Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
417
 

Başbakan " Hizmet " ten neyi kastetti ve bir Cumhurbaşkanı aday adayı daha...

Başbakan " Hizmet " ten neyi kastetti ve bir Cumhurbaşkanı aday adayı daha...
 

Cumhurbaşkanlığı seçim mevsimi açıldı ya, her gün her dakika gazetelerde, televizyonlarda, internette, aklınıza gelecek her türlü mecradan "Cumhurbaşkanı kim olacak?" tahminleri dökülüyor. Hatta bahisler açılıyor. Yok Recep Tayyip Erdoğan sürpriz olmadığı için sürpriz isim olan Abdullah Gül'den daha az veriyormuş, falan filan...

Başbakan da, sağolsun bu ortamı besleyecek davranışlardan hiç uzak durmuyor. Her gün lastik gibi her yöne çekilebilecek sözler sarfediyor. Gazeteciler de gözlerinin için bakıp anlamlar çıkartmaya çalışıyorlar. Bu çıkarılan -daha doğrusu uydurulan- anlamları internette, gazetelerde zaten görmek mümkün.

Başbakanın en son söylediği ve dün bütün gazetelerin birinci sayfadan gördüğü "Öyle bir karar alacağız ki millet 'bunlar gerçekten hizmet için varmış' diyecek" ifadeleri de herkesi amaçlandığı üzere epey şaşırttı ve üzerinden binlerce yorum yapılmasına neden oldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim de bir yorum -daha doğrusu uydurma- hakkım olduğunu düşünüyor ve bunu kullanıyorum.

Başbakanın demecinin içinde bulunan "hizmet" kelimesi aslında ne demek istendiğini gayet net açıklıyor. Tabi ki birşeyler bilenlere... Bilenler bilir şu anda Türkiye'nin en büyük gayriresmi yapılanması olan Fethullah Gülen ve sevenleri oluşumu kendi aralarında kendilerini "hizmet" olarak değerlendirmektedirler. "Hizmet" kelimesi bu cemaat içinde o kadar sık kullanılmaktadır ki, artık kelime sözlük manasını yitirmiş ve cemaat üyeleri içinde farklı, kutsal bir anlam verilerek anlaşılmaktadır. Atılan her adım "hizmet" için, tanışılan her insan "hizmet"e katkı için düşünülmektedir.

Ve bu cemaatin -her ne kadar basında Fethullah Gülen"le Başbakanın arasının kötü olduğuna dair haberler çıksa da- kamu kurumlarındaki etkinliği, bu etkinliğin nerelere kadar ulaşabildiği artık sır değil. Uzun lafın kısası Başbakan "Öyle bir karar alacağız ki millet 'bunlar gerçekten hizmet için varmış' diyecek" derken acaba bu yukarıda anlatılan anlamda "hizmet"i kastetmiş olabilir mi? Kamuda yapılan atamalara bakılınca bu mesnetsiz iddiam pek de geçersiz görünmüyor kanımca.

Bir diğer cumhurbaşkanı aday adayı ihtimalini de burada hemen açıklayayım. Bu kişi de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden, AKP MKYK üyesi, Tanıtım ve Medya Başkanı Prof. Edibe Sözen'dir. Kendisi Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı cumhurbaşkanı adayı olacaktır -olabilir-. Prof. Sözen'in bir süredir Başbakan tarafından kamuoyuna sunulmasını bunun bir delili olarak göstermek mümkün. (Açıklama: Edibe Sözen tespitinin yukardaki "hizmet" yorumuyla bir ilgisi bulunmamaktadır.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 19.09.06
 
 

1976 doğumluyum. Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Gazeteciyim. Aklıma, dilime gelipte kimseyle payl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster