Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '10

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
488
 

Başarılı Öğrenci Çocuk

Merhaba Sevgili oğlum,

Bizim amacımız öncelikle senin okulunda, daha sonra da aha güzel okulları kazanman ve güzel meslek sahibi olarak, mesleğinde de başarılı olarak insanlara hizmet edecek, onların acılarını sıkıntılarını dindirecek, onlara gücü oranında yardımcı olacak insan olman. “ İnsanların en iyisi insanlara faydalı olandır” düsturu ile insanlara yardımcı olmana yardımcı olmaktır.

Canım oğlum,

Bu mektubumda başarıdan ne anladığımı ve, başarının, okul başarısının benim için neler ifade ettiğini sana anlatmak istemekteyim. Umarım anlatacaklarım sana faydalı olur. Senle beraber arkadaşlarına ve çevrene de faydalı olur.

Canım oğlum,

Başarılı öğrenci her şeyden önce, okulunda derslerine her zaman devam eder. Öğretmenlerini can kulağı ile dinler ve derste sadece ders ile ilgilenir. Arkadaşları ile şakalaşmanın, sohbet etmenin ve fikir alış verişinde bulunmanın yerinin ders olmadığını, derste sadece öğretmenin dinleneceğini, anlamadığın yerleri de öğretmeninin sorduğu zaman söylemeni, sorulacak sorun sormanı ve dersi iyi anlamaya çalışman, yani öğrenmen için gayret etmen benim için başarılı olduğun anlamını çıkar. Alacağın not, başarının ölçüsü olmaz bence. Bazen yüksek not alanlar, dersi iyi anlamamış olurlar. Okuduklarını hayata uygulamayan insan da benim açımdan başarılı sayılmaz.

Canım oğlum,

Başarılı öğrenci ikinci planda anne ve babasına yardım eden, ödevini zamanında yapan ve evde annesi ve babasına yardım etmenin yanında kitap okuyan ve dersleri ile beraber genel kültürünü de artıran insandır benim için. Sadece ders kitapları ile yetinmeyen, aynı zamanda, tıpkı okulda anlamadığı yerleri öğretmenine sorarak öğrenmeye çalışıyorsa hayatta anlamadığı ve takıldığı konuları da her şeyden önce anne ve babasına sorarak öğrenmeli ve kafası sorulara takılı kalmamalı insanın. Atalarımız “ Merak ilmin hocasıdır” dememişler boşuna.

Canım oğlum,

Başarılı öğrenci okulunda başarılı olmanın yanında, ailesi ile olan ilişkilerinden sonra akraba ve komşu ilişkilerinde de başarılı olmalı. Mesela akrabalardan arkadaşlık yapacağın insanları iyi seçmen, kötü alışkanlıkları olmayanları arkadaş olarak seçmemen, onların saçma konuşmalarına kulak asmaman ve seni kötü alışkanlıklara alıştırmak isteyenlerden uzak kalmak, kötü örnek olacak akraba ve komşularına mesafeli olmak da senin görevin olmalı ki, bu konuda yani iyi kötüden ayıracak akıl ve izanın sende olduğuna inanmaktayım. Bunları tam olarak olmasa da çoğunlukla yerine getirdiğin için de ben seni başarılı öğrenci olarak görmekteyim.

Canım oğlum,

Okuldan mezun olunca yüksek diploma notu almış, ama karşısında güzel konuşan ve bilgisi yüksek insanlar gördüğü zaman kaçmayan, tersine onlardan faydalanabilmek için onlar ile diyalog kurmaya can atan insanı başarılı sayarım ben. Diploma notlarımız değil, bilgimizi hayata ne kadar uyguladığımız başarımızın aynasını oluşturur bence. Ama çok zaman Üniversite diploması almış insanların hatta “iletişim Fakültesi mezunu” olan insanların bile sıradan insanlarla iletişim kuramadıklarını gördüğüm zaman senin bu yaşta güzel iletişim kurman karşısında gerçekten de büyük mutluluk duymaktayım.

Canım oğlum,

Hani meşhur hikayedir. Bir baba oğluna sürekli “ Sen adam olamazsın” dermiş. Oğlu bu söz üzerine azmetmiş de vali olmuş. Babasını bir gün jandarma zoru ile yanına çağırmış. “ Bak baba bana adam olamazsın demiştin ama ben vali oldum. “Adam oğluna gene acıyarak bakmış “ Ben sana vali olamazsın demedim ki , adam olamazsın dedim. Adam olsan beni bu yaşta yaka paça buraya getirmek yerine sen benim yanıma, beni ziyarete gelirdin” diyerek oğluna gereken dersi vermiş.

Canım oğlum,

Yukarıdaki hikayeyi biz ilkokuldan beri duyarız. Mevkii ve makam sahipleri saygı görür ama bu saygı makama olan saygıdır. Asıl olan insanların şahsının saygın olmasıdır.İnsan o zaman insan olduğunun farkına varır.

Canım oğlum,

“Başarı nedir? “ her zaman tartışılan bir konudur.” Başarılı olmak” demek çoğuna göre zengin olmak demektir. Kimine göre de “tahsilli olmak” ama çoğu zaman tahsilli olan da iş bulamaz. Neden? Daha önce sana anlattığım gibi sadece okumuş ve yüksek not almışlar ve kendilerini hayat ile entegre edecek bilgileri hayata uygulamamışlardır. Hem okuyan hem uygulayan insanlarda sosyal çevre edinecekleri için hayatta başarı onlarla olmakta. Başarılı insanlara baktığın zaman onların sosyal ilişkilerinin güçlü olduğunu görmektesin.

Canım oğlum,

Bazı insanlarda yaşlandıkça adam olduğunu , yani başarılı olduklarını sanırlar ama okudukları yazıyı tam anlamazlar bile. Anlasalar zaten başarıyı iyi anlayarak başarılı olmak için çok çaba harcarlar. Başarılı insan başkaları ile değil, kendisi ile rekabet eden, kendisini daha ileri götüren insandır.

Canım oğlum,

Doğru zamanda, olayları doğru okumayan insan her zaman başarılı olur. İnsan okulda okuduklarını doğru ve tam anlarsa, sınavda da başarısı yüksek olur ve ilerde hayatı da doğru okur.

Canım oğlum,

Senin başarılı olman için sana Keloğlan, Nasrettin Hoca gibi kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş insanları anlatan kitaplar almaktayım. Zaman gelecek sana daha güzel kitaplarda alacağım. Başarılı olmak isteyen insanlar, başarılı insanların hayat hikayelerini okuyarak hayatta başarılı olmaya baksınlar.

Canım oğlum,

Ben de çoğuna göre başarılıyım, bazılarına göre başarım başkalarının desteği ile oldu. Ama herhalde başkalarının yerine diploma alınmaz. Başarı sadece başararak kalınmalı ve övünme vesilesi olmamalı. Bizler gücümüz yettiği kadar sizlerin başarısına çaba harcayacağız ama sonuçta başarı sizin olacak.

Canım oğlum,

Başarılı olmak için çaba harcamaya devam edersin. Senden daha yüksek notlar alan, sınavda seni geçen insanlar senden daha başarılı değiller bence. Okuduklarını uygulamazlarsa sen onlardan daha başarılı olursun hayatta.

Sana başarılar dilerim.

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1099
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster