Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
162
 

Başaramamak suç olamaz; Viyana kuşatmasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa haksız yere idam edildi

Başaramamak suç olamaz; Viyana kuşatmasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa haksız yere idam edildi
 

Hemşerim olduğu için demiyorum ama idamında haksızlık olduğu apaçık. Gerçi o devirde hakka hukuka kim bakıyordu ki. Burada vurgulamak istediğim şey Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın Viyana kuşatmasında “başarılı olamadığı için“ idam edilmesi. Bir şeyi başaramadın diye böylesine ceza verilmesi tarihte görülmüş şey değil; azledersin görevi başka birine verirsin. Yoksa kaybetmenin hıncı mı alındı. Onu o göreve sen verdin, demek ki sende de bir eksiklik var.

İlgili değerlendirmelerde “Paşa’nın sertliği, mağrurluğu ve tahammülsüzlüğü sebebiyle kendisini sevmeyen kimselerin delaleti ve ihaneti sonucu yenilgiye uğrayarak…” ifadesi geçiyor. Acaba idama gerekçe bu muydu?

Bugün Merzifon devlet hastanesi onun adını taşımaktadır; ortada bir ihanet hatta ihmal olduğuna inanılsa hastaneye adı verilmezdi herhalde.

Merzifonludan bana ne… Tarih de gelmiş geçmiş zaten… Ancak tarihi açıyorum adam hain! Ne yapmış ya, vatanı mı satmış. Savaşmış ama alamamış, her girdiğin savaşı kazanacak mısın, öyle bir kural mı var? Biz tarihte hiç mi yenilmedik? Yenilince kimi astık?

Yine hakkında yapılan değerlendirmelerde “Hakkında olumlu-olumsuz birçok görüş ve eleştiri bulunan bu devlet adamı için Osmanlı kroniklerinin çoğunda bulunan değerlendirmeler, kusuru olmakla birlikte dirayet sahibi ve hatalarını telafi edecek güçte olduğu yönündedir. Hatta onun idamının Macaristan’ın kaybına sebebiyet verdiği yorumları dahi yapılmıştır. Nitekim Viyana bozgunun ardından Raab/Yanıkkale konağında toplanan orduda Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yenilgiden mesul görülenlerden Uzun yahut Arnavut lakaplı İbrahim Paşa’nın idam olunacağı sırada bu duruma işaret ederek: “ Padişahımıza söylesinler zayiatı telafi edecek yine odur. Azledip idam etmesin” dediği nakledilmiştir. Merzifonludan sonra 1699’a kadar olan dönemde yaşananlar da bu gerçeği göstermiştir” denilmiştir.

Yapılan işin yanlışlığı sonradan ortaya çıkmış ama geç kalınmıştır “Viyana bozgununun sorumluluğunu taşıyan Paşa idamedildi. Padişah daha sonra düşünüp yapmış olduğu başarılı hizmetlerden dolayı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın başının kesilmesini geri almak istemiş ve ikinci bir emirle affedilmesini emretmiştir. Fakat ikinci emir ulaşana kadar görev verilen ulaklar paşayı idam etmişlerdi”

Bu ıı. Viyana kuşatması. Viyana daha önce 1529’da Kanuni zamanında 120 bin kişilik bir ordu ile kuşatılmış yine alınamamıştı. Ama yazık yani Kara Mustafa Paşa tarihe hain olarak geçti. Tarihi yazanlar not düşmek zorunda. Ve ne bileyim yani bir kişi de çıkıp konuyu böyle dile getirmedi. Ya da biz duymadık. Adam öldü gitti hiç değilse itibarı iade edilsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merzifonlu Mustafa Paşa bir kahramandı, rahmetle anıyorum.Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 10.09.2016 10:29
Cevap :
Tarih öyle düşünmüyor ama...  10.09.2016 22:53
 

Ben, merzifonlu'dan "hain" diye bahsedildiğini hatırlamıyorum. Türk Milletinin kıymetli evlatlarından biridir. Tabii olay, "tek adam" yönetiminin sakıncalarını ayan-beyan ortaya koyuyor. Ders alınmalı. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 10.09.2016 10:03
Cevap :
Hain denilmese bile ona yakın algılanıyor...Sonuçta idam edilmiş...  10.09.2016 22:46
 

Gucu ve iktidari elinde bulunduranlarin basarisizliklari sure icinde ortulur. Bir de iktidardan dusunce baslar hesap zamani !

Newyorker 
 10.09.2016 9:43
Cevap :
Hemşehrimi biraz koruyayım dedim...  10.09.2016 22:40
 

Fikirlerinize katılıyorum selamlar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.09.2016 7:32
Cevap :
Teşekkür ederim, bayramın kutlu olsun, artık kardeşine de biraz kavurma ayırırsın..  10.09.2016 22:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5634
Toplam yorum
: 14294
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster