Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '16

 
Kategori
Aşk - Evlilik
 

Başarılı Bir Evlilik Kurmanın 5 Yolu

Başarılı Bir Evlilik Kurmanın 5 Yolu
 

 
 
Evlilik iki farklı insanı bir araya getiren, bir ömür boyu birlikte olmanın amaçlandığı bir kurumdur. İki farkli insanın aynı ev içerisinde sürekli uyumlu ve mutlu olmalarını beklemek pek doğru değildir. Evlenen çiftler arasında bazı konularda anlaşmazlık olması ve çatışmalar yaşanması oldukça doğaldır.  Önemli olan küçük sorunları büyütmeden çözüme kavuşturmak ve yaşanan çatışmaları asgari düzeye çekip bir orta yol bulabilmektir. Bu nedenle evliliği mutlu ve başarılı kılmak için çiftlerin bazı adımları alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir. Küçük ve basit adımları yerine getirerek evliliğinizi güçlendirebilirsiniz.  
 
1-Sorunlarla Başa Çıkmayı Öğrenin
 
Evlilikte yaşanan zorluklar ve anlaşmazlıklar ilişkileri zorlayabilir. Sakin ve çatışmacı olmayan bir şekilde sorunlarınızı ele alın. Eşinizi dinleyin ve olaylara bakış açısını , yaklaşımını anlamaya çalışın. Sonra sorun ile ilgili çözüm önerisini dinleyin. Eşinizin bakış açısı anlamak ve çözüm yolunu öğrenmek sizin bakış açınız ve çözüm yolunuz arasındaki farkları görmenizi sağlayacaktır. Bu farkları analiz etme fırsatı buluğunuzda ise problemin çözümüne yönelik ortak bir yol bulmanız o denli kolaylaşacaktır.
 
2-Sabırlı Olun
 
Eşinize karşı sabırlı olmak onu daha iyi tanımanın ve ondan yeni şeyler öğrenmenin yanında sorunlarla nasıl başa çıktığını da öğrenmenizi sağlar. Sabırlı olmak evliliğinizin uyum ve mutluluk içinde geçmesi için önemlidir.
 
3-Pozitif Olun
 
Olumlu düşünen biri, genellikle başkalarının imkansız gördüğü şeyleri bile yapabiir. Eğer evliliğiniz hakkında olumlu düşüncelere sahip olursanız, olumlu sonçlara varmanızda o kadar kolay olur. Ayrıca yapılan araştırmalar insanların pozitif bakış açısına sahip kişilerle ortak yaşam alanlarını daha çok paylaştıklarını göstermiştir. Pozitif olmak eşinize ve size hayatın kaçınılmaz problemlerine birlikte karşı koymanız için güç verir.
 
4-Bağışlayıcı Olun
 
İnsan mükemmel bir varlık değildir ve her zaman başkalarını memnun etmeyen hatalara yapmaya yatkındır. Bir evliliği devam ettirmek için işin özünde affedicilik olmalıdır. Eşinizin bir hatası karşısında küsmek yada kin gütmek ilişkinize zarar vererek mutsuzluğa hatta evliliğinizin parçalanmasına neden olabilir. Bu nedenle bazı durumlarda zor olsa da affetmeyi öğrenmek gerekir. Hiç kimse mükemmel değildir. Affetmeyi başarırsanız ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. 
 
5-Hemen Pes Etmeyin
 
Evlilik, hayatınız boyunca sizinle yürümek için bir ortak seçmek demetir. Zorluklar karşısında güçlü bir irade sergileyin. Daha iyi daha güçlü adımlar atarak evliliğinizdeki sorunlar ile yüzleşin ve onlarla başa çıkmak için çareler arayın. Evliliğnizde yolunda gitmeyen durumlar ve yaşanan aksilikler karşısında umutsuzluğa düşmeyin ve asla pes etmeyin. 
 
 
Evlilik kendinizi ve eşinizi tanımak için bir fırsattır. Eşinizi tanımaya çalışmak,onu anlamak kolay olmayabilir ama faydalıdır. Birlikte sorunları çözmeyi öğrenin. Eşinize karşı sabırlı olun ve zaman içinde olgunlaşmak için birbirinize şans verin. İlişkinize olumlu bir yaklaşım gösterin. Mutlu, huzurlu, güzel bir evlilik için mücadele edin ve asla pes etmeyin..
 
 

Murat ATİLA

Klinik Psikolog

http://psikoist.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 149
Kayıt tarihi
: 12.02.16
 
 

Klinik Psikolog/ Aile Danışmanı Benimle Boşanır mısın?, Konuşan Eller ve Bugün Ne Oynayalım-Ailec..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster