklenmeniz olasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 418
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2394
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster