Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
565
 

Başarılı Türk profesyonelleri

Çalışan herkesin uğruna uğraştığı, hayatını odakladığı, planlar yaptığı şey tabii ki de kariyer. Peki bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz insanlar kariyer açısından neredeler? Onlar kariyerlerinde zirveye ulaşmış, liderlik alanında otorite olarak gösterilen uluslararası tanınırlıkları da yüksek başarılı Türk profesyonelleri.

Bugün bahsedeceğimiz bu insanlar Cem KOZLU, Akın ÖNGÖR ve Muhtar KENT. Hepsi uluslararası alanda da tanınan çok üst düzey görevlerin üstesinden gelmiş ve hala da aktif iş hayatı yada sosyal sorumluluk projelerinde faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Peki nedir bu insanların ortak özellikleri? Nasıl iş dünyasının da imrendiği başarıları elde ettiler?

Üçünün de başarı hikayelerini incelediğimizde karşımıza çıkan ilk şey üçünün de pazarlama ve satış odaklı bir kariyer başlangıcı yaptıklarını görüyoruz. İş hayatında zirveye çıkmış insanlara bakınca istatiksel olarak satış-pazarlamadan yetişen yöneticilerin özellikle liderlerin en fazla olduğunu görmekteyiz. İkinci sırada ise finans kökenlilerin olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebebini de para ve yatırım yönetme becerisi olarak belirtmemizde bir sıkıntı yok.

Üçünün bir başka ortak özelliği de üniversite eğitimlerini ya Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde yada yurtdışında almış olmalarıdır. Yalnız bu konuya ayrı bir paragraf açmak istiyorum. İş hayatında bir yerlere gelebilmek için eğitim önemlidir.Ama ilkokul mezunu yada hiç okula gitmemiş ülkemizde yüzlerce işadamının da mevcut olduğunu unutmamak gerekir. Başarılı olmak için okul şart değil ama kendini geliştirmek şarttır. Günümüz küresel rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için de sürekli gelişim ve eğitim de olmazsa olmaz bir hal almış durumdadır.

Artık bu üç profesyonelimizi daha yakından tanıyabiliriz.

Cem KOZLU: Cem Kozlu orta ve lise ögrenimini Robert Kolej’de, üniversite ögrenimini ise Denison Üniversitesi’nde 1969 yılında ekonomi dalında seref derecesi alarak tamamladı. Yüksek lisans (MBA) derecesini Stanford Üniversitesi’nden, doktorasını ise Bogaziçi Üniversitesi’nden aldı. 1978-1981 yılları arasında Bogaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama ve İhracat İdaresi dersleri veren Kozlu, 1985 yılında da Denison Üniversitesi Ohio’da National Cash Register Co. Pazarlama Uzmanı olarak basladıgı kariyerine İsviçre Cenevre’de Procter&Gamble Pazarlama Müdürlügü, Komili Pazarlama ve Dıs Ticaret Genel Müdürlügü ve Komili Holding İcra Direktörlügü görevleri ile devam etti. 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlügü ve Yönetim Kurulu Baskanlıgı, 1990’da Avrupa Havayolları Birligi (AEA) Baskanlıgı görevlerinde bulundu. 1991-1995 döneminde milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Baskanı olarak kamu hizmetini sürdürdü.

Kozlu’nun “Uluslararası Pazarlama”, “Türkiye Mucizesi için Vizyon Arayısları ve Asya Modelleri”, “Kurumsal Kültür”, “Sogo-Sosa” (Dısa Açılmada Bir Japon Dersi), “Öfke’den Çözüm’e”, “Bulutların Üstüne Tırmanırken” adlı eserleri bulunmaktadır. Çok sayıda makaleleri de bulunan Kozlu günlük gazetelerde köse yazıları ile de yer aldı. Dr. Kozlu, Uluslararası Havayolları Egitim Fonu (IATF), Cenevre’nin Baskanı ve CCBCS (Coca-Cola Bottling Company of Saudi Arabia); Trader Media East (TME) Amsterdam; sirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Istanbul merkezli TAV Havalimanları Holding A.S., Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.S.; Coca-Cola (çecek A.S.; Evyap Sabun, Yag ve Gliserin Sanayii ve Ticaret A.S.; Anadolu Endüstri Holding; Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.S.; Godiva, Kamil Yazıcı Yönetim ve Danısmanlık A.S. ve Dıs Ekonomik (liskiler Konseyi’nin yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, Anadolu-Johns Hopkins Saglık Merkezi, Sabancı Üniversitesi ve (stanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da mütevelli heyeti üyesidir.

Akın ÖNGÖR: Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi mezunudur. Kariyerine çeşitli sanayi firmalarında pazarlama yetkilisi olarak başlamıştır. Bankacılık sektörüne 1981 yılında üst düzey yönetici olarak katılmıştır.

1987 yılında Garanti Bankası’ndaki görevine Kurumsal ve Ticari Bankacılık Bölümünde, Pazarlama ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. 1991-2000 yılları arasında Garanti Bankası Genel Müdürü olarak görevini sürdürmüştür. 1999 da Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üstün hizmet ödülü almıştır. 2002 yılına kadar Garanti Bankası yönetim kurulu murahhas üyesi, Garanti Bank International, Garanti Moskova, Garanti Sigorta ve Garanti Teknoloji’nin de Yönetim Kurulu Başkanlığında bulunmuştur.

Profesyonel iş hayatından ayrıldıktan sonra Akhisar’da kurduğu bağlarında Selendi marka Şato usulü şarap yapımına başlamıştır. Ayrıca “ia orana” isimli, pasifik okyanusu anılarını anlattığı bir de kitap çıkarmıştır. Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Muhtar KENT: Tarsus Amerikan Koleji mezunu. İngiltere’deki Hull Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Muhtar Kent, Londra City Üniversitesi’nde iş yönetimi konusunda master eğitimi yaptı. 20 yıl Coca-Cola’da 7 yıl da Anadolu Grubu’nda çalışan Kent, çalışma yaşamına 1978’de Atlanta’da Coca Cola International’da pazarlama uzmanı olarak başladı. ABD, İtalya ve Hollanda’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Coca Cola Internaitonal’ın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak 1985’de Türkiye’ye atanan Kent, 1989’da şirketin Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne getirildi. 1991’de Coca Cola Interntional’ın Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola Internaional’ın Birinci Başkan Yardımcısı olarak Viyana’ya atandı.

26 FABRİKA KURDURDU: 1995-1997 yılları arasında Coca Cola’nın şişeleme grubu olan Coca Cola Amatil Holding Avrupa Başkanlığı döneminde 1 milyar dolarlık Orta ve Doğu Avrupa yatırımlarını gerçekleştirerek, 23 ülkede 26 yeni fabrikanın kurulmasını sağladı. Ardından Anadolu Grubu’na katılan Kent, 1999’da Efes İçecek Grubu İcra Başkanlığı’na atandı. Efes İçecek grubunun yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsası’nda halka açılarak 2, 5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yöneten Kent, aynı dönemde Coca-Cola İçecek şirketinin de yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 08.01.09
 
 

Merhaba Arkadaşlar. Ben Furkan Karagöz buradan herkese ulaşabilmek çok güzel. Ben 1984 doğumlu Yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster