Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '14

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1238
 

Başağrısında tehlike işaretleri...

Başağrısında tehlike işaretleri...
 

Prof Dr Zeki GÖKÇİL, başağrısı konusunu sizler için özetledi. Başağrısı toplumda en sık rastlanan şikâyetlerin başında gelir. Hayatının herhangi bir döneminde başağrısı çekmeyen insan yok gibidir. Baş ağrısı şikâyeti olanların oranı toplumda yüzde 90’lara ulaşır. Tüm başağrılarının yüzde 90’ını ise migren ve gerilim tipi baş ağrıları oluşturur. Başağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların çok az bölümünde altta yatan beyin tümörü, beyin kanaması, beyin ve yüz yapılarında enfeksiyon (menenjit, sinüzit, vs) gibi nedenler saptanır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki GÖKÇİL, başağrısı ile birlikte ateş, kilo kaybı, epileptik nöbet, görme, konuşma bozukluğu, felç ya da bilinç etkilenmesi varsa mutlaka Nöroloji uzmanına başvurulması gerektiğini belirtti.  

Prof Dr GÖKÇİL, daha önce başağrısı olanlarda farklı karakterde başağrısı olması, ayrıca 50 yaşından sonra ilerleyici başağrısı olması, daha önce başka bir başağrısı hikayesi olması ve ağrının şekil değiştirmesi gibi durumlarda doktora başvurulmasını önerdi.

Son olarak, başağrısında başarılı bir tedavinin doğru tanıdan geçtiğini belirterek başağrısı yakınmalı hastaların Nöroloji uzmanlarına müracaat etmesi gerekliliğini vurguladı.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başağrısı, özellikle ilk kez oluyorsa ve aniden geldiyse dikkat edilmeli...

Zeki GÖKÇIL 
 29.03.2014 9:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3828
Kayıt tarihi
: 21.08.12
 
 

Mesleğim :Prof. Dr. Nöroloji ve Kl. Nörofizyoloji Uzmanı İlgi alanlarım :Futbol, Basketbol, Sağlı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster