Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
652
 

Başbakan devam et. Niçin duruyorsun?

Başbakan devam et. Niçin duruyorsun?
 

Başbakan ne diyor?

1. Erken seçim olacak. (katılıyorum, olmalı)

2. Cumhurbaşkanını halk seçecek. (katılıyorum, seçmeli)

3. Seçim 4 yılda bir yapılacak. (katılıyorum, 5 yıl uzun bir süreydi)

4. Cumhurbaşkanı 5 artı 5 olarak seçilecek. (katılıyorum, 7 yıl da uzun bir süreydi, 5 yıl sonunda sorgulamak yararlıdır)

Başbakan ülkenin anayasal bir çıkmaza girmesiyle anayasa değişikliği yoluna gitti. 367 sayısı bundan sonra ülkeyi tıpkı 1980 öncesi gibi cumhurbaşkanı seçimlerinde çıkmaza soktu. Bundan sonra mecliste 184 milletvekili olan her parti cumhurbaşkanı seçimlerini engelleyebilir ve ülkeyi erken seçime sürükleyebilirdi. Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi bu engellemeyi engelledi..!

Başbakan bu anayasa değişikliğini görevde bulunduğu bu 4.5 yıl boyunca yapmalıydı. Bu değişiklikleri son ana bırakması veya son anda son bir hamle ile bunu yapmak istemesi siyaseten yanlış olabilir ama ülkeye yararlıdır. Hata bu değişikliklere birkaç tane de biz ekleyelim:

1. Acilen antidemokratik seçim barajı kaldırılmalı veya en azından %5’e indirilmelidir.

2. Türkiye’de yasal olmayan seçim ittifakları yasal hale getirilmeli ve bunun yolu açılmalı.

3. Siyasi dokunulmazlıklar kaldırılmalı.

4. Demokratik olup olmadığı sıkça tartışılan ve hatta son tartışmaların da merkezine oturan 1982 Anayasa’sı daha demokratik ve katılımcı hale getirilmeli ve sadeleştirilmeli.

5. “Atamalı” bir şekilde ilerleyen siyasal parti ve seçim kanunu daha tabana yönelik yapılmalı ve milletvekili adaylarının da halk tarafından seçilmesi sağlanmalı.

Türkiye’de bütün demokratik ve reformist hareketler olağanüstü durumlarda oluşturulmuştur.

Bu olağanüstü durumu da ülke yönetimi ve siyasi iktidar halkın lehine kullanıp, bu demokratik reformları yerine getirmelidir. Unutulmamalı ki önümüzdeki seçim dönemi bu geçmiş 4.5 senenin bir kenara itilip sadece bu son reform sürecine partilerin ne kadar yanaşıp ne kadar yanaşmadığı ile paralel sonuçlanacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel istekler sıralamışsınız. Hepsinede katılıyorum.

DurmuşGüler 
 02.05.2007 15:49
Cevap :
Teşekkür ederim çok değerli yorumunuz için... Sağlıcakla kalın...  03.05.2007 1:28
 

1- Başbakan Tayyip Erdoğan sayın Sabih Kanadoğlunu cumhurbaşkanı seçtirmeli 2- Başbakan Tayyip Erdoğan derhal istifa etmeli 3- Başbakan Tayyip Erdoğan istifa etmeden hemen önce TBMM' nin Sayın Deniz Baykal' ı başbakan olarak ataması için gereken anayasa değişikliğini yapmalı 4- Başbakan Tayyip Erdoğan istifa etmeden hemen önce "yasaların anayasaya aykırı olamayacağı" şeklindeki anayasa kuralını, "yasaların ve dahi anayasanın sayın Deniz Baykal' ın isteklerine aykırı olamayacağı" şeklinde değiştirmeli. 5- Başbakan Tayyip Erdoğan istifa etmeden hemen önce sayın Deniz Baykal' ın göreve başlama sürecinde "taç giyme töreni" tertip edilmesini temin edecek yasal düzenlemeleri yapmalı. Bu değişiklikler biran önce yapılmalı ki biz de milletçe ebedi huzura kavuşalım. Saygılarımla...

Lale Beşe 
 02.05.2007 14:13
Cevap :
Önerilerinizin altına imzamı atıyorum! Ama sadece ülkenin huzuru için!.. Yorumunuz için sonsuz teşekkürler... Sağlıcakla kalın...  03.05.2007 1:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 196
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 2861
Kayıt tarihi
: 17.02.07
 
 

1985 yılının bir Nisan sabahında (ki kendisi 15'i olur) sabah ezanından sonra (saat daha bizim kö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster