Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '16

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
429
 

Başakşehir Fatih Sultan Mehmet İÖO'da korku dolu eğitim. Çarpık eğitim anlayışına bir örnek

Başakşehir Fatih Sultan Mehmet İlk Öğretim Okulunda ruhsal dengesi bozuk bir çocuğun normal çocuklarla eğitim verilmesine kızan veliler çaresiz durumda. Sınıfta arkadaşlarına kalemucunu sivriltip batıran, yüzlerine yumruk atıp şişiren M.S.E adlı çocuğun ailesi "Biz çocuğumuzu özgür" yetiştiriyoruz diyerek diğer velileri küplere bindirirken ve sınıftaki velilerin bir çoğu Okul Müdürlüğüne dilekçe vermesine ve yaralanmalardan dolayı rpor vermelerine rağmen Okul müdürlüğü çocukların can güvenliğini umursamıyor.

En acı olanı da Sınıf öğretmeni'nin MSE'nin yaptığı terörü evde anne ve babalara anlatmamalarını tembih etmesi. Normal olan çocukların hem can güvenliği hemde ruhsal güvenliği tehlikedeyken Fatih Sultan Mehmet İlk Öğretim okulunun müdürlüğü verilen dilekçeden sonra "Çocuk için rapor bekliyoruz iki ay sonra raporu alınacak ona göre karar verilecek" diye beyanatta bulunuyor.

Şimdi şu sorular gündeme geliyor

1- Bu çocuklara terör estiren ve ailesi sorumsuz olan ve sorumsuz bir özgürlük öğretilen M.S.E adlı  çocuk bu iki ay içinde bir sınıf arkadaşının gözüne kalem sokarsa sorumlusu kim olacak? Sınıf öğretmeni mi? Okul Müdürü mü? Yoksa çocuğun anne veya babası mı? Yada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mü? Kim?

2- TÜrkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bir Muz Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanlığı mı ki böyle bir sorunu çözemeyecek kadar aciz durumda ve dilekçeler vermiş velileri tedirgin bir halde bırakıyor ve bekletiyor?

3- Bu çocukların tamamına öğretmenin öğrettiği savunma şekli evlere şenlik. "M.S.E  saldırırsa kendinizi korumak için ellerinizi havaya kaldırın ve kaçın" diyen bir sınıf öğretmeni hangi pedagojik formasyonu alıp gelmiş te orada öğretmenlik yapıyor? Yada o öğretmeni bu saçma çözüme iten gerekçe nedir?

Ucu kalemtraşla sivriltilmiş kurşunkalemi arkadaşlarına batırmak isteyen bir psikopat öğrenciye karşı sınıftaki onca öğrenci ilerde büyüdüklerinde koskoca sınıfın bir zalime karşı aciz duruma düşüşünü unutabilecekler mi? Peki Okul müdürlüğü ruhu yaralanan çocukların bu derin izini yok edebilecek mi?

Çocuklar ilerde bir devlet kurumunun içine düştüğü acizliği sorgulamayacak mı? Bu hangi zengin imtiyazlı kodamanın çocuğu idi de okul idaresi bir önlem almadı demeyecek mi çocuklar?

Adalet, bir devletin ve devlet kurumlarının imanını oluşturur. Adaleti olmayan bir devlet ve kurumu "zalim" olarak vatandaşın kafasında fişlenir. 12 Eylül ve 28 Şubat gibi darbeler vatandaşın hafızasından gitmedi hala. Nasıl aile toplumun en önemli çekirdek kurumuysa, eğitimi üstlenen ilk okul da çocukların dimağına adil ve etik olmayı, zulme haksızlığa karşı demokratik hakkını aramayı öğretmelidir. Bunu yapmaktan acizse o zaman kapatsın gitsin okulu...

Şu an Başakşehir Fatih Sultan Mehmet İlk Öğretim Okulu Müdürlüğü bu sınavda tamamen kalmış durumdadır ve hem velilerin hemde öğrencilerin gözünde aciz bir okul idaresi konumuna düşmüştür.

Devlet veya kurumu, gücünü adaletle kullanmazsa zalim olur, adil bir devletin veya kurumunun inisiyatif almaması da onu aciz duruma düşürür...

Umarım bu yazıyı yetkili biri okur ve okul idaresinin tedirgin velilerin durumunu anlamayan müdürlüğünü uyararak bir an evvel bu soruna çözüm bulur...

Not: Aşağıdaki link te "Okulun Avrupa Yolunda olduğu yazılı"
Oysa okul zaten Avrupa'da. http://ibbfsm.meb.k12.tr/icerikler/ibb-fatih-sultan-mehmet-ilkokulu-avrupa-yolunda_2225839.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3609
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster