Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
15944
 

Başbakan Erdoğan Davos Zirvesi'nde rest çekti!

Başbakan Erdoğan Davos Zirvesi'nde rest çekti!
 

Başbakanımızın tutumu doğru mu yanlış mı? Yorumlarınızı bekliyorum.


Başbakanımız Davos Zirvesi'ndeki Gazze Paneli'nde sinirlenerek bitmek üzere olan toplantıyı, bitmeden terk etti.

* Başbakan Erdoğan, öğleyin yapılan Azerbeycan oturumundan gergin geldiği için, Davos'taki Gazze oturumu da biraz gergin bir havada başladı.

* Erdoğan, oturumda Peres'e en sert eleştirileri yönelten isimdi. Onu bu kadar sinirlendiren Gazze'deki zulüm kadar, Peres'in el kol hareketleri ve yüksek ses tonu oldu.

* Peres'in üslubu ve oturumu yöneten moderatörün yanlı tutumu, başbakanı kızdırdı. Erdoğan, konuşmasını 12 dakikada kesmek isteyen ve eliyle koluna dokunan moderatöre "One minute... one minute..." diye müdahale etti. Moderatörün yanlı davranışı devam edince, kulaklığını çıkararak konuşmasına devam etti.

* PERES'e 25 dakika söz hakkı verilmesine rağmen kendisine bu kadar süre tanınmamasının haksızlık olduğunu belirtti.

* Daha sonra Peres'e de sert bir üslupla yanıt veren Erdoğan, "öldürmeyi siz çok iyi bilirsiniz" deyip o sinirle yerinden kalktı. Paneli terk ederken de "Davos benim için bitmiştir" deyiverdi.

* Moderatör'ün eline vuran Erdoğan, daha sonra yaptığı basın toplantısında bundan pişman olmadığını belirtti. Moderatör'ün tavrına sinirlendiğini kaydetti.

Peres, Erdoğan'ın çıkışı sırasında başını çevirdi ve bu durumu görmezden gelmeye ve aldırmamaya çalıştı. Erdoğan, oturumu terk etmesine moderatörün neden olduğunu, tavrının da ona yönelik olduğunu açıkladı.

* Daha sonra Erdoğan bir basın toplantısı yaparak, terk ediş sebebini açıkladı.

* Basın toplantısından sonra da Peres, Erdoğan'a telefon ederek, olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü belirtmiş ve özür dilemiş.

ERDOĞAN’IN PERES’E SÖZLERi

* Sayın Peres ben den yaşlısın sesin çok yüksek çıkıyor biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisidir

* Öldürmeye gelince siz çok iyi bilirsiniz.

* Ülkenizde Başbakanlık yapmış kişilerin sözleri vardır.

* Tankların üzerinde Filistine girdiğimde kendimi mutlu hissediyorum diyen başbakanlarınız vardı.

Bu sözleri, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın uluslararası bir zirvede alenen söylemesi doğru mudur? Bu tartışılır.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN SERT SÖZLERİ

"Biz insanı yardım gönderiyoruz, 15 gün kapılarda bekletiliyoruz. Kızılay 15 gün kapıda bekletildi, rica minnet kabul ettirdik." diyen Başbakan

"Hep demokrasiden yanayız dedik ya. O zaman bu demokratik mücadeleyi vermiş ve onları kazananları saygıyla karşılayabiliriz." diyerek Hamas'ı savundu.

Diğer ülkelerin terörist olarak kabul ettiği HAMAS'ı başbakanımızın müdafaa etmesi ne derece doğrudur? Bu da tartışılır.

Birileri de, "Siz de PKK'yı muhatap olarak alın, seçimlere katılsınlar o zaman!" demez mi? HAMAS "İsrail'i haritadan sileceğiz" sloganıyla hareket ediyor.

Ben şahsen başbakanımızın Davos'taki çıkışını haklı buluyorum ama üslup yanlıştı. Paneli terketmemeli, soğukkanlılığını muhafa etmeliydi. Uluslar arası toplantılarda, ülkemizdeki muhalefete takındığı tavrı takınmamalı, devlet adamı görüntüsü vermeli ve bir Devlet Adamı gibi davranmalı.

Türkiye, İsrail ile Filistin arasında arabuluculuk çalışmaları yürüten bir ülke konumundayken, tarafsızlığını iyice yitirmiş oldu.

Bu arada Arap Dünyası, bizim başbakanımızın davranışından gurur duyuyorlar. Ülkemizin menfaatleri için de böyle davranabilseydi bizler de gurur duyardık.

Bloğumu okuyanlardan bu konudaki düşüncelerini belirten yorum yamalarını rica ediyorum.

Başbakanımızın tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kaynak ve resimler: galeri.internethaber.com

Mustafa Mumcu, 30 Ocak 2009 / 00:05

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu millet gürlemeyi sever! Başındaki de gürlüyorsa; içerde ne olursa olsun saygı görür. Doğru muydu yanlış mıyıd? Hem doğru hem yanlış. Değerlendirmemize ve olaya nereden baktığımıza bağlı. Bir yanda; gürlemeyi seven milletimizin okşanmış gururu ve bunun yakındaki sandığa yansıması durumu... Diğer yanda; dünya siyasetinde usulüne ve üslubuna uygun satranç oynama başarısı gösterebileme durumu. Bedelini ödeme ihtimali de var elbette! Ama en başta dediğim gibi. Biz gürleyerek hareket ederiz. Bu yüzden boş verin "yaptık bir kere, ne olursa olsun" diye bakalım derim:)

Emine Supçin 
 30.01.2009 23:34
Cevap :
Sevgili Emine Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Başbakanımız zaten içte devamlı gürlüyor da, dışta gürlemeye yeni başladı. Şimdiye kadar bize yapılan kötü davranışları sineye çekti de birdenbire ne olduysa değişime uğradı. Artık, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na lâf söylettirmem!" diyor. Hayırlısı olsun! Ama Talabani, Barzani'nin Türkiye'ye hakaret eder şekilde akıl vermelerine filan hiç ses çıkarmamıştı da. İnsan nedenini merak ediyor. Birdenbire Türkiye sevdalısı mı oldu Başbakanımız acaba! Saygı ve sevgilerimle!  31.01.2009 11:46
 

Ben yazarın bir yorumu üzerine bir şeyler söylemek istiyorum. Hamasın terör örgütü olduğunu İsrail ileri sürmektedir çünkü Hamas İsrail işgaline karşı çıkmaktadır. Yakın tarihi biraz araştırırsanız İsrailin dünyanın heryerinde gördüğü zulümden kaçıp Filistin topraklarına sığındığını ve kendisine kucak açan filistinlilerin topraklarını işgal ederek çoluk çocuk yaşlı genç demeden kundaktaki bebekleri bile ZEVKLE katlettiğini bilir. Bu durumda Filistinde Hamas gibi bir örgütlenmenin olması ve İsraili dünya haritasından silme amacını gütmesi son derece doğaldır. Hamas asla PKK ile karşılaştırılamaz. Türkiye asla kürtlerin vatanını işgal etmemiş, asla kürtlere soykırım uygulamamıştır. Dağlara çıkıp masum halka silah doğrultanlar teröristtir. Vatanını namusunu savunanlar kahramandır. Dünyanın israilin yaptıklarında bir haklılık payı araması İsrailin elinde bulundurduğu sermaye ile ilgilidir. Ancak ben hala para ile satın alınamayacak insanların yaşadığına inanıyorum.

asli kara 
 30.01.2009 20:26
Cevap :
Benim tarih bilgim de var, dünyanın nasıl yönetildiğini de. PKK ile Hamas'ı da özdeşleştirmedim. EN az sizin kadar neyin ne olduğunu biliyorum. Ama bakın İsrail Cumhurbaşkanı PKK ile Hamas'ı özdeşleştirdi. Ayrıca Hamas da terörörgütü olarak tanımlanmış bir örgüt. Hangi aklı başında bir örgüt kurulmuş bir devlet için "Sizi haritadan sileceğiz!" der! İsrail Devleti öyle veya böyle kurulmuş mu? Şimdi Hamsa bunu haritadan silmek için uğraşacak ve İsrail de seyredecek. Olmuyor işte bakın seyretmiyorlar. Hem kışkırtacaksın, hem de ağlayıp sızlayacaksın! Filistinliler haklı davalarında haksız duruma düştüler. Zira terörle her şeyi halladeceklerini zannediyorlar ve akıllanmıyorlar. 1970'li yılların başında Filistin PLO örgütü Münih Olimpiyatları'nda İsrailli sporcuları öldürerek İslam'n da bir terör dini olarak tanımasında ilk adımı attı. Filistinliler yüzünden yurt dışında "Ben Müslümanım!" diyemiyorsunuz. Siz de biraz mantıklı düşünmeyi öğrenin.  03.02.2009 11:43
 

Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla... Başbakan belkide bu yoldan yola çıkmak istedi. Ben sert çıkışını kendi adıma haklı buldum. Zira ortada tıpkı bizim editörlerin yaptığı gibi ayırımcılık, İsraili kayırmacılık, haklı çıkmasını sağlayan moderatör' e ağzının payını verdi. Toplantıyı terketmelimiydi?. Bence terketmeliydi. Orada kalıpta yalakalık yapacak hali yoktu. Herkes yaptığı hadsizliği ve haksızlığı anlamalı. Her ne olursa olsun, 75 milyon insanın var olduğu bir ülkeyi temsil eden başbakanla muhatap olduklarını hissetmeliler. Koyun değiliz. Fakat öyle enteresandır ki... Şimdiye kadar onlarda böyle bir olayla pek karşılaşmadıklarından büyük şaşkınlık yaşadıkları her hallerinden belli oluyordu. Açız ama kabadayıyız demek istedi belkide kendince... Kusuruna bakmayın kendisi Kasımpaşalıdır. Eh birde Karedenizlilik var olunca ! ... Bizler alıştık darısı yabancı ülke liderlerini başına... Yüz elli sene kalsam Erdoğna hak vereceğim aklıma gelmezdi:)Selam ve sevgilerimle...

Zeynep Gülay 
 30.01.2009 17:17
Cevap :
Sevgili Zeynep Hanım, ben de hak verdim ama kendisinden biraz daha devlet adamlığı tavrı beklerdim. Bugün yaptığı bir açıklamada da "Ben o monşerlerin dilinden anlamam!" diyor. Her platformda birlikte olabileceği yabancı devlet adamlarına karşı tavrı ve düşüncesini yüksek sesle dile getirmesi ülkemize fayda sağlamaz. Selamlar.  30.01.2009 19:47
 

başkanımız en dogrusunu yaptı kimse hiç kimse art niyet aramasın yüz ifadesinden asilligi ve türklügü belli oluyodu geç kalınanı yaptıgından sonuna kadar eminim helal olsun arkasındayım sonuna kadar az bile yaptı

özkan yildirim 
 30.01.2009 17:02
Cevap :
Sevgili Özkan Yıldırım, düşüncelerinize saygı duyuyor, yayına alıyorum. Bizler sadece düşünce belirtiyoruz, kalp kırmamaya çalışarak. Bazen benzer düşünceleri değişik üslupla açıklayabiliyoruz tabii. Selamlar.  30.01.2009 18:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3124
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster