Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
344
 

Başarısız olan kim?

Ösym’den geçmek, lisede kalmak…

Üniversiteyi kazanmakla iş bitmiyor. Liseden mezun olamamışsanız hayallerinizi ertelemek zorundasınız. Tek ders için sınav ve benzeri haklar verilse de, eğer İTÜ’nin gözde bölümlerinden birini kazansanız da üniversite hayallerinizi ertelemek kaçınılmaz.

Öğrencimizin lise ikiden dersi var.Üçüncü sınıfta derslerini verebilse alt derslerden geçmiş sayılacak. Eğitim sistemimizin bir garip durumu söz konusu. Türkiye’nin en iyi üniversitesinin bir bölümünü kazanmasına rağmen, liseden mezun olamadığı için ne yazık ki kaldığı dersleri şubat ayındaki imtihanlarda verebilecek. Bu arada üniversite hayalleri bir sonraki sınavdaki başarıya bağlı kalacak.

Lisede başarısız sayılıp mezun edilmeyen bir öğrenci eğer üniversite sınavını kazanabiliyorsa ya üniversite sınavı ya da lise eğitimi ve değerlendirme sistemi yanlış. Burada hata hangisinde olursa olsun bir öğrencinin en az bir yılı kayıp. O da bir sonraki ösym sınavında başarılı olursa.

Nereden bakarsak bakalım yaşanan bu sorunda öğrencinin eksiklikleri, yanlışları bir şekilde yıl içerisinde çözülmeliydi. Bu durumda ailenin, okulun eksiklikleri de göz ardı edilemez.

Ancak üniversite kazanan bir öğrencinin lisede iki dersten mezun olamamasının bedeli sadece öğrenciye de ödetilemez. Buradaki başarısızlıkta var olan ölçme ve değerlendirme siteminin yanlışlığı ortada. Ve bu durumda onlarca öğrenci üniversite eğitimine veda etmek durumunda.

Özellikle lise eğitimi gören öğrencilerimizin bu yaşanandan ders alması ve yine böyle problemler yaşanmaması için zamanında gerekli özveriyi göstermeleri gerekiyor. Sistemin yanlışlarını veya olumsuzluklarını tartışmak kimseye yarar getirmiyor. Üniversite kazanmak yetmez önce liseden mezun olmak gerekir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 812
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster