Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir

http://blog.milliyet.com.tr/profilimaspx

09 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
945
 

Başbakan'ı, Cumhurbaşkanlığı kesmez!

Başbakan'ı, Cumhurbaşkanlığı kesmez!
 

32. Gün programında, Başbakan ''Cumhurbaşkanlığı cazip olsa bakanıma önermezdim, teklif yapmazdım. Bu konudaki hassasiyetimi, ben kendimi ispatlamış birisiyim'' dedi. 

Geçmişi şöyle bir hatırlarsak, Abdullah Gül, seçmenden aldığı destekle Cumhurbaşkanlığı'nda ısrarcı olması ve bunu açıklaması, feragat etmemesi Başbakan'la aralarında soğukluk olmuş, hatta First Lady, ile Başbakan'ın eşi arasında ki küslük medyaya yansımıştı. 

O nedenle Başbakan'ın gönlünde yatan ''Başkanlık Sistemi'', bir üst makam olarak, tek adam tek lider ve en az iki dönem daha tepede kalmayı planladıkları anlaşılıyor. 

Başkanlık Sistemi'nin Türkiye'ye uyup uymuyacağı, daha önce çok tartışıldı. ABD'nin dışında hiçbir ülkede başarılı olmadığıda bir gerçek olarak ortada duruyor. AKP seçimlerde 367'yi bulması halınde Anayasa'yı tek başına değiştirme gücüne sahip olacak. Otoriter eğilim, baskılar ozaman daha da kuvvetlenecek, medya, gazeteler ve yargı dahada güçsüz bir hale gelecek. Kürt sorununun çözümü dahada zorlaşacak, o nedenle muhalefetin güçlenmesi Demokrasi'nin Yaşaması adına ve ülkede çözüm bekliyen hayati konular için önemlidir. 

Unutmayalım, tek adam, tek güç, tek otorite ülkelerine daima zarar vermiştir. Ortadoğuda, Kuzey Afrikada ve Arap yarımadasında yaşanan sistemler tek adamların hırslarına yenik düşmelerinden ortaya çıkmıştır. 

Başkanlık Sistemine hazırlık; Seçimlere üç gün kala Bakanlıklarda değişiklik yapıldı, yeni kabine 4 adet Başbakan Yardımcısı, 20 adet icracı Bakanlıktan oluşuyor. 

İlkokul mezunlarına Bakan Yardımcısı kapısının açılması ise, birilerine yer açılması ve seçim yatırımı olarak pek şık olmuyan bir tasarruf olsa gerek. Bunca üniversite mezunları işsizlikten kırılırken, böylesine önemli kadrolara atanacak insanlarında kalifikasyonlarının yüksek olması ülke yararı için önem taşımaktadır. 

Son söz; 

Ancak Demokrasi'lerde, güçlü muhalefet olumsuzlukları durdurabilir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dost... Başkanlık sistemine hemen geçemez... Başbakanın derdi 2012 cumhurbaşkanlığı seçiminde bu işi halletmek... O nedenle yarı başkanlık deneyececek önce... Yetkileri daraltılmış bir başbakanlık A. GÜL'e, sınırsız yetkili cumhurbaşkanı da Erdoğan'a... Saygılar...

UFUK KESİCİ 
 11.06.2011 16:45
Cevap :
Değerli Hocam yorumun ve açıklaman için teşekkürler.Saygılarımla.  13.06.2011 19:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 625
Kayıt tarihi
: 13.05.08
 
 

Hızla kirlenen dünyamızda, üstümüze düşen görevi yerine getirmek için çalışmak, gelecek kuşaklara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster