Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
677
 

Başbakanımız, türban konusunda taraf olamaz !

Başbakanımız, türban konusunda taraf olamaz !
 

Basınımızda, Kozan ve Rize'de yaşanan olaylar detaylı şekilde yer aldı.

Rize'de bir öğrenci, okul müdürünün de uyarısıyla kazandığı ödülü almak için, türbanını çıkardı ve ödülünü aldı.

Bu gayet normal olan ve yasalarımıza, yönetmeliğimize uyan bir davranış. Sayın Başbakanımızın hoşuna gitmemiş olmalı ki, basınımıza akseden duruma göre, Başbakanımız, ülkemizin onca yoğun işleri arasında kızımızın babasını arayarak, konuyla bizzat ilgileneceğini belirtmiştir.

Görünen o ki başbakanımız, türbanın tam bir savunucusu durumuna gelmiştir. Bu durum da Başbakanımız taraf tutuyor. Zaten anket sonuçlarına göre, AKP iktidarı döneminde türban takanların oranında hızlı bir artış olduğu tesbit edilmiştir.

Sayın Başbakanımızın türbana taraf olma davranışları karşısında, mülki amirler, okul müdürleri, yargı organlarının durumlarını, doğrusu çok merak ediyorum.Yasalar, yönetmelikler nasıl uygulanacak.

Başbakanımızın bu durumu bu kadar önemsemesi, bizzat ilgilenmesi, toplumumuzda, türbana olan ilgiyi artırabilir. Kendisini baskı altında hissedenler, siyasi çıkar sağlamak isteyenler de türban takabilirler. Bu durum ülkemizde ikilik yaratır. İkiliklerden de yeni çatışmalar, gruplaşmalar çıkabilir.

Ülkemizde bazı değişimlerin, izlerini görebiliyoruz. Uçak kazasında kaybettiğimiz insanlarımızın tabutlarının önüne konan fotoğraflar ve cenaze namazına katılanların yakalarına taktıkları resim rozetler , cenaze namazını kıldıran imamlar tarfından toplattırılıyor. Bu şimdiye kadar karşılaştığımız bir durum değildi.

Doğrusu ülkem adına bir tedirginlik duyuyorum. Türban eşittir, özgürlük anlayışı adıyla, ortaçağın karanlıklarına doğru yol alıyoruz.

Televizyonların sabah programları, falcılardan, cinci hocalardan, medyumlardan, şarlatanlardan geçilmiyor.

Biz İran, Afganistan, Malezya olmayız diyenlerdendim! Ama son yıllarda sadece sokaklardaki gözlemlerim, medyadaki değişimler, politik değişimler, farklılaşımlar, bize çizilen ılımlı islam elbisesi korkularımı ve kaygılarımı artırdı.

Laiklik, bu ülkenin sigortasıdır. Sigortamız atmasın, karanlıkta kalmayalım.

Başbakanımız da, türban konusunda taraf olmasın, türbanı özendirecek davranışlarda bulunmasın.

Fotoğraf : Milliyet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konulara devlet ricalinden kimse ''Bizzat'' ilgi duyamaz.Herkesin,her kesimin o kadar çok ''Bizzat'' lık işeri var ki!...Devletle din işleri ayrıdır beyler.Ooooop dedik yani.

Muzaffer Cellek 
 04.12.2007 10:01
Cevap :
Merhaba, Yorumunuza aynen katılıyorum. Esenlikler dileğimle teşekkürler.  04.12.2007 15:08
 

onun işi bu taraf olmak... Cumhurbaşkanı bile tafaf olduktan sonra... Ne diyeyim of ki ne of

Ozlem Ozkulak 
 04.12.2007 9:36
Cevap :
Merhaba, ne yazık ki sizin dediğiniz gibi durum . Bu durumdan da rahatsız olmamız kadar doğal bir şey yok. Esenlikler dileğimle teşekkürler.  04.12.2007 15:11
 

Vallahi bu konuyla ilgili yorum yazmaktan usandım. Bir türbandır, yasadır, yönetmeliktir gidiyor. Türban başörtüsüdür diyorsun; "hayır" ikisi ayrı diyorlar. Bizim başörtüsüyle sorunumuz yok diyorlar. Peki madem öyle, kamusal alanda "başörtüsü" takılsın diyorsun ona da; "hayır" diyorlar. Başörtüsü veya türban tarihimizle yaşıt diyorsun; "hayır 20 yıllık" diyorlar. Gördüklerime mi, yazanlara mı inanayım. Kanunlar ayet değildir, değişebilir diyorsun; "değişmez" diyorlar... Başbakan türban'a taraf olmuyor, türbana karşı olanların verdikleri rahatzsızlığı hafifletmeye çalışıyor... Türbanı açıkarıp, tabut önüne resim koyar, yakamıza da müteveffanın fotoğrafını takarsak, bu karanlık ortaçağdan kurtulacağız inşallah. Bu çağdaşlık ta ne kadar kolaymış... Batılılar teknoloji geliştirmek için boşa zaman harcamışlar. Keşke bizim gibi yapsalardı. Kusura bakmayın. Böyle yazılar bunu ve daha fazlasını hakediyor. Saygılar.

Hüseyin Atacan 
 04.12.2007 2:15
Cevap :
Merhaba, Bu yazı için çok önemli bir yorum yazmışsınız. Türban konusunu 60'lı yıllarda kimse gündeme getirmezdi. O zamanlar imamhatipler arka bahçe değildi. Türban ne zaman siyasallaştı işte her şey o zaman bozuldu. Avrupa dediğiniz ülkeler 16. ve17, yüzyılda halletti bu işleri. Kilisenin devlet işlerinden uzak tutulmasıyla bilim ve teknikte gelişti. Osmanlı şeriatla yönetildiği, her türlü bilimselliğin dine uygun olup olmadığı tartışmaları arasında yıllar kaybetti ve bitti. Bunlar çok uzun konular. Bugün Afganistan'da, İran'da yaşananları gelişmeleri herkes görüyor. Türbanı siyasi bir araç olarak gören bir anlayışa karşı olmak, aydın olarak hepimizin görevidir. Yoksa giyim ve kuşam kişiye ait bir özgürlük olduğuna inanıyorum. Bizdeki durum Avrupadan farklı. bunu anlamak ve yorumlamak o kadar zor bir durum değil. Duygusal değilde gelişmelere ve değişimlere biraz daha objektif bakarsanız gerçeği göreceksiniz. Sayın başbakan, türbanlıların değil, herkesin başbakanıdır. Teşekkür ederim  04.12.2007 23:46
 

Ben Rahmetli anneme şunu söylemiştim. Anne namus saç teli midir? Ben kadının saçına merak etmem ki! Başka yeri mi yok ki saçına bakayım ve gizlesin! Bu işi önce moda diye "tekbir" giyim başlattı.Çok iyi biliyorum. Sonra bu kesim bunu simge haline getirdi. Farklılık yaratmak ve özendirmek! Biraz da modernlik kattılar içine! Olay budur Ağabey. Saygılarımla

Ahmet Balcı 
 03.12.2007 23:54
Cevap :
Ankara'dan selamlar. Keşke şekle yönelik olsa, öze yönelik bir amaç uğruna yapılıyor tüm bunlar, planın bir parçası gibi. Türban anayasamıza da girecek yeni taslakta yer alıyor - B. Kuzu'nun ifadesine göre- Neyse herşey iyi olur inşallah demekten başka yapacak bir şeyimiz yok. Arayıp sorman beni çok duygulandırıyor. Çok teşekkür eder esenlikler dilerim.  05.12.2007 20:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1390
Toplam yorum
: 1901
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1023
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster