Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
41
 

Başarıya nasıl ulaşırsın?

Başarı nedir bileniniz var mı? Başarı bir şeyi yapmak için yola çıkınca eline yüzüne bulaştırmadan bir sona ulaşmaktır. Yani hedeflenene ulaşmaktır. Önüne gelen ilk engelde yılmamaktır. Önüne gelen ilk engelde vazgeçenlere zaten başarılı demiyorlar. Onlara başarısız diyorlar.

Bir yola çıkarsın ilk başta birazı iyi yaptın derken birazı ne gereği vardı der. Senin kararlılığın ve kararsızlığın başarıya doğru giden ilk adımda ilk sınavındır aslında. Eğer ne gereği vardı diyenlere uyduysan ömür boyu o konu üzerine başarılı olman imkânsız olmuştur.  Sen onlara kulak asmadın kendi çizdiğin yolda ilerlemeye karar verdiysen ilk sınavı geçmişsin demektir.

İlk sınavı geçtin geçmesine ama daha ne sınavlar gelecektir hepsine de göğüs germek gerekmektedir. Başarıya giden yol o kadar meşakkatlidir ki her an bir karmaşa bir sıkıntı canını sıkacaktır. Göğüs germek ise senin işindir. Bazen öyle bir zaman gelir ki her şey bitti dediğin anda bir azim nidasıdır seni başarının kapısına götüren. Peki, senin hayatında var mı böyle bir an diyeceğinizi adım gibi biliyorum. Hadi size küçük bir örnek vereyim. Üniversite son sınıf İngilizce 3. Dersten çok kötü bir not aldım derken ikinci dönem İngilizce 4. Dersten yüzlük sistemden 5 almıştım. Dibe vurmuş vaziyette ertesi gün nerede ise öğle sonuna kadar yataktan kalkmayıp hüsranı yaşarken uyandığımda içime doğan bir azim parıltısı çalışıp bu sınavları geçeceğim demiştim. Arkadaşlarım imkânsız bu geçemezsin kaldın sen derken ben geçe bilme azmimi yitirmemiştim. Bir - bir buçuk ay gibi kısa bir sürede hazırlanıp geçtim de.

Siz başarıya ulaştığınızda sıra gelmiştir çekememezliğe. Elbette bir zamanlar kendinden yada kendi yakınlarından aşağıda gördükleri birisi bir gün gelecek ve kendilerinin ona biçmiş olduğu kabuğu kırıp onların hayal dahi edemeyecekleri bir noktada belirecektir. Kıskançlıklar ve kudurma hırssı elbette belirecektir. Bu sefer ona çamur atmaları gerekecektir.  Böyle insanlar böyle başarıları kendi yakınlarına ön görmek ve öyle bir başarı ile övünüp başkalarını da öyle başarılara sevk etmek yerine yok etmenin taraftarıdırlar. Başkaları imkânsızlıklardan başarı hikâyesi yazarken böylelerinin yakınları imkânlarla başarısızlık hikâyeleri yazarlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 181
Kayıt tarihi
: 13.12.12
 
 

İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. SDÜ Fenbilimleri · Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster