Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
24
 

Barzani-İmralı hattı...

Geçen haftalar içerisinde -Başika Kampı'na asker gönderdiğimiz tarihlerde Mesut Barzani Türkiye'yi ziyaret etmiş idi.Aşiret reisi ayağının tozuyla Özel Kuvvetler Komutanlığı(ÖKK) ile MİT'te görüşmelerde bulundu. O günden beridir aklıma takılıp kalmıştı bu adam askere yazılamayacağına göre gelir gelmez neden hemen oralara kapağı attı diye? Yenimahalle tesislerinde ne işi vardı? Sorumun cevabı Hürriyet Gazetesi'nde Yalçın Bayer'in köşesinde yazıyor... A.A. isimli bir yazar Barzani'nin Öcalan ile görüştüğünü iddia ediyor...

Zekamın fazla keskin olmadığı böylece ortaya çıktı. Niye bu seçenek aklıma gelmedi diye düşündüm durdum. Peki Öcalan,Barzani'yi dinler mi? Ya da Öcalan laf dinlese aynı ikili Kandil'e laf anlatabilir mi? Bu ziyaretin hemen ardından PKK ile Barzani basın üzerinden atıştılar bile. Bana kalırsa Kürt Sorunu'nda önemli sayılan iki aktör (PKK ile Barzani) siyasi tantanacılık yapıyor. Danışıklı dövüşte araya gireni soymaya kalkışanların taktiği bu. Araya giren esas oğlan ise Erdoğan... Anlaşılan AKP tüm ilişkilerinde sürekli kandırıldığı için bu sefer de kurnaz Barzani'nin değirmenine su taşımaya hevesli.

Rus uçağını düşürmemiz nedeniyle Suriye kapısı yüzümüze kapanınca NATO'ya daha da sığınan hükümetimiz kendisine karşı çekilen tüm ayak oyunlarında mağduru oynuyor. İktidar, Musul yakınlarına -IŞİD bahanesi ve ABD pışpışıyla- asker gönderdi. Aynı ABD karşısında Irak görünümlü Rus tepkisini bulunca bize "Güçlerinizi hemen çekin!" uyarısında bulundu. Sorun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne kadar uzandı.Arap Birliği bile bizi uyardı. Biz ise güçlerimizi tanzim ettik.

DTK, HDP, BDP, KCK, YDG-H, PKK, YPG, PYD...

Alfabenin tüm harflerini içeren bir yapılanma var. Adına ayrılıkçı Kürt siyasal hareketi diyebiliriz. Geçen haftasonu bunun bileşenlerinden birisi sayılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır'da açıklama yaptı. DTK,özerklik yönünde ilk adımını attı. Selahattin Demirtaş konuşmasında "Yeni yüzyılda Kürt devletinin bağımsızlığı"ndan bahsederek bizlere bunu müjdeledi.

Muhteşem analizime başlayayım. Toplantının arkasında terör örgütü bulunuyor. Zamanla anlaşıldı ki HDP ve bileşenlerinin Kandil'e karşı koyabilecekleri herhangi bir güçleri yok. Öyle bir niyetleri de yok. Peki dağlara Kürt gençlerini savaşmak için gönderenlerin bağımsız devlet hevesleri varsa TBMM'de ne işleri mevcut? Kürt halkını temsil ettiklerini iddia ediyorlarsa çatışmalardan ötürü canının derdine düşmüş halkın yarasına neden bir dirhem merhem sürmezler? PKK Belediyeleri sadece hendek kazmak gibi bir işleve mi sahip? Ya da çok övündükleri demokratlıkları iş şehit edilen asker ve polislerin haklarını savunmaya gelince neden hendeklere saklanıyor?

Kürt ulusal davası için bu insanların ölümü göze aldıklarını biliyorum. Baskı, savaş, işkence, ölüm Kürt ayrılıkçıları için düğün dernek anlamına  geliyor. Bunun da farkındayım. Yalnız burada anlamadığım birkaç noktayı belirtmeliyim. HDP'nin özgürlük savaşçıları dedikleri militanlar şehirde ve kırda terör estirirken neden aynı partinin vekilleri hevallerinin yanında değiller? Madem bu kadar gözükara ve kararlı durumda iseler milletvekili maaşlarını neden ceplerine atıyorlar? Maaşlar kaçak çay gibi vergiden muaf değil ki! O parada Kürtlerin olduğu kadar Türklerin de alınteri mevcut... Hiç mi onlara karşı bir sorumluluk hissetmiyorlar. Karısından korkan Ertuğrul Özkök gibi sine-i milete dönmek için daha ne bekliyorlar? PKK gel dese dağlara giderler mi? Ben pek zannetmiyorum. Hendeklerde ucuza ölümü gençlere layık görürken Cihangir'de dansöz oynatıyorlar. İçleri kan ağladığı için olsa gerek...

Büyük Ortadoğu Projesi Türk devletini Ortadoğu'da savaşa sokmaya kararlı. Ülkemiz savaşa çekilmezse Kürt Koridoru ile Doğu ve G.Doğu bölgelerimizden koparılacak bir Kürt devletinin yaşama kavuşma ihtimali zayıf. Rus uçağının düşürülmesi savaş için atılmış ilk adımdı. Başika işiyse ikinci... Sınırlarımızın içinde ve dışında devam eden savaş Türkiye'de birleşmedikçe ABD ve İsrail istedikleri hedeflere ulaşma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Savaşı yaygınlaştırmak amacıyla emirler almak için Demirtaş önce Washington ardından Moskova'yı ziyaret etti.Barzani ise aynı sebepten ötürü ülkemize geldi ve daha 10 gün geçmeden bağımsızlık yanlısı laflar sarf etti. Demirtaş ise hemen arkasından benzer sözleri muştuladı.

2016 bizim için biraz sıkıntılı geçecek...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 09.06.09
 
 

21-07-1973 tarihinde İstanbul'da doğdum. M.Ü. İletişim Fakültesi Radyo-T.V. Bölümü'nden 1995 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster