Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '07

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
2387
 

Başarılı eticaret firması olmak

Başarılı eticaret firması olmak
 

Elektronik ticaret yaparak para kazanmak zordur. Sadece internette yer alıyor olmak, ürün katoloğunu internete koymak ve bir banka ile anlaşarak tahsilata başlamak yeterli değildir. Her ne kadar internet size dünyanın diğer ucundaki birini eriştirebilecek olsada şu soruyu sorarak başlamak önemlidir: Milyonlarca site arasından neden benim siteme gelsinler?

İşte bu soruya cevap verebilmeniz için yapmanız gereken bazı şeyler var;

1. Net bir vizyon ve buna bağlı hedefler

Öncelikle neyi başarmak istediğinizi belirlemeniz lazım. Bilinirliğinizi artırmak, ayda 1000 adet satmaki ayda 10.000 YTL ciro yapmak, mevcut işlerin %20’ini internete kaydırmak vb.

2. Sabır ve Uzun vadeli bakış

Internet her ne kadar hızı tarif etsede önününüzde uzun bir yol var. Sitenizi her ziyaret eden yada alışveriş yapanı tekrar geri getirecek şeyler yapmalısınız. İnsanlar yavaş yavaş alışırlar fakat bu dönemde insanların gözünde nasıl farklılaşacağınızı belirlemeniz gerekir.

3. Hesaplanabilir riskleri alın

Yatırım yapmak ve belli riskleri almak önemlidir. Bir 100 doları google adsense reklmalarda riske atabilirsiniz. Bir çocuk tutup bastırdığınız el broşürlerini dağıttırabilirsiniz. Yatırım yapmak önemli olduğu kadar nereye yapacağınızda önemlidir.Bu yatırım bazen pazarlama bazen müşteri hizmetleri olabilir. Yapacağınız her yatırımın sizi büyütmesi yada verimliliğinizi artırması gerekir.

4. Sürekli gelişme

Kazananlar herdaim taze olanlardır. Gerek sizin alanınızdaki gelişmeleri, gereksepazarlama ve servis geliştirmeile ilgili gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Rakiplerinizin neler yaptığını bilmelisiniz. Her 6 ay – 1 yıl içinde tasarımınızı yenilemeniz, içeriğinizi sürekli güncel tutmanız aynı zamanda arama motorlarınında hoşuna gidecektir.

5. Başarılı siteler doğru danışmanları kullanırlar

Her konuda uzmanına danışın. Hatta bu konuda para harcamaktan çekinmeyin. İşi büyütecek bir öneri, taktik yada strateji bazen paha biçilmez olabilir.

6. Çabuk karar alırlar, zor fikir değiştirirler

Kazananlar çabuk karar alırlar, sonuçları hızlı hesaplayıp ayarlamaları yapabilirler. Eğer hedefleriniz sık değişiyorsa yaptığınız işlerin sonuçlarını çabuk değerlendirmek, ilgili ayarlamaları yapmak ve karar almak zorunda kalırsınız.

7. Müşteri velinimetimizdir

Yaptığınız herşeyin müşterilerinize bir fayda sağlaması gerekir. Onun için bir “değer” yaratmalıdır. Aksi takdirde müşteri sizi seçmez. Müşteriniz için yaptığınız her şey onu sizedaha sadık kılacak ve idere kdaha büyük alışverişler yapmasını sağlayacaktır.

8. Teknolojiyi benimsemek ve değişmek

Dışarıda sizin işinizi çalmak isteyen onlarca insan var. Aslında paraları olsa yatırım yapıp gerçekten başlayacaklar bu işe. Bu yüzden kendinizi sürekli taze ve ileride tutmalısınız. Online pazarlama, dünyadaki gelişmeler, internet kültürünün değişimi ve basit olarak web raporlarını okumak. Web raporlarını okumak mevcut durumunuzu anlamanıza yarayacaktır.

9. Müşterilerinize, tedarikçilerinize adil ve dürüst olun.

İş hayatının genelinde olduğu gibi internettede güven esastır. Gerçek para kazanımı uzuzn vadede ancak tekrar edilen ilişkilerle mümkündür. Uzun dönemde kuracağınız güvenedayalı ilişkilerin getirisi yüksek olacaktır. Müşterisini sevmeyen kazanamaz. Müşterilerinize iyi bir servis vermek için elinizden geleni yapın, paralarını gerektiğinde iade etmekten çekinmeyin.

10. “Kolay para” diye bir şey yok

Oturduğu yerden milyonlar kazanmayı hayal edenlerin sonu hüsran olmuştur. Internet üzerindeki işlerde de çalışmanız, uğraşmanız ve bir değer ortaya koymanız gerekir. “Madem eticaret yapacaksın oku o zaman” adlı yazımdada belirttiğim gibi başarılı olmak için uğraşmak ve çaba göstermek gerekiyor. “Kolay para kazanmak” masalına artık kulak asmayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5274
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster