Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
55
 

Başarıya giden yolda istirahat edilir mi?

Başarıya giden yolda istirahat edilir mi?
 

BAŞARIYA GİDEN YOLDA İSTİRAHAT EDİLİR Mİ?


‘’ Bu hayat bir merdivendir. Merdivenin basamağı üzerinde istirahat edilmez. Sürekli, insanın bir ayağını daha yükseğe koyup yukarılara tırmanması  gerekir.’’

Thomas Huxley

     ‘’Edison, çok önemli icatlara imza atmış bir insandı. Bu hızlı temposuna ayak uydurabilen asistan bulamıyordu. Bir gün, çalıştığı katın eski sedirine uzandı ve asistanına dedi ki : ‘’ Artık gözlerimi açamıyorum, uyku beni müthiş bir biçimde kuşattı. Beni yarım saat sonra uyandır. ‘’ Yarım saat sonra, Edison’un derin uykusuna dikkat çeken asistanı, onu uyandırmaya kıyamadı; bir saat sonra uyandırdığında ise, artık işinden kovulmuştu. Edison, çok kızmıştı: ‘’ ne hakla benim yarım saatimi çaldın?’’ (1)

     Planlı, programlı ve disiplinli bir şekilde çalışmak çok önemlidir. İstirahat olacaksa dahi bunun planda yeri ve saati belli olmalıdır. Başarıya giden yolda bir dakika bile çok önemlidir. Öyle bir sonuç çıkar ki bir soru hayatınızı değiştirebilir. O bir soru da plansız istirahat neticesinde kaçmış olabilir. Tabii ki insan hem çalışacak, hem de dinlenecek. Edison hikayesini anlatmamızın nedeni de disiplindir. Disiplinli, planlı ve programlı olunursa elbette istirahatte olur. Bir okul arkadaşım vardı lise de… Ben günlerce çalışırdım ama tabi düzensiz, plansız programsız. O ise az çalışır, ama her gün çalışır ve istirahat saatleri bellidir. Bütün sınavlarda benden yüksek not alırdı. Oysa ben ondan daha fazla çalışırdım. Yani düzensiz istirahatler insana başarı yolunda başarı getirmiyor.

 

            KAYNAK

1)     Doğru Düşünme Ve Başarma Sanatı ; Vehbi VAKKASOĞLU

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 610
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster