Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
223
 

Başarıya doğru

Başarıya doğru
 

Kimler başarılı olur sorusunun cevabı herkese göre değişir, kimine göre maddi imkânlar yönünden rahat insanlar, kimine göre zeki insanlar başarılı olur. Tarihte başarılı insanların hayatı incelendiğinde zeki olmanın her zaman başarıyı getirmediği ortaya çıkacaktır. Çünkü zekilik genlerimizden gelen özelliklerden sadece biridir.
 
Başarılı olmanın tahmini pek de zor olmayan ölçütleri vardır. Örneğin azim, inanç, hedefe kilitlenme, başarıyı isteme, kendine yeni hedefler koyabilme ve bu uğurda savaşabilme, doğru zamanda doğru insanlarla karşılaşma ve fırsatlardan yararlanma gibi.
 
Başarısızlık yapamamak değil, yapamayacağını sanmaktır. Bizi en fazla bu yapamayacağımız korkusu sınırlar ve etkiler. Başarısızlık yapamamak değil, yapamayacağını sanmaktır. Başarma işi düşünceden başlar. Başarılı olduğunu düşündüğümüz insanların çoğu çocukluk yıllarını bizden daha ağır şartlarda geçirdiler. Ağır hastalıklarla boğuştular, yetim kaldılar, çevreleri tarafından terk edildiler. Bazılarının geri zekâlı olduğu düşünülüyordu. Açlığı, fakirliği çektiler. Başarı aynı yönde sonuna kadar gitmektir. Unutmayın ki bir insanın başardığını bir başkası da başarabilir.
 
Başarmak için çok istemek yani arzulamak çok önemlidir. Edison çok istemeseydi elektriği bulmak uğrunda defalarca bıkmadan deney yapabilir miydi? Colomb çok istemeseydi uzun süren Amerika yolculuğuna dayanabilir miydi? Gemisinde defalarca isyanlar çıktı, tayfalarının çoğu öldü. Yıldırıcı okyanus dalgalarıyla boğuştu. Çok arzulamasaydı o zorluklara dayanmaya devam edebilir miydi? O insanların arzuları çok güçlüydü. Ne kadar başarılı olacağınızı ne kadar şiddetli istediğiniz belirler.
 
Başarılı biri olmak ve önemli işlere imza atmak için neler yapmamız gerektiğini sırasıyla belirtirsek:
 
Cesaretli olun:Cesaretli olmayan ve sorumluk almaktan hoşlanmayan kişiler başarmanın zevkini asla yaşayamayacaktır.
 
Hedef belirleyin: Hedefiniz kesin değilse tam olarak onu yapamayacaksınız. Belirsiz hedefler arasında dolaşıp duracaksınız.
 
Hedefe giden yolu bulmaya çalışın: Hedefe giden birçok yol bulunur. Bunlardan en uygununu seçmeye çalışın.
 
Plan yapın: Her zaman plan yapılmalı her işe başlamadan önce muhakkak esnek planlar yapılmalı. Gerektiğinde yapılan planlar tekrar tekrar gözden geçirilmeli.
 
Hemen harekete geçin: Değişmek için ve işlerinizi yapmak için hemen harekete geçin. İşlerini, gündemlerine girer girmez yapanlar ömürlerini kazanırlar. Ertelenen iş daha uzun zaman işgal eder.
 
Bahaneler bulmayın: İşleri yaparken birçok sorun olabilir. Ama bunlar başarısızlığın bahanesi olmamalıdır.
 
Geleceğimizin mimarları olan öğrencilerime………

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

1973 Isparta doğumluyum. 1992 yılında Isparta Anadolu Lisesi'nden, 1998 yılında Gazi Üniversitesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster