Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1177
 

Başımız sağolsun: 28 ölü!

Başımız sağolsun: 28 ölü!
 

28 işçinin cesedine ulaşıldı

İşçilerin patlamadan hemen sonra öldüğü sanılıyor. Ölüm nedenininin karbonmonoksit zehirlenmesi olduğu belirtildi. Kayıp iki madencinin de bulunması için çalışmalar sürüyor.

Pazartesi günü 13.28'de meydana gelen grizu patlamasında yerin 540 metre altında mahsur kalan 30 madenciye ancak 4 günde ulaşılabileceği açıklanmıştı. Dün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı tarafından yapılan bu açıklamanın ardından bu sabah madencilerin cesetlerine ulaşılması kamuoyunda soru işaretlerini artırdı.

Günlerdir ulaşılamadığı söylenen işçilere ait cesetlerin şimdi asansörle çıkarılması tartışmaya açarken, izlenen yöntem ve kazılan bölgenin yanlış olduğuna dair şüpheler oluştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında göçük altında kalan işçilerden 28’inin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

BAKAN AÇIKLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yapılan çalışmalarda 28 işçimizin cesedine ulaşıldı" dedi.

Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocakta mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, bir kısmının bittiğini belirterek şöyle konuştu:

"Ocak içerisindeki havuz mevkisinde 19 işçinin, 2. ayak dediğimiz bölgede de 9 işçimizin cesedine ulaştık.

Çalışmalara devam ediyoruz.

Karadon’daki asansörün kısmen tamir edilmesiyle arkadaşlarımız oradan indiler ve cesetlere ulaştılar. Arkadaşlarımız büyük risk alarak burada çalışma yaptılar. Ama biz 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında bulunacağız. Basın mensupları arkadaşlarımdan ricam Karadon’a gitmemeleri. Biz bütün bilgileri buradan aktaracağız. Cesetler, Karadon bölgesinden çıkarılacak. Başımız sağ olsun. Kalan 2 arkadaşımıza ulaşmak için çalışmalar sürdürülüyor."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de "Çok üzgünüz, işçilerimizin ailelerine ve Türkiye’ye ’başımız sağ olsun’ diyoruz. Diğer arkadaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

OCAKTAN 14 CESET ÇIKARILDI

Karadon maden ocağındaki patlamada cesedine ulaşılan 28 madenciden 14’ünün cesedi ocaktan çıkarıldı.
Cesetlerin çıkarılmasından kısa bir süre önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ocağa geldi. Cesetlerin çıkarılacağı ocak ağzında polis geniş güvenlik önlemi alırken, gazeteciler ocak girişinden uzaklaştırıldı. Cesetler ambulanslara konularak Zonguldak Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Ambulanslardaki sağlık görevlilerinin maske takması dikkat çekti. Ambulansların morga gelişi sırasında işçi yakınları gözyaşlarına boğuldu. Bazı işçi yakınları basın mensuplarına tepki gösterdiler. (Kaynak:Mİlliyet)

Bu acıların bu kadar sık yaşanmasının tek nedeni ihmal. 28 can toprak altında... Bu ihmalin hesabı verilmeli!

Fotoğrafları gördüm, hiçbirine ölümü yakıştıramadım. Şimdi hangi söz hangi davranış gidenlerin acısını dindirir...

Yitip giden hayatlar ve peşlerinde parçalanmış aileler...

Bunun kendi yakınınızın başına geldiğini düşünsenize... Bir anda insanın kafasında davullar çalıyor...

İlkokula gidiyordum, ülkemizde en çok can kaybı depremlerde ve madenlerde oluyordu. Aradan yıllar geçti bugün de en çok can kaybı yine depremlerde ve madenlerde oluyor.

O günlerden bu günlere bir arpa boyu yok katetmemişiz.

Yine sözün bittiği yer.

Göçükte hayatını kaybedenlere rahmet ailelere baş sağlığı diliyorum.

:(

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle kadere hayır! Ve Anadolu insanını sefalete, çaresizliğe sürükleyen; vefalı, cefakar milletimizi hiçe sayan böyle kaderci mantıksızlığın mantığına HAYIR! Yarınlar güzel olacak. Güzel olmalı yarınlarımız.

ferudun Ergan 
 22.05.2010 10:09
Cevap :
Sayın yazarım; bu saçma sapan kaderciliğe ben de 'Hayır!' diyorum. Sevgiler.  22.05.2010 21:32
 

birileri kazansındiye girilen o maden ocağında 28 can yitip gitti. Bunun adı kader olamaz çünkü kader başkalarının eline verilemez bu adaletsizlik .O maden ocağının sahiplerinden birinin başına gelseydi bu olay ya da yöneticilerden birinin tabi onların bu ocaklarda ne işi var değilmi! Peki 28 canın ne işi vardı ve neye hangi sorumsuzluğa kurban oldular. Çok üzgünüm ama elimizden Allah rahmet etsin demekten başka birşey gelemiyor. Bu işin sorumlularıda acaba ne kadar rahat uyuyabilecekler !

Çöl Rüzgârı 
 22.05.2010 8:35
Cevap :
:( Sayın Yazarım, bu işin sorumluları çok rahat uyuyor olmalılar ki bu olaylar sık sık yaşanıyor malesef:(  24.05.2010 22:16
 

Yazınızı okudum ve aynı duyguları paylaşıyoruz. Maalesef bir başbakan kalkıp bu onların kaderi, biri öldükten sonra o aileden başkaları iş kuyruğuna girer derse bu tür olayları yaşamaya devam edeceğiz. Bu ülkede insan hakları yok, zengin hakları var.

SELVİ 
 21.05.2010 8:46
Cevap :
'Yanılıyosun, bu ülkede İnsan Hakları var' diyebilmeyi isterdim :(  21.05.2010 12:06
 

bazılarının başı sağolmasın diye geçiyor içimden((( bunun adı öyle ''bile bile gittiler'' değil...teşekkürler...saygılar...

blue_prince 
 20.05.2010 19:05
Cevap :
Duygularını anlıyorum... Bile bile gidilen öyle ölümler var ki... Allah kimseyi çaresiz bırakmasın. Kayıplara rahmet ailelere sabır diliyorum. Sevgiler.  21.05.2010 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 7346
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster