Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
79
 

Basitçe; hastalanmak

Basitçe; hastalanmak
 

Hastalık süreci çok tuhaftır.


  Önce boğazım şişti. Bu bir uyarıydı. Gerekli müdaheleleri yaptım ancak bu basit bir şişlik değildi. Er ya da geç iltihaplar bademciklerimde baş gösterecekti.
     Buna sebep olanların dün öğlen 12'de vücuduma girmiş olan iki bakteri olduğunu kabul edersek. İyi ihtimalle vücut birini etkisiz hale getirmiş olmalı. Diğeri gene en iyi ihtimalle yarım saatte bir bölünecektir. Üzerinden bir gün geçti (yazıyı 12:00'da yazıyorum) tahmini sayılarının 281 trilyonu geçmiş olması gerekiyor. Buda 93 gramlık bir populasyon demek. Bir çeyrek altın 1,7 gramdır.
     Sürecin normal akışında vücudum sayılarının bundan daha fazla artmasına izin vermeyecektir. Ama bu 93 gram ne olacak?
     Büyük bir kısmı bademciklerde yakalanmış durumda ve bademcik bir savaş alanıdır. Lenfosit askerler ve düşman bakteriler savaş halindedir. Sadece burada değil vücutta kan giden her yerde buna benzer savaşlar oluyor şu an içimde.
Ben buna seyirci kalırsam ne mi olur?
     Savaşa odaklanan vücudum kendini unutur. Beynim yavaşlar, kaslarım gevşer, halsizlik başlar. Ve gene tepkisiz kalırsam vucüdum askerlerin silahlarını daha iyi kullanması için sıcaklığı artırır. Ama dedim ya vucüt kendini unutur diye. O sıcaklığı o kadar artırır ki sonunda beynim zarar görür ve komuta merkezi, karargah düşer. Gerisi bakterilerin zaferidir.
     Buna engel olmak için ilaçlarım var. Antibiyotikler, vitaminler, mineraller ve diğer kimyasallar. Hepsi savaşa destek olmak için. Vatanı korumak, motivasyonu düşürmemek için.
     Elbette ilaçları da abartmıyoruz. Bir cepheye yardım için gönderiler yabancı askerler yeterince çoğalırsa ne olur? Elbette! kendi savaşlarını başlatırlar.
     Doktorlara bu yüzden ihtiyaç vardır. İnsan asker tedarikçisi, lojistik destekçidir. Doktor ise savaşın bizden yana olan komutanı.
     Vücuda giren yabancıların ne kadar etkin olduklarını öğrenmeye çalışın, bakterilerin yapabilecekleri ve virüslerin işleyişini. Dahası hastalıkları ihmal etmeyin, kontrolsüz çoğalmaları içinize sığmayacak hale gelirse. Dondurmanın tadını, müziğin sesini, yazın sıcaklığını ve baharın renklerini bir daha asla göremeyebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 593
Kayıt tarihi
: 11.08.12
 
 

Bilimsel ve kişisel yazılar. Sporcu. Dört yıla kalmaz mühendis de olacak. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster