Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
716
 

Başına buyruk duygular

Başına buyruk duygular
 

Kıskanıyorum, ama kimi? Sanırım bir roman karakterini. Olmak isteyip de olamadığım birçok şey o. Hayatı gelişine, pek kaygı duymadan yaşamak güzel şey olsa gerek. Gelişine dediksek hakikaten gelişine… Sabah erkenden kalkıp işine giden biri değil o. Canı sıkıldığı an bulunduğu anı hiç düşünmeden terk eden, aklına estiğini yapan biri o. O bu konuda usta. Tramvay rayına işeyen, yoldan çevirdiği hiç tanımadığı bir kadın a: 

—Merhaba 

—Sizi tanımıyorum. 

—Bende, deyip hemen sonrasında oradan uzaklaşan bir adam o. Yine böyle hiç tanımadığı bir kadına: 

—Oturabilir miyim? Sıra belediyenindir, deyip; sonrası: 

—Bu akşam yemeği benimle yer misiniz? Diye soruyor ve kadın şaşkındır: 

—Aaa! Ne sandınız beni siz? Benim siz yaşta oğlum var. Beriki şöyle der 

—Tanrı bağışlasın. 

Oturduğu bir lokantada, tatlıcıda, kahvede, seyir halinde, hayatın içindeyken yaptığı tek uğraşı; insanları gözlemlemek. Tek işi bu. Evet, ben kıskanıyorum bu Aylak Adamı, çok hemde… Çünkü öylesine başkaları ne der diye yaşıyoruz ki, öylesine önemseriz ki hakkımızdaki görüşleri, dışarıdan nasıl göründüğümüzü… Tüm bunları isterken aslında bir şeyi unutuyor insan. Neyi mi? Kendimizi tabi. İnsanların bizim hakkımızda düşündüklerini tahmin etme yoluna öylesine koyulmuşuz ki, çoğu yine hakkımızda olan cümleleri öylesine merakla arzuluyoruz ki; ee iyi de kardeşim tüm bunlar olurken benim hissettiklerim nedir, neredeler? Yok, mu bir önemi? Ne için yaşıyorum ben salt sizler için mi? Hayır! Deyip bağıramıyor insan. Neden göstermiyor ki bu tepkiyi? Çünkü insanlar insanlar için önemli. Yalnız kalmaktan korktukları için önemserler bu tepkileri. Kendi dışındakileri önemsemeyen insan, yalnızlığını kabullenmiş insandır. Ve yalnızdır aylak adam. Kendi isteği bu. Sıradan, normal olan çekmiyor ilgisini. O da sıradan olmayanı seçmiş. Tok karın iyimserliği dediği zenginlere has bir bakışla mı bakıyor hayata? Zengin o aslında. Yalnız işini soranlara: “aylağım ben, çalınmış para yerim!” diyor. Deli bu adam diyor onu tanıyanlar. Bu tabir hoşuna gidiyor. Gülüyor… Bir çocuklar içten güler bu hayatta, diğeri de deliler diyor Bay C. Adı da bu ya adamın. Bay C… isimlerimizin bizim isteğimiz dışında verildiğini söylüyor. Neden kabul etsin ki? Bu gece kıskandım seni. Sana bir şeyler diyesim geldi. Onun gibi olmak istedim mi? Sanırım evet, biraz... Ama zor. Böylesi bir rahatlık romanlar da mı olur sadece? Yine hayır diye cevaplıyorum kendimi. Hayatın kıyısında, köşesinde, ortasında nice aylaklar yaşıyor henüz görmediğin. 

Ne dersin Bay C hayat hakkında? Diye soruyorum ona. Yusuf Atılgan'a da diyorum ki dur da ben konuşturacağım onu, sanırım tanıyorum onu. Aylak Adam yalnızdı, arayış içindeydi. Bu dünyaya yabancıydı. Ama bir şeye gönülden inanırdı ki onu şöyle ifade etti: 

—Hayatta gülünç olmayan bir tek yaşama sebebi vardır o da “gerçek sevgidir” bak bir tek onun şakası olmaz. Roman boyunca aradım o kişiyi her ne kadar karşılaşamadıksa da onunla o var. Biliyorum, bir gün bulacağım onu. İşte bu o diyeceğim. Aylaklık zor be! Ama ben aylağım işte. Diyor bana. Sözleri hayattaki amacının özeti gibi. 

—Peki, diyorum adama. Kuru bir peki. Bugün benimleydi gün boyunca. Çok oturdu, sahi ya o bir aylaktı. Çoktan kalkması gerekiyordu. Kalktı, sessizce çekip gitti. Dur diyemem ki ona yoksa bir aylak olamazdı. Dursa Bay C olamazdı. Yarın yine bir lokanta camından dışarı bakar yalnızlığı ile birlikte. Dışarıda akan hayatı izlerlerdi. Sonra bir sigara içme ihtiyacı, alır paltosunu giderdi. Gitti… Dursa o olmazdı… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevdim o "aylak"akışı.

Şahin Yamaner 
 14.03.2011 23:48
Cevap :
:) bende o aylak adamı:)  15.03.2011 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 609
Kayıt tarihi
: 23.06.10
 
 

Muş doğumlu, 20 yaşında daha çömez bir yazarım... Hem ben sadece yazarım... Öyle bir tutku ki yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster