Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '17

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
75
 

Başarılı Olmanın Laneti

Başarılı Olmanın Laneti
 

 

Hepimiz başarılı olmak istiyoruz. Hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için. Daha çok kazanmak, daha iyi imkanlar elde etmek ve daha çok saygı görmek için . Bunun için de çok çalışıyoruz. Zaten günümüzde her şey başarılı olmak ve başarıyı yüceltmek üzerine kurulmuş. Ne yap ne et başarılı ol. Bunun yanında başarılı olmanın bir de arka yüzü var.

 

Başarınızla Herkes Mutlu Olur mu?

Tabi ki hayır. Başarılı olup taktir gördüğünüzde, sizi alkışlayanlardan bazıları aynı anda dişlerini de gıcırdatıyorlar. Çünkü sizin başarılı olabilmeniz için, yarıştığınız insanların başarısız olması gerekiyor. Haliyle onlar da kendi başarısızlıklarını büyük bir olgunlukla kabul edip, başarıyı hak ettiğinizi düşünmeyeceklerdir. Yeni düşmanlarınıza merhaba deyin. Oysa ki siz onlardan daha çok çalışmış, daha çok özveride bulunmuş ve emek harcamışsınızdır. Ama bunun onlar için bir önemi yok. Sizin kazandığınız para, oturduğunuz ev, bindiğiniz araba, bulunduğunuz mevki, aldığınız ödül hep dert olacaktır o insanlara.

 

Başarıyı Sürdürmek

Başarıyı sürdürebilmek için üzerinizde büyük bir beklenti baskısı olacaktır. Başarılı olup daha sonra başarısız olduğunuzda daha büyük tepkilere maruz kalacaksınız. Şımardı, gevşedi gibi sözleri duymaya hazır olun. Dolayısıyla aynı seviyede kalmaya mecbursunuz ve bu sizi strese sokacaktır. Sürekli başarılı olursanız, belli bir süre sonra başarılı olmanız kanıksanacak ve eskisi kadar değerli olmayacaktır. Daha az takdir göreceksiniz ve bu da sizi mutsuz edecektir. Ama bunun için mutsuz olmamak gerekir. Çünkü siz bir seviyeye gelmişsiniz ve ''ceptesiniz''. Başka insanların performansını yukarıya çekmek için çaba harcanması normaldir.

 

Ne Yapmalı?

Tabi ki başarılı olmak için uğraşmaya devam etmeli. Başarısız olmak çok da iyi bir şey değil. Hayat keşke ''Mandıra Filozofu'' nun bahsettiği gibi olabilse. Ama maalesef öyle değil. Başarılı olmaya mecbur gibiyiz. Dolayısıyla başarının olumsuz yan etkilerini bertaraf etmeye çalışmak gerekiyor. Başarı paylaşılırsa ve mütevazi olunursa olumsuz tepkiler daha az olacaktır. Başarınızı insanlarını gözüne sokmamanız lazım. Ayrıca başarıyı tek başınıza sahiplenmeye kalkarsanız başarınızda pay sahibi olan ekibinizin de tepkisini çekersiniz. Bunun sonucunda görünmez çelmelere de hazır olmanız gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster