Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1213
 

Başbakan Erdoğan idamı neden gündeme taşıdı? AK Parti geriye mi gidiyor? Ya Anayasa n'olcak?

Başbakan Erdoğan idamı neden gündeme taşıdı? AK Parti geriye mi gidiyor? Ya Anayasa n'olcak?
 

Aslında birisi Cento'yu imzaladı diye, diğerleri Anadolunun Bağımsızlığı için can verdi. O sahpa ve ip mahsende kalmalı. Hiç biri devleti yıkma niyetinde değildi. Dersim zulmü nedir peki?


Geçenlerde Başbakan Erdoğan son yıllarda gergin, kızgın, öfkeli ses tonuyla kameralar önünde idamın geri getirilebileceğini halkın bunu istediğini ima etti.

Bu söylemleri nasıl okuyacağız şimdi?

2003 yılından 2012 yılınına kadar yaklaşık 10 yıldır ülkeyi idare eden AK parti şu an iktidarda bulunmasını 28 Şubatta yaşanan darbeye, CHP'nin bu ülke için bir umut olamamasına, MHP'nin faşizan söylemleriyle zaten umut olamayışına ve Demirel söylemini aşamayan merkez sağ anlayışına, aman Ak partiyi destekleyelim de Ordu'nun iktidar olduğu o dönemler gelmesin isterse benzin 5 lira 10 lira olsun söylemlerine BORÇLU.

Dış politikada ise AK Parti olmasaydı veya Ordu 2004'te darbe yapsaydı BATI, orta Doğu ve Kuzey Afrika'da BOP projesinin gerçekleştirilmesi adına sivil bir darbeyi Türkiye'de Arap Baharı gibi teşvik edecekti. Zira Britanya ve ABD desteği olmadan asla darbe olmaz bu ülkede.

10 yıldır Ak parti demokratikleşme ve açılımlar söylemleriyle bir sonuca vrabileceğini umdu. Kürt sorununun çözümü için uzattığı eller boş kaldı. Neden?

Çünkü PKK'yı Öcalan'ın yönetmediğini söylemiştim daha önce, bu örgüt Hükümet ne kadar açılım yaparsa yapsın BOP kapsamında olan bir örgüttür ve Suriye, Lübnan, İran'dan sonra sıranın Kürt baharına getirileceğini önceki yazılarımda belirtöiştim. Bunu ilk romanımda bile yazmıştım.

Şimdi Başbakan Erdoğan durduk yerde idamın geri getirilebileceğini ima etmekte. Peki idam TBMM'de geri geldi diyelim, Öcalan'ı asabilecek mi? Astı diyelim Kürt sorunu bitecek mi? Asla bitmeyeceği gibi bu sorunun çözümüne bırakın katkı sağlamayı yangının üzerine benzin değil 1 ton C4 bombası atmak demek olacaktır. 

Oysa bu halk AKpartiye referandumda oyu Yeni Anayasayı yapsın ve ülke daha demokratik, daha özgürlükçü ve HALK odaklı bir anayasa olsun diye verdi. İdam geri gelsin diye değil.

İdamın geri gelmesini aklı selim aydın zeki MHP'liler bile istemiyor. Onlar da biliyor Apo aslırsa kesinlikle kahraman olup bu işin sonunun hiç te iyi olmayacağını. MHP'nin tabanında bulunan ve çoğunluğu eğitimsiz halk kitleleri siyasal ve stratejik sonuçları düşünecek durumda değil.

Apo'nun idam edilmesini bakın başka kimler istiyor?

Militan ve artık Kürt faşizminin içine batmış öfkeyle hareket eden elinden molotof kokteylini düşürmeyen ve artık hapisteki Apo'nun bedensel varlığının Kürt davasına hizmet edemeyeceğini onun Devlet tarafından öldürülmesinin idam edilmesinin artan Kürt nüfusu ve gençliği içinde bomba gibi patlayıp bunun isyan ateşini tüm Anadoluda kıvılcıma dönüştüreceğini bilen ırkçı gürüh da istiyor.

İsrail de istiyor zira bu şekilde Orta Doğu'da Kürt Ulus devletinin en büyük müttefiki olarak başa getireceği Silvan Şalom gibi Kürt Milliyetçisi bir Yahudinin kendi güvenliğine destek olacağını biliyor.

Peki, Hükümet Abdullah Öcalan'a ev hapsi verse Öcalan Dağdakileri şehre indirip bir antlaşma zemini sağlanabilir mi?

Bunu Ak Parti'nin yapmaya gücü yeter mi?

Ülkemizde halkın geneli siyaset ve stratejiden anlamaz. Ülke bu şekilde daha beter bir sona doğru gittiğini görecek durumda değil. yeni nesil Kürt gençliğinin ne denli Kürt faşisti, ırkçısı olarak yetiştiğini göremiyor. O kürt gençlerinin babalarına, ailelerine geldikleri 80'li ve 90'lı yıllarda mezralarda yapılanlar yüzünden bu halde olduklarını halkımız bilmiyor onların kin ve öfkesinden bi haber. 

Sorunun çözümünü kendi sitemde Fedaral Cumhuriyet Anayasası ve Başkanlık sistemi adı altında aylar önce yazdım. İsteyen alsın okusun. Şayet bu yapılmayacaksa gerçekten durum vahim. Aylar önce yaptığım bu önerimin bütünde ve detayda ayrıntıları görebilirsiniz. Ya da toplu olarak hepimiz kafamızı kuma gömmeye devam edebiliriz.

Umarım idam geri gelmez. Bu ülke o idam sehpaları yüzünden Devletten nefret ettirildi. 17 yaşında çocukların yaşlarını büyütüp sonra asan darbeciler hala dışarda ve bu halkın vicdanı hala yasta. 

Samimi olmak gerek. Darbeyi yapanların dışarda olması ama yeltenenlerin içeri yıldırım hızında alınması hakkaniyete uymuyor. 12 Eylül'e ne zaman sıra gelecek? Ne zaman sıra gelecek en az 30 bin insanı asan ve 32 yıldır var olan terörü kucağımıza bırakan EVREN ve onun kanlı idam sehpalarına?

Sayın Başbakan, lütfen idamı geri getirmeyin, zira o idam sehpası geri getirilecek olursa unutmayın ki o sehpada can veren Adnan Menderes, İskilipli Atıf Hoca, Deniz Gezmiş, Şeyh Said ve 12 Eylül'de can veren en az 30 bin insan ki içlerinde 17 yaşında çocuklar da var, hepsi ahirette yakanıza yapışacaktır.

İlla biri asılacaksa bu kişi kesinlikle binlerce insanın katili konumunda olan Darbe yapan, Ayrılıkçı terörü tetikleyen politikaları başlatan, Kissenger'ın "Bizim oğlanlar" dediği Evren'i asın ve kamu vicdanı asıl o zaman huzur bulsun. 

Şayet siz İdamı geri getirip Apo'yu asarken Evren'i unutursanız tarih de sizi unutmayacaktır.

Not. İdamı isteyenleri çoğunluğu çocuklara tecavüz edenlerden dolayı istiyor. Anket sonuçları doğru okunmalı. Siyasal nedenlerden dolayı değil. BOP süreci tamamlandığında o sehpada bir gün empeyaller darbe yaptırdıktan sonra, AK Parti yöneticilerini astırmayacağı ne malum? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3681
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster