Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
792
 

Başbakan Erdoğan: Bıçak kemiğe dayanmıştır

Başbakan Erdoğan: Bıçak kemiğe dayanmıştır
 

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN (Sanal ortamdan alıntıdır)


Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 15 Ağustos 2011 akşamı Ankara'da partisinin 10. kuruluş yıldönümünde (20.000) kişinin katıldığı iftar yemeğindeki konuşmasında, son aylarda tırmanan terör olayları bağlamında: Bıçak kemiğe dayandı. Bedeli ağır olacak. Şu mübarek ramazan ayında maalesef yavrularımız şehit ediliyor ve yavrularımızı şehit eden bu bölücü terör örgütüne karşı, bizler şu anda bu mübarek ay vesilesiyle sabırla devam ediyoruz, demiş. Peşinden de haklı olarak: Bu ülkede bölücü terör örgütü ile arasına mesafe koymayanlar da bu suça iştirak ediyorlar, bunu da buradan açıklamak istiyorum ve onlar da bunun bedelini ödemeye mahkum olacaklardır, diyerek kimi kişi ve kuruluşları da uyarmış bulunuyor.

Sayın Başbakan Erdoğan'ın konuşmasındaki tavır ve kullanmış olduğu bazı kelimeler artık belli bir tahammül sınırının geçilmiş olduğunu da ortaya koyması bakımından önem taşıyor. Ne ki bu konuda yapılan kimi yorumlar ile benim de düşüncem ortak bir kararda birleşiyor: Türkiye'de terör örgütü ile onun gölgesinde siyaset yapanlar ile etnik gerginlikleri tırmandırmak isteyenler artık gelinen bu aşamada iyice şımarmaya başlamıştır. Bu süreçte şehit sayısını artırmaya ve Devletin yapısını değiştirmeye azmetmiş bir kararlılık içine girmişlerdir. Bu konuda konulan bütün tepkiler geçmiş iktidarlar dönemlerinde de görüldüğü gibi hep sözde kalmıştır.

Terörün kaynakları ve emir komuta zinciri kırılamamış, yalnızca belirli odaklar tarafında öne sürülen teröristler ile uğraşılma yolu seçilmiştir. Adli kovuşturmalar ise kamuoyunun bir bütün olarak terörü lanetlemesi yanında terörü doğuran ve geliştiren sebeplerin belgelere bağlı olarak açıklanmaması da ayrılıkçı terör ile etnik ayrımcılığın gelişmesine yağ sürmüştür. Bu süreçlerde de ihmaller olduğu ya da yer yer engellemeler yaşandığı; demokratik bir devlet düzeni (!) için özlemleri olanların bile bazı olaylar sırasında ne kadar kaba, çirkin ve saldırgan davrandıklarını kamuoyu çok iyi biliyor.

Olaylar bir kargaşa içerisinde gelişirken; bilgi noksanlıkları yüzünden hiç kimse biribiri ile sağlıklı bir konuşma yapamaz duruma gelmiştir. Bu konuşmalarda ne kavram birliği ne din kardeşliği ne komşuluk ne kültür ve uygarlık değerlerimizin bizi birleştirmekte olduğu uzlaşmanın dayanakları olmaktan çıkmıştır. Bu kapsamda ne iç dinamiklerin açmazları ne de dış güçlerin artık ayyuka çıkan gizli ya da açık terör ve ayrılıkçılık konularındaki destek çıkışları gündeme oturabilmiştir. 

Kandil Dağı’ndaki terör komuta merkezi vurulmuş olsa bile kamuoyu bunu, her şeye rağmen boşaltılmış hedeflerim bombalanması olarak değerlendirmektedir. Gelişmelere göre bu konuda İran inisiyatifi elinde tutmaktadır. Gerçekte de Türkiye, İran, Irak ve Suriye dörtlüsü kendi içlerinde en umulmadık terör saldırıları yapan bu ve benzeri örgütleri sindiremeyecek gibi görülüyorlar. Çünkü her dört devlet de dilleri ve töreleri farklı Kürt halkları için sağlıklı kanuni düzeltmeleri yapamamış ve bu konulardaki isteklerin dillendirilmesini 'yer altı çalışmaları' ürünü eli silahlı terör elebaşılarına kaptırmışlardır. Bu çerçevede İmralı’nın bile bir başvuru mercii olarak önemini korumakta olması sanırım alınması gereken kanuni tedbirlerin ne kadar yüzeysel olduğunu göstermeye yeter. İşte bu süreçte her kafadan bir ses çıkmakta, sağlıklı değerlendirmeler yapılamamaktadır. 

Yıllarca gelişmelerin içinde bulunan, emirler veren eski ‘kurt’ politikacılar ortalıkta yoktur. Terörle mücadelede olayın polis mi asker mi bu işi tek başına üstleneceği yanında teknolojik gelişmelerin yeterince kullanılamadığı gündeme oturmaktadır. Silvan saldırısında da ortaya çıkmış olduğu gibi teröristler askeri birlikler her bakımdan adım adım izlemekte ve kendilerince en uygun yer ve zamanda, sinsice yaklaşarak öldürücü darbeyi vurmaktan çekinmemektedir. Çünkü sözde amaçları için gerekli görülen her hedef vurulmayı da öldürülmeyi de hak etmiştir. Terör örgütünün sözüm ona 'demokratik' kimi siyasi uzantıları ile kendinden menkul kimi yazarların bu eylem biçimi ve ortaya çıkan korkunç insan kıyımı karşısında sessiz kalmaları ya da ağız ucu ile küçük bir tepki (!) göstermeleri ise ayrı bir değerlendirme konusudur. 

Bu süreçte, iki yıl önceki terör saldırıları için olduğu gibi bu kez de ‘silahların karşılıklı olarak susturulması’ gibi ‘bir savaş süreci’ söylemi gündeme düşmektedir. Resmi yetkililerce terör örgütünün adını yazmak ya da zikretmek yerine yalnızca BTÖ gibi bir kısaltma ile yetinileceği, söz konusu mücadelede kararlılık gösterileceği belirtilmektedir. Oysa karşı konulmaya çalışılan 'propaganda' çoğu yönleri ile 'atı alan Üsküdar'ı geçmiş' benzetmesinden de öte değişik alanlarda şiddet kullanmak dahil her türlü etkiyi göstermeye başlamış, toplumda yer yer ayrımcılık tutumları yaygınlaşmaya başlamıştır. Yanlış istihbaratlar, şaşırtmacalar, telefon konuşmaları yanında Barzani ile İran’ın kimi açıklamaları terörle mücadele konusunda yeni bir kargaşaya girildiğini göstermektedir. Bu da kamuoyunu germekte, haklı olarak her şey Hükümet’ten beklenmektedir.

Bugün hiç kimse nerede yanlış yapılmıştır konusunda bile anlaşamamakta; terörle mücadele bir efsane olarak dilden dile anlatılmakta, yıllardır vurgulanan ve gerçekten özlem duyulan ‘analar ağlamasın’ dayatması da havada kalmaktadır. Gelmiş geçmiş bütün iktidarların oy kaygıları nedeni ile güvenlik güçlerine havale edilerek zamana yayılan savunma yöntemlerinin ne gibi yanlış sonuçlar doğurduğunu gördük. O yıllarda günden güne artan şehit ve gazi sayıları yanında faili mechul cinayetler ile çeşitli vurgun, soygun ve ticaret bağlamında neler yapıldığını çoğumuz tahmin ettik, bazı itiraflar yolu ile de nice kanunsuzluk yapıldığını duyduk. 

Kısaca millet Başbakan Erdoğan’ın dediği gibi bıçağın kemiğe dayandığı bu aşamada Hükümet'ten: Hukuk kuralları içerisinde tutarlı, kararlı, adil ve tarafsız çözümler doğrultusunda gerekli her türlü uygulamayı bekliyor.

Ötesi boş... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilirsiniz o şiiri... Sayın Başbakan kendinden önceki başbakalnların duruşuna henüz geldi... Çözüm? Gerçekçi politikalarla hala çözüm var... Kürt isyanı halk desteğinialmış durumda... Ne yapmalı? Sadece din kardeşliğiyle bu sorun çözülebilir mi? Ne yazık ki Sn. başbakanın bu sorunu çözebileceğine inanmıyorum. Umarım herşey memleket için iyi olur... Selamlarımla...

yeşilsoğan 
 18.08.2011 14:14
Cevap :
Aziz Arkadaşım denemem için yollamış olduğunuz açıklamalar için teşekkürü bir borç bilirim.Başbakan Kürt Sorunu var dediğinden bu yana Açılım sür.boyunca, sanırım bekleyelim bakalım ne çıkacak ortaya demiş olabilir.Ki sonunda "iyi niyetimize karşılık" türünden sabırlarının da taşmakta olduğunu söylemişti seçimden sonra. Kendi açıklamalarına göre şimdi en az %50 millet desteği ile "ustalık" döneminde bulunduğuna göre yalnızca Kürt Sorunu'nu değil diğer sorunları da çözmek mevkiinde olan kendileridir.Yıllardır terör desteğinde filizlenen bir Kürtçülük dayatması yaşanıyor.Osmanlı'nın yıkılması için Batı'nın uygulamaya koyduğu "to build a nation" politikası gereğince Batı Özal'dan beri gerekli her türlü baskıyı uyguluyor TC'ne.Bunları kısmen yazdım yöreyi de bilen bir toplum bilimci olarak.Açılımın içi doldurulamadı.Çünkü dil,tarih,arkeoloji,gelenek,töre,ahlak konularına öncekilergibi Erdoğan da giremedi.Oysa olayın özü burada saklı.'BU VATAN toprağın kara bağrında' direnenlerindir...  18.08.2011 23:36
 

10. yılını kutlayan partinin, açılım siyaseti sonucunda yıllar sonra hedeflerine bu kadar çok yaklaşmış bir örgüt en palaz dönemini yaşıyorken bıçak daha yeni kemiğe dayanmışsa... bu millete geçmiş olsun...nice şehitlerin katili o bıçak aynı zamanda nice şehit analarını da kanata kanata bi hal oldu... o bıçak vatanseverlerin sürekli ensesinde... Suriye'de dökülen kan için gösterilen sabırsızlık ve tepkinin yarısı ortaya konsa yeter de neyse... Eş başkan olmak kolay değil... sonuç olarak: biz yemedik kemiğe dayanmış bıçak siyasetini, yiyenler varsa afiyet şeker olsun....

Dr İbrahim H KAYRAL 
 15.08.2011 16:10
Cevap :
Sayın KAYRAL biliyoruz ki Batı kutsal ülkemiz TÜRKİYE'yi herşeyi ile yok etmek azmindedir.Almanya ile Japonya'yı yok edemeyenler TÜRKİYE'yi de ne parçalayabilecek ne de yok edebileceklerdir.Varlığımız içteki iki yüzlü hainler ile dıştaki müttefikler dahil kimi sömürgeciler tarafından çekilememektedir.Sinsi ve acımasız terörün o güç odakları ile bağlantılarının olduğu resmi ağızlar kadar kimi araştırmacılarca da dile getirilmiştir.Bu uğurda nice maşalar gibi ne yazık ki Kürt kökenli yurttaşlarımız da feodalitenin dışarıya attığı kişilikleri bozulmuş birer kişi olarak "Kürt olmak" ve "böyle yaşamaktansa bir sosyalist" olarak, sivil ve askeri hedeflerimize karşı kullanımlktadır.Siyasetçi değilim.Yaşananları bir toplum bilimci olarak değerlendiriyorum.Ne yazık ki Osmanlı döneminde olduğu gibi bu dönemde de idari ve siyasi hatalar yapılagelmektedir.Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki samimiyetine,geç de olsa güvenmek istiyorum.İnşallah ŞEHİTLERİMİZİN KANI yerde kalmayacaktır.Saygılarımla...  15.08.2011 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 1018
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster