Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
476
 

Başarılı bir Dar'ül Erkam nasıl olur? Dar'ül Erkam'ı neler bozar?

Başarılı bir Dar'ül Erkam nasıl olur? Dar'ül Erkam'ı neler bozar?
 

Türkiye ve dünyada binlerce Darül Erkam var. Peki, bunların ilki gibi Mekke'de kurulup tüm dünyayı etkisine alarak Küresel Medine'yi oluşturma şansı neden yok?

Bunun için sadece suçu gelenekçiliğin körlüğüne atamayız zira gelenekçilik ve atalıkla Hz. Muhammed'de çok uğraştı. 

Hz. Muhammed ve arkadaşlarının başarıp da bizlerin başaramadığı nokta nedir öyleyse?

Bunun nedenlerini sıralayalım;

1- Darül Erkam'ın misyonunun iyi belirlenmemiş olması, Kuranla aydınlanma ve dayanışmayla gönül fethetme prensiplerinin iyi algılanamaması. 

Düşünün bir kez, her hafta toplandığınız dost ve kardeş halkanızda yanınızdaki insanın ne dert çektiğinden haberiniz yok. Diğer gelenekçi emaatleri eleştirirken kendini ve misyonunu hakkın tek doğru yolu görürken aynı sırat'ta yürüdüğün insanın yaşadıklarından bihabersin. Derneğin veya tutulan evin kirasını düşünürken evine ekmek götüremeyen insan zerre kadar umurunda değil kurumsallaşma hedefi bazen insanın gözünü kör edebilmekte.

2- Toplantılara gelen insanların samimiyet, ahlak ve adalet gibi temel unsurlara sahip olmasına yani kaliteye önem vermek. İşin dalgasında ve gırgırında olan, yaptığı üç beş hayırla cennete gireceğini sanan bulunduğu misyonun anlam ve önemini kavramayaak durumdaki insanlarla yürünemez. Sayı az olsun ama samimi insanlarla olsun. Dernek olmasa bile kurumsallşma olmasa bile samimi ev ortamı herşeyin üzerinde olmalıdır.

3- Toplantılarda Kuran'ın iniş sırasına göre okunması sağlanırken elbette Esmaül Hüsna ve hatta Bedir'de savaşmış TEVHİDİ özümsemiş sahabelerin hayatları da mutlaka incelenmelidir. Bu sayede misyon, amaç ve hedef anlaşılmış olur. Misyon Cehaletin ortadan kalkması, sosyal dayanışma ve farkındalığın yaygınlaşması olduğu bilinine erilmesidir.

4- Toplantı başladığında her kafadan bir ses çıkmasına, ikidebir konusunu hazırlanan arkadaşın sözlerine olur olmaz yerde müdahale edilmesine denge getirilmelidir. Bunun tek istisnası anlaşılmayan yerin sorulması ama bunun da gereksiz uzatma olmadan cevap verilmesi olabilir. Buna rağmen bu sürekli olmamalıdır. Anlaşılmayan yerin yerinde sorulması dinleyenin dinlemesine devamı için gereklidir ama bu konuşmayı baltalayacaksa gereksiz gevezelik yapılacaksa izin verilmemelidir. 

5- Müzakere esnasında bağırarak konuşan arkadaşlar uyarılmalıdır. Bağırarak konuşan ve herkesi kendini dinlemeye mecbur eden edep yoksunu ve egosu yüksek kişiler yada ailesinden bu yönde gelenek alan kişiler kesinlikle uyarılmalı ve bunu tekrarlamaması gönül kırmadan istenmelidir. Bunu usulen yapması gereken kişide en çok onun sevdiği ve yakın dostu olan yada onun katılmasına vesile olan kişi olmalıdır.

6- Yoksullar için veya kendi içinde sıkıntı çeken arkadaşlara destek vermek, dernek ve kurumsal olma tuzağına düşmeden daha önemlidir. Kurumsal olmanın en büyük zaafı ve tehlikesi zamanla sisteme eklemlenme ve sistemden nemalanma beklentisi içerisinde global sisteme alternatif olmak veya kendisi UMUT olmak yerine sisteme eklemlenme ve bu eklemlenmelere KURANSAL ve VAHİYSEL nedenler bulma adaleti ve ahlakı geriye atma pragmatist hastalıkları olacaktır. Gerçekten kurumsallaşma beraberinde merkezden yönetilmeyi, siyasal yapının rüzgarından nemalanma kaygısı içinde kitleleri belli bir partiye yönlendirme olabileceği için herkesimin Dar'ül Erkam'da barınmasına engel teşkil edecektir. Merkez sağa oy verdiren bir kurumsallaşmanın içine asla CHP'li, MHP'li, BDP'li siyasal tercihte bulunan giremeyecek ve KURAN'la islamla ilgili geröekleri anlayıp düşünemeyecektir. Bu nedenle Dar'ül Erkam reel siyasetten uzak durmalı ve herkesimden samimi insanların içine girebileceği nefes alabileceği bir oksijen çadırı olabilmelidir. Bu bağlamda Kapitalizmin çanağını yalayan FAİZİ kar payı gibi gören sisteme eklemlenmiş Merkez sağ'ın ön görülerinden uzak durulmalıdır. Ne denli faşizm düşüncesi içinde olduğunu göremeyen kendini sol sanan siyasal bir tercih içinde bulunan kitlelerin içerisinde bulunan samimi insanlar ancak bu şekilde bir çatı altında toplanabilir. Şurası iyi bilinmelidir ki İslam konusunda sıfır bilgiye sahip bulunan samimi zeki insanlar Vahyin cazibesine en çabuk katılan ve geleneksel doktrinlerle mücadele enerjisine en yüksek kitlelerdir. Oysa bir geleneksel merkez sağcı zihniyete Türbe'de yatan zata dua etmenin bir şey sağlamadığını yüz kere anlatsanda boş bir uğraştır. 

7- Dar'ül Erkam, serbest bir kürsü olmak zorundadır, her düşünce ve kitle insanına açık olmalıdır, gelen kişi adil ahlaklı ve samimi ise elbette doğru olanı görecektir. Görmezse canı sağ olsun zaten tercihini buna göre yapacaktır.

Dayanışma olmadan kuru kuru Kuran okumak Küresel Medineyi asla kuramaz.

Dar'ül Erkam insanı kardeşini'de sonuna kadar dinler, esnektir, anlamaya çalışır, empati yeteneğini geliştirme gayretindedir, kendisini olmazsam olmaz diye görmez, kendisini bir tespihin tanesi gibi görür, tespih veya imame olduğunu sanmaz.

Hep kendisi konuşan, dostlarının düşüncelerini anlamaya çalışmayan, onları ağır şekilde rencide ederek eleştiren, hatta gereksiz yere öfkelenen, kendini kaybederek küfürler eden birinin Dar'ül Erkam neferi olması zor değil imkansızdır. Kendi etrafına topladığı insanları da zamanla bu özellikleri yüzünden dağıtır. Oysa aynı uyarıları Hz Peygambere Allah yapmıştı ve hilmet sahibi olunması gerektiğini vurgulamıştı. Bizler bunu göz önünden kaçırırsak elbette sıkıntı başlayacaktır...

Linki mutlaka okuyunuz

http://blog.milliyet.com.tr/darul-erkam-nedir-/Blog/?BlogNo=382779

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3552
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster