Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1334
 

Başbakan Erdoğan Leyla Zana’yı dinlemedi, dinliyormuş gibi yaptı

Başbakan Erdoğan Leyla Zana’yı dinlemedi, dinliyormuş gibi yaptı
 

Zira Başbakan Erdoğan, bunca yıl iktidarın başında kaldıktan sonra, şimdi “mutlak iktidar” olma arzusu ile sadece kendi sesini duyabiliyor.

Totaliter demokrasilerde liderlerin ortak özelliğidir, sadece kendi söyledikleri doğrudur, sadece liderin onay verdiği uygulamalar, stratejiler geçerlidir. Dış seslere kulak kapatır, çok sesliliği ise hiç sevmezler.  

Başbakan Erdoğan’ın, bu aralar kendi sesinden başkasını duyması mümkün değil. Duysa bile değerlendirmesi çok zor.    

Başbakan, Kürt açılımı ile başladı, demokratik açılım dedi, Milli Birlik Projesine çevirdi, şimdi sadece terör sorunundan söz ediyor ve “kararlılıkla terör sorununu çözeceğiz” diyor. Dönem, Başbakan Erdoğan’ın hangi stratejisine uygunsa soruna bakış açısı da o yönde sabitleşiyor.   

Leyla Zana, Kürt halkı için bir efsane…14 yaşından beri Kürt sorunun içinde, yanında, başında, her tarafında. Bu uğurda yıllarca hapis yattı, Kürt halkı içinde mutlak bir karşılığı ve etkisi söz konusu. Avrupa Zana’yı Kürt akil adamı ilan etmiş, pek çok ödül almış.Kürt halkının siyasi lideri olabilecek kapasite,  cesareti ve özgüveni tam, bağımsız ve özgür bir kişiliğe sahip.

Kürt siyasetçi Leyla Zana, Kürt sorunun çözümünde siyasi tavrı ile doğru bir referans. Başbakan Erdoğan’ın mutlaka dinlemesi ve duyması gereken bir referans. PKK üzerinde de silahı sigorta olmaktan çıkaracak kadar kuvvetli bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Başbakan’la görüşmesini arkasından yaptığı açıklamaları objektif olarak değerlendirdiğimizde, hiç değilse şu anda savaşla barış arasında ayrım yapabilecek tek isim olarak görünüyor.
 
Söylediği gibi, ‘aklı, vicdanı, yüreği ve öngörüleriyle’ hareket ettiğine inanıyorum. “Yaralarımız açık ve kanıyor” diyor, yanlış mı? “Barışa herkesin ihtiyacı olduğunu” söylüyor, daha ne desin? “Oslo görüşmeleri yeniden başlasın” diyor, bu ne demek? Sorunu masa etrafında değerlendirmeye ve çözüm bulmaya hazırız demek istiyor.

Soruna çözüm önerilerinin içinde sadece Abdullah Öcalan’a ev hapsi istemi için daha erken olduğunu düşünüyorum, kamuoyu buna hazır değil, ancak barış süreci iyice olgunlaştıktan sonra ortaya konulabilecek bir istem.

Leyla Zana, doğru bir iş yapmıştır. Başbakan Erdoğan’a gelin masaya yeniden oturalım demiştir. Açıkça ve cesaretle barışa davet etmiştir.

Ama Leyla Zana’nın düşünemediği tek şey Başbakan’ın bizzat kendisinin bu sorunu çözmeye hiç niyeti olmadığı!

Kürt sorunu ve terör sorununu birbirine karıştıran bir siyasi zihniyetten, geçmiş iktidarlarda olduğu gibi bugün de sorunun çözümünde akil bir adım beklemek hayalcilik olur.

Bu nedenle Başbakan Erdoğan, Zana’yı dinliyor ama duymuyor. Ya da da dinliyormuş gibi görünüyor.    

Başbakan’ı “dediğim dedik”  karakterinden artık kimse kolay kolay vazgeçiremez.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zana'yi ilah yapmissiniz,olaylar sizin pembemsi düsleriniz gibi degil, aldigi ödüllerinde bir anlami yok zira Türkiyeye küfreden katil diyen herkes ödül aliyor.En önemli ayrinti bunlarin piyon katagorisinde olmalaridir,apo lider degildir,karayilan lider degildir bunlar vitrin süsü olduklarinin farkindalar ne zaman baris dense sehitler gelir cünki bunlari besleyenler bu sorun bitsin istemezler kim onlar derseniz cokta arastirmaya gerek yok isgal yillarinda icten ice kaynayan ülkemizde kendi askerine silah cekenleri kiskirtanlardir.Kürt sorunu olsaydi terörü destekleyen parti baraj altinda kalmazdi. Düsman gemisine siginip kacan padisah önce kendi soyuna Atasina ihanet etmistir simdi yedikleri tasa pisleyenlerde bu vatan kurulsun diye can veren Atalarina ihanet ediyorlar.gidin 40 yil evveline ne kürtcülük nede dincilik vardi..

Dogan ist34bul 
 07.07.2012 18:12
 

dediğim dedik çaldığım düdük...canı sağolsun yüce türk milletinin...ne edek...

nedim üstün 
 03.07.2012 18:47
Cevap :
sağ olmuyor işte canlar,kaç bin genç cana maloldu o düdükler!  04.07.2012 7:24
 

Erdoğan kürt sorununun çözümünde 100 yıldır kimsenin yapamadığı kadar çok şeyi 4-5 yılda yapmıştır bu açıdan yaklaşımınızı açık bir haksızlık, gerçeğin reddi ve görüşünüzü fanatizmden ibaret sayıyorum. İkincisi, Leyla Zana'nın politikası PKK'nın politikasının uzantısından başka birşey değil. Tabi ki silahlı mücadele sonsuza kadar sürecek değil, adamlar artık bundan bir sonuç çıkmasını istiyor ve Zana'yı kullanarak silahlı mücadelesinin amaçlarını şimdi sonuç olarak dikte ettiriyor yoksa barış arzusu falan hikaye. Ortadoğu jeopolitiği açıkça kendileri aleyhine dönme sinyalleri vermekteyken olabilecek en iyi şartlarda masaya oturmaya çalışıyorlar, bu aşamada Zana PKK'nın sözcüsüdür. Böyle bir politik kişilik PKK davasından ayrı düşünülemez. Başta hükümet ve Erdoğan olmak üzere devlet aklı bu stratejinin farkındadır ve hesaplarını ona göre yapacaktır. Böyle hikayeden barış söylemleri ile de ancak safları kandırırlar ve görüldüğü kadarıyla başarısız da sayılmazlar.

Buz Adam 
 03.07.2012 13:48
Cevap :
Sonuç? sıfıra sıfır elde var sıfır!   04.07.2012 7:23
 

Dur bakalım!!! Nereye kadar? Her gidişin, bir de dönüşü vardır! Sevgiler canım en derininden sana ve hepinize...

Ay Şen 
 03.07.2012 1:07
Cevap :
Çoktan döndük, ta en başa...30 yıl öncesine...sevgiler   03.07.2012 6:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2272
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster