Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
313
 

Başika Kampı aymazlığı

Başika Kampı aymazlığı
 

Birkaç gündür Irak’ta Türk askerlerinin bulunduğu Başika Kampı haberleri yayınlanıyor. Irak hükümeti Türk askerlerinin Başika kampından ayrılmasını isterken, Türkiye ise Başika kampında Irak Hükümeti izniyle peşmergeleri eğittiğini söylüyor.

Irak konuyu daha da ileri götürüp Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e şikayet edip Türkiye’nin Başika kapımda işgalci durumda olduğunu söylüyor.

Adama sormazlar mı : Ey Irak sen bağımsız bir ülkemsin ki Başika Kampındaki Türk askeriyle uğraşıyorsun ?

Her yerin ve her şeyin dört dörtlük mü ki, bütün sorunları çözdün mü ki tek sorun Başika kampındaki Türk askerlerinin sorunu kaldı ?

Irak hükümetinin bu durumu Kurtuluş savaşı öncesi Osmanlının durumuna benziyor.

İngiliz işgali altındaki Osmanlı Kuvayii Milliyecilerin Anadolu’ya geçmelerini engellemek için her şeyi yapıyordu. Şimdi de Amerika işgali ve güdümü altındaki Irak işi gücü bırakmış, bir avuç Türk askeri ile uğraşıyor.

İşte arapların gerçek yüzü. İşte ABD güdümündeki Irak.

Başika kampıyla yatıp kalkıyor.

Konu ile ilgili ayrıntılı haberler ekte yer alıyor.

Irak'ın Musul vilayetine yakın ve adı bundan once pek bilinmeyen Başika, bir anda hem Türkiye'nin hem Irak'ın ve kısmen de dünyanın gündemine oturdu.

Musul'a sadece 20 kilometre uzaktaki Başika’da Türkiye, Iraklı güçleri eğitiyor ve IŞİD'in elindeki Musul merkezinin bir gün tekrar Iraklıların eline geçmesi için hazırlık yapıldığını belirtiyordu.

Geçen hafta ise kısaca şunlar yaşandı:

Türkiye Başika'ya ek 600 asker ve tank gönderdi. Irak merkezi hükümeti bu askeri gücün derhal ülkeden çıkmasını istedi.

Türkiye bu askerlerin Başika'da halen Iraklıların eğitildiği kampın güvenliği için gönderildiğini söyledi. Türkiye üst düzey yetkilileri Irak'a gönderdi. Irak BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Musul'a gönderilen askerlerin geri çekilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye askeri gitti, IŞİD saldırdı

Türk askerleri Başika'dan geri çekildi ve hükümet kaynaklarının çeşitli gazetelere söylediğine göre askerler Türkiye'ye değil Irak'ın kuzeyinde başka bir askeri kampa konuşlandı.

Bunu ise Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin sağladığı belirtiliyor.

ŞİD, kampa saldırı düzenledi. Musul Ulusal Muhafız Gücü'nden iki asker hayatını kaybetti.

Son olarak ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'nin askerleri geri çekmesi gerektiğini söyledi.

Peki bütün bunlar ne anlama geliyor ve Türkiye Başika'da ne yapıyor, neden yeni asker sevkiyatına ihtiyaç duydu?

Bu soruları BBC Türkçe için yanıtlayanlardan biri eski Ninova Valisi ve şu an Başika'nın kampından sorumlu komutan Athil al-Nujaifi.

'Sevkiyatın nedeni tehdit'

Nujaifi Türkiye'nin Aralık'ın başında bölgeye daha fazla asker sevk etmesinin nedeninin kampa yönelik yeni tehditler olduğunu söylüyor.

Telefonda BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Nujaifi, "Son haftalarda kampa yönelik daha fazla tehdit olduğu duyumu aldık. Bu nedenle Türkiye'den yeni asker sevkiyatı yapıldı" diyor.

Kampa iki gün önce yapılan IŞİD saldırısını ise şöyle yorumluyor: "Kampı koruyan askerlerin çekilmesinden sonra DAEŞ bu krizden faydalandı. Kampa saldırdılar, çünkü kampı koruyacak olan ek askeri birlikler artık yoktu. Bu yüzden DAEŞ saldırdı ve askerlerimizi öldürdü."

İlk Türk askeri bu kampa Mart'ta gitti.

Nujaifi kampta Iraklı güçlerin eğitiminin daha önce Amerika ve Kanada tarafından yapıldığını ancak Mart ayından beri Türklerin eğitim faaliyetlerini yürüttüğünü belirtiyor.

Bağdat'ın tutum değiştirmesinin nedeni İran

Türkiye'nin buradaki askerleri eğitmesi için ilk adımların geçen yılın Kasım ayında atıldığını belirten komutan, o dönem Irak merkezi hükümetinin de bunu desteklediğini ve eğitim birliklerinin ancak bu şekilde Irak'a geldiğini söylüyor.

Image copyrightAP

Irak merkezi hükümetinin duruşundaki değişimi ise "Bağdat üzerindeki Şii ve İran etkisinin artmasıyla" açıklıyor.

Peki Türkiye burada kimi eğitiyor? Bu eğitilenler ne yapıyor?

Nujaifi, kampta "Ezidi, Kürt, Şii ve Hristiyanların da var anca elbette çoğunluğu Müslüman" diye açıklıyor dağılımı. Bugüne kadar 5 bin kişinin Türkiye tarafından eğitildiği belirtiyor.

"Türkiye'nin mezhepsel çizgisi yanlış"

Eğitilenlerin bir kısmı kampta kalmaya devam ediyor. Bir kısmı ise IŞİD'den kurtarılan bölgelere gönderiliyor. Bazıları ise ihtiyaç durumunda çağrılmak üzere evlerine gönderiliyor.

Peki Türkiye için Başika neden önemli?

2002-2008 arası Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan analist Metin Gürcan bunun Türkiye açısından Musul'u kaybetmeme çabası olduğunu söylüyor.

Yine de mezhepsel bir politika olduğunu söyleyerek Türkiye'nin bu çizgisini eleştirdiğini belirten Gürcan, Türkiye'nin giderek daha fazla yerel olayların içinde kaldığına dikkat çekiyor.

Gürcan, "Osmanlı’nın da siyaseti mezhepler üstüydü ve yerel konulara girmezdi. Bence bunu yapamadılar. Ama geri adım da atamıyorlar. Sahadaki gerçekliği değiştirme, gerçeği bükme gücünüz de yok. Hal böyle olunca yereldeki angajmanları geri dönüyor" diyor.

Ekonomik ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen ise, Irak'ın gösterdiği tepkinin iç dengeler ve İran etkisi ile açıklıyor. "Maliki çok tepki gösterdi. Abadi de iç siyasi kaygılarla böyle bir yola girme mecburiyetini hissetti" diyor.

Ülgen ayrıca bunun “Hem Bağdat hükümeti hem de Barzani ile birlikte geliştirilen bir eğitim programı” olduğunu söylüyor ve Bağdat’ın tepkisinin arkasında “İran olduğu muhakkak” diyor.

"ABD'nin açıklamasını yorumlamak güç"

Amerika'nın tepkisiyle ilgili olarak ise baştaki tepkisinin son tepkisinden farklı olduğunu vurguluyor.

Zira ABD önce Türkiye’nin sevkiyatının koalisyon güçleri dahilinde olmadığını söylemişti.

Daha sonra Biden ise, Türkiye'nin askerlerini çektiğini açıklamasından sonra, "Türkiye askerlerini çekmeli" demişti.

Biden'ın açıklamasına atıfta bulunan Ülgen, "ABD’nin açıklamasını ben de açıklamakta güçlük çekiyorum. Zaten Türkiye oradan bazı kuvvetlerini çektiğini ifade etti. Türkiye oraya ne gönderdi, ne kadarını çekti, bunu bilmediğimiz için Amerika’nın tepkisini yorumlamakta zorlanıyoruz. Bu mesajın altında yatan şey Türkiye az asker çekti ve Amerika daha fazlasını çekmiş olabilir. Ancak gerçekten ne olduğunu bilmiyorum. Bunlar ihtimaller" diyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Metin Gürcan olayın soğumaya bırakılacağını tahmin ettiğini belirtiyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/12/151218_irak_basika_musul

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1862
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster