Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '18

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
64
 

Basın ve Hürriyet

Basın ve Hürriyet
 

Bir toplumda gazete okumak, kültür işidir. Gazeteleri gazete yapan da gazetecilerdir. Çocukluğumda bizim evde her gün gazete alınır, okunurdu. O yıllarda favori gazetemiz, Milliyetti. Abdi İpekçi, Hasan Pulur, Çetin Altan, Bedri Koraman, Sami Kohen, Metin Toker, Altan ve Örsan Öymen, Mümtaz Soysal, Teoman Erel en çok okunan gazetecilerdi. Hürriyet’i pek tutmazdık. Ama orada da iyi gazeteciler vardı. Amerikan vari tutumu, Sol görüşe ters olması ve babamın yorumları nedeniyle bizim eve Hürriyet pek girmezdi. Yani o yıllarda biz Milliyet’çi idik. Milliyet Çocuk dergisine abone olmuş, her hafta alıp okurdum.
Sonra üniversite yılları geldi. Eskiden az da olsa evimize giren Cumhuriyet okuduk. Boyalı basının dışındaydı. Gazete değil, sanki kitaptı, Cumhuriyet. Uğur Mumcu, İlhan ve Turhan Selçuk, Ali Sirmen, Yalçın Doğan, Oktay Akbal, A.Taner Kışlalı vb.
Sonra Radikal geldi, onu da okumaya çalıştık.
Basında, gazetecilikte her görüşten kişi olabilir. Toplum kendine göre bir gazeteyi beğenir okur. Basın önemli bir güçtür. Hürriyet de pek alıp okumasam da beğenilen bir gazetedir. Tirajı küçümsenmeyecek bir sayıdadır. İçinde Çetin Emeç, Uğur Dündar, Emin Çölaşan, Oktay Ekşi, Ertuğrul Özkök, Bekir Coşkun gibi çok okunan gazetecileri barındırmıştır.
Şimdi Türk basın dünyası yeni bir dönemin başında, iyi mi olacak kötü mü olacak yaşayıp göreceğiz.
Unutulmaması gereken, gazeteleri gazete yapan köşe yazarlarıdır. Yoksa o gazete magazin vb. haberleriyle yetinir, düşük tirajları ile belli bir süre yaşar, yok olur gider.
Yıllardır az okuyan toplumumuz ise gazetesiz, sadece TV izleyerek, çağdaşlaşma ortamında yerinde saymaya devam eder.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1602
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster