Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
642
 

Basın açıklaması

Basın açıklaması
 

BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Yazarlar Sendikası'nda genel başkanlık yapmış, kimliği ve yapıtlarıyla ulusal ve uluslararası alanda saygınlık kazanmış değerli şairimiz Ataol Behramoğlu, CNN Türk televizyonunun, 12 Ocak 2010 tarihinde katıldığı “Tarafsız Bölge” programında kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Tayyip Erdoğan ile ilgili duygu, düşünce ve izlenimlerini dile getirmiştir.

Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek görüşleri nedeniyle Ataol Behramoğlu'na Başbakan ve AKP tarafından hakaret davası açılmasını, biz yazarların da düşünce ve ifade özgürlüğüne müdahale sayıyoruz.

Şairimize açılan bu davanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

PEN TÜRKİYE MERKEZİ

EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ TÜRKİYE MERKEZİ

foto:

http://ahmetozer61.blogcu.com/ahmet-ozer-ataol-behramoglu-bir-sairin-ufku/5465026

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akp ye ak parti demeyenlere edepsiz diyen, köşe yazarlarını gazete patronlarına şikayet eden onları işten atmalarını tavsiye eden başbakanın bu davranışı, kendilerinin Türkiyeyi normalleştirdiğini demorkatikleştirdiğini ifade eden sözleri ile ne kadar çelişsede ki belkide demokrasi ve normalleşme böyle bir şeydir de biz şimdiye kadar yanlış biliyorduk herhalde.. slmlar..

Meltem Şahin 
 04.03.2010 12:49
Cevap :
Başbakan gazeteciler konusunda düzeltme yapmış sanırım. Kovun dememiş de yollarınızı ayırın mı demiş... Demokrasinin her istenilen yapmak olmadığını biliyoruz. Her istenen akla her gelenin yapılması kaos ve karmaşa doğurur. Bu bağlamda saygın diye düşündüğümüz bazı basın kuruluşlarının haber diye verdiklerinin aslında haberden çok yazanın kişisel yorumu olmasıdır bu yazımın nedeni. saygılar....  05.03.2010 12:32
 

Hemen bir tıpa fabrikası kurup, halka açılır bunlar. Bazen camide de lazım olabilebiliyormuş hem. Biz derdimize yanalım.

Ayrıntıda gezinmek 
 04.03.2010 1:25
Cevap :
Merhaba pek bi güldürdün yanık bir gülme oluyor yanık buruk selamlar  04.03.2010 2:49
 

duruşa bak, görürsün öyle içi boş esip savurmalara pabuç bırakmayacak adam olduğunu. Başka toprak bu. Kil değil, kum değil. Humuslu. Üretken. Ürettikçe ve sıkboğaz edildikçe çoğalan. Çok teşekkürler dost. Selam ve sevgilerimle.

pirmete 
 01.03.2010 19:07
Cevap :
İnanıyoruz. Katkı için teşekkür ederim.  01.03.2010 20:41
 

Demokratik açılım kapsamında, bir yanada farklı alanlardaki sanatçıların görüşlerini almak için Ankara'da toplantılar düzenlerken, öte tarafta sanatçılara dava açmanın ne anlama geliğini doğrusu anlayamadım. Bu ne pehriz, bu ne lahana turşusu derler buna. Her halde demokratık açılımı tüm sanatçıları temsil edemeyecek yandaş sanatçılarla yapacak. Sayın Başbakanın sanata ve sanatçıya yaklaşımının çok parlak olmadığını, geçmişte karikatür sanatçılarına yaptıklarından biliyoruz. Demokrat olmayan bir zihniyetin yapacağı demokratik açılımdan medet ummak, azrailden merhamet dilenmek gibi geliyor bana.. Bilmem yanlış mı düşünüyorum...?

Hızır Kabil 
 01.03.2010 11:00
Cevap :
Evet bu çelişki de var yani hem demokrasi demokrasi demokratik parti nidaları atacaklar hem de sanatçılara kahvaltı verirken başka sanatçılara da sadece düşüncelerini belirttikleri için dava açacaklar. Bence yani benim düşünceme göre doğru düşünmektesiniz. katkılarınız için teşekkürler. NOT: ben henüz açılımın ne olduğunu açıkladıklarını duymadım. Gerçi parti içinde buroşürleri dağıtmışlar ama...  01.03.2010 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster