Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
66
 

Başarısızlık

Bizler başarıya giden yolda birçok başarısız hamle yapıyoruz. Hayatı başarılarla dolu bir kimse yoktur ve tarih kimsenin başarısızlıklarından bahsetmez fakat bizi bu başarısızlıklar başarıya götürür. Edison'un ampulü 999 başarısız denemeden sonra bulduğunu hatırladığımızda aslında başarısızlığın sadece nasıl baktığımızla alakalı olduğunu farketmiş oluruz. Bugün bizim yaş kuşağımızda olup da Mıchael Jordan'ının basketboldaki başarılı kariyerini bilmeyen yoktur fakat ne kadar sayı kaçırdığını kaç kişi hatırlar.

Başarısızlıklar bizi başarıya hazırlayan, gelişimimizi tamamlamamıza yardımcı olan yoldaki arkadaşlardır. Bizler bu arkadaşlardan ne kadar çok şey öğrenebilirsek başarıya o kadar hızlı ulaşırız.

Peki neden başarısızlık bizi korkutur? Bizler mükemmeliyetçi olduğumuz sürece harekete geçmek bizim için o kadar zorlaşır. Bu şu demek değildir; "plan ve program yapmadan yola çık" kesinlikle hayır!! Sen planını, programını yap fakat yolda sorunlar çıkabileceğini de unutma. Her sorun da hemen havlu atmayı düşünme. Sorunu çöz ve yoluna kaldığın yerden devam et. İnsanların cesareti en çok başarısızlığı yaşadığı zaman artar. Artık başarısızlığın bir son olmadığını anlamış ve daha cesur davranabilmiştir, fakat bu başarısızlığı yaşamamış bir kimse için her hamle bilinmezliğe gider ve mevcut düzenin bozulması demektir. Kimse düzeninin bozulmasını istemez hele birde çıkılan yolda bilinmezlik örtüsü varsa. Gel de korkma!! Burada hadi gidde başarısız ol demiyorum söylemek istediğim yeni bir yolda yada mevcut bulunduğunuz durumda her zaman bir başarısızlık söz konusu olabilir önemli olan başarısız olmak değil bu başarısızlığın nedenleri neler, benim ne hatalarım oldu? Bunun analizini yapabilmek ve bir sonraki hamleyi ona göre yapabilmektir.

En çok kendimden bilirim dibe vurmayı. Kimbilir kaç defa evdeki hesabım çarşıya uymamıştır. Fakat dövünmek ne kazandırır? Bir an önce bu başarısızlıkların heybemize koyduklarıyla yola devam etmek gerekir. Başarısızlık bir son değil daha iyi bir başlangıcın habercisidir. Belki bu başarısızlıklar bizi yıpratır ama nedenlere takılmamak gerekir. Hayat bizim bizim düşüncelerimize göre zorlaşır yada kolaylaşır. Başarı hep peşinizden koşsun.

Sağlıcakla kalın.

Ahmet AKCA / Yüze Bakan Adam

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 155
Kayıt tarihi
: 31.07.17
 
 

Kurumlara ve bireylere kendini geliştirme sürecinde eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Aldı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster