Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3619
 

Başımızın belası terminolojik hatalar

Bir çoğumuz farkında olmadan veya farkında olduğumuz halde çok küçük ancak bir o kadar da büyük hataları yapıyoruz. Hatta öyle ki bazıları günlük hayat kriterlerinden çıkıp ciddi boyutlarda ve yazışmalarda, haberlerde, programlarda karşımıza çıkıyor.

Peki neden bu kadar sık yapıyoruz bu hataları? Sanırım bunun en kabul görücü cevabı "alışkanlık" olsa gerek. Ne yazık ki toplum bazındaki bir çok alışkanlığı değiştirmek ciddi bir süreç ve güç gerektiriyor. İsterseniz en çok yaptığımız "inanılmaz" hatalardan iki tanesine bir göz atalım:
 

1- Rakam: Rakam sözcüğü ile 0-10 arasındaki sayılar kast edilmektedir. Her rakam bir sayıdır ancak her sayı bir rakam değildir argümanını hatırlayınız. Ancak kitaplardan tutun tartışma programlarına, günlük konuşmalarda, dergilerde ve bir çok yerde astronomik sayılardan bahsettiğimiz halde "rakam" sözcüğünü kullanırız. Özellikle iktisatçıların sıklıkla yaptığı hatalardan biri olmakla birlikte toplumda hemen hemen herkesin baş belası bir sözcüktür.

2- Cins, Tür, Irk: İnatla vaz geçemediğimiz bir başka hata. Bunun en önemli sebebi bence insanların yeterince okuyup araştırmaması ve bilimsel terimler konusundaki ciddi eksiklikleridir. Örneğin bir köpekten bahsederken "Bunun cinsi nedir?" gibi bir soru sık sık sorulmaktadır. Bu hatalı bir sorudur. Şöyle ki: Cins terimi bir canlının bulunduğu türün bir üst basamağıdır. Canis bir cinstir. Bu nedenle köpek, kurt ve çakal gibi hayvanları içerir. Bir köpeğin cinsi diye bir şey bu nedenle olamaz. Tür ise aynı cins içindeki benzer özelliklere sahip canlılar için kullanılır: Felis leo aslan, Felis domesticus evcil kedidir. Irk ise bir çeşit alt türdür. Örneğin Labrador retriever bir köpek ırkıdır. Brazillian shorthair bir kedi ırkıdır. Cins kesinlikle değildir.

3- Sezaryen: Bırakın günlük yaşamı bazen hekim arkadaşlarımızın bile sık düştüğü telaffuz hatalarından biridir sezaryen teriminin "sezeryan" şeklinde söylenmesi. Rivayetlere göre Julius Caesar, tarihte operasyon ile doğduğu bilinen ilk imparator. Bu nedenle Cesar'a ithafen "Caesarean" şeklinde tıp literatürüne yerleşmiştir. Özetle "sezeryan" değil, "sezaryen".

Caner ÖVET

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akademik ortamlarda bile yapılan bir hata ne yazık ki...

Caner Övet 
 05.02.2013 20:25
 

Güzel yazı hazırlamışsınız. "Sezaryen" çok enteresan google aynı yanlışı yapıyor, az önce baktım. Sağolun, selamlar

Sündüs Akkaya 
 04.02.2013 0:02
 

Rica ederim Kaan bey. Asıl ben teşekkür ederim okuyup dikkate aldığınız için.

Caner Övet 
 07.09.2012 20:20
 

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler benimde bu konuda yaptığım hatalar varmış sizin sayenizde onu öğrendim ama keşke önceden araştırsaymışım teşekkürler.

KAAN BERK GÜLTEKİN 
 06.09.2012 2:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5237
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster