Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
658
 

Başbakan’dan Galatasaray’a Uyarı mı, Sitem mi?

Başbakan’dan Galatasaray’a Uyarı mı, Sitem mi?
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anımsayın, “Hitabet, öfke sanatıdır.” demiş; bu da, kendine özgü bir üslup yaratmıştı. Bu üslup içinde, Başbakan'ın “iyelik eki”ni de kullanmayı çok sevdiğini görüyoruz.

Biliyoruz ki, “iyelik eki”, adlara/ ad soylu sözcüklere gelir, “aitlik, sahip” anlamı katar:

“Valim!”

“Bakanım!”

“Milletvekilim!”


Bunların başına bir de “benim” eklediniz mi, söyleyiş daha çarpıcı olur!

Bu tür söyleyişlerde güçlü olanınkiyle sıradan kişininki farklıdır. Güçlü olanın, kendisine bağlı olan ya da öyle sanılan kişiler için “Valim!” “Bakanım!”, “Milletvekilim!” demesi başka, sıradan kişinin demesi başkadır. Sıradan kişinin söyleşinde “saygı”, ötekinde ise “bağlılık” ağır basar.

Başbakan, ayrıca, “biz”li konuşmayı sever. “Biz”, çoğu konuşmalarda “ben” yerine, “tekil”i anlatmak için kullanılır. Ancak Başbakanın, “biz”le, AKP’yi anlattığı kesin.

“Biz”li üslupla sunulanan açılışlara baktığımızda bunlara tanık oluruz.

TOKİ damgalı hizmetler, Fon”lar aracılığıyla yapılan yardımlarda hep, devletin değil de, AKP’nin olanaklarıyla olurmuş gibi bir algı yaratıldığını, “oy”a dönüştürüldüğü kim yadsıtabilir?

*****

“İyelik ek
”li üslubu dün de gördük:

“Devlet Bakanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir. TOKİ başkanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir.“

Başbakan'ın, “bakanım”, başkanım” derken, 15 Ocak’ta Türk Telekom Arena’nın “tatsız açılışı”ndan söz ettiği belliydi. O açılışa, protestolar damgasını vurmuştu.

Başbakan
ın Türk Telekom Arenayla ilgili söyledikleri yeni tartışmalara yol açacağa benziyor:

“Birileri çıkıyor Seyrantepe Stadı’nda, burada şunun şunun emeği var diyor. Seyrantepe Stadı’nın A’dan Z’ye yatırımında, Galatasaray Kulübünün bir Allah kuruşu yoktur. Tamamıyla bu tesis TOKİ tarafından yapılmıştır. Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir. Tahsis ile ilgili anlaşma da henüz yapılmadı, onu da söyleyeyim.”

Başbakan, bu sözleriyle, stadın yapılmasında “Benim payım var; stad benim sayemde yapıldı.” diye ortaya çıkanların yolunu kesmiş oluyor. Artık kimse, bu konuda övünemez.

Bu sözlerde en can alıcı bölüm,Tahsis ile ilgili anlaşma da henüz yapılmadı.” anımsatmasıdır.

Şimdi, bu anımsatmayı “tehdit”, “uyarı” ya da “sitem” kabul edenler olacaktır.

Acaba hangisi?

Görülen o ki, tartışma siyasal bir boyuta taşınacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu iş gerçek anlamda mabed olan, Mihrimah Sultan Camii'nin açılışına benzemiyor... Ve bazen murşidle müridi de birbirine karıştırmamak gerekiyor!...Nasıl ki, biat edenle etmeyeni karıştırmamak gerektiği gibi... Spora, bir de çimlerin dibine kadar siyaset karıştırmaya kalktın mı ve birileri de üstüne üstlük, onbinlerin önünde, yalakalık yapmaya kalktı mı, şark toplumlarına özgü refleksler de,önceki toplumsal birikimlerle birlikte çirkin bir şekilde olsa da karşımıza çıkıyor işte!... Ve kuruşlu muruşlu hesaplar, eteklerden yerlere dökülüyor, malın kalitesine göre... Şüphesiz kaba tepkiler, yuhlar muhlar, kabul edilemez bir durum, ama Hoca Nasrettin'in deyişiyle;'' hırsızın da hiç mi suçu yok''?... Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 17.01.2011 17:26
Cevap :
Zeki Bey... Katkınız için teşekkür ederim. Alkışa alışmış olanlar, buldukları her kalabalığı "bindirilmiş kıta" olarak gördükleri için, tepkilere şaşırıyorlar. Kuşkusuz, konuk/lar el üstünde tutulur. Ancak, konuk da konukluğunu bilmeli. Sözümüz TOKİ Başkanı'na... Galatasaray taraftarı, Galatasaray'ın kurumsal kimliğine sahip çıkmıştır. Saygılar, selamlar.  18.01.2011 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2376
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Türk ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster